„…Jesteśmy istotami duchowymi i
fizycznymi zrazem – potrzebujemy znaków…”
Religia to temat delikatny,
osobisty i intymny. W książce poruszone są sprawy niełatwe. Boga wszak nie da
się przechytrzyć, śmierć – to prywatny koniec świata, jeśli się kogoś kocha. To
także orędzie miłosierdzia, osoba Jezusa i ocalenie każdego człowieka.
Czy umiemy czekać? Może zazwyczaj
nie jesteśmy cierpliwi? Tym razem poznacie księdza Bogusława Kowalskiego i
Michała Łopacińskiego – ich rozmowy są bardzo wartościowe. Historie z życia
wzięte.
Kto chce wykonać ruch - zawsze
znajdzie sposób. Nie ma wymówek. Przed Wami nowa książka i interesujące
wyzwanie dla recenzenta. Jak wiara wpływa na człowieka? I kiedy się zawodzimy?
Pierwsza książka to „Świątek,
piątek i niedziela. Ks. Boguś wyjaśnia". Pytania, które dręczą
niejednego katolika. Zaskakujące, trafiające w samo sedno problemów, czasem
będące aspektem do opowiedzenia rozmaitych historii. Jak i komu? ...
Adwent – to smak oczekiwania.
Stajenka – to miejsce, gdzie Bóg chce się jednać z najbardziej potrzebującymi.
Tak wiele osób chce dziś rozmawiać o Kościele. Nie wiemy wszystkiego, momentami
boimy się zapytać. Ksiądz powinien pomóc wraz z Bogiem – „wyprostować zawiłą
drogę”. Ksiądz to też człowiek, dlatego nie powinno zabraknąć szczerej
rozmowy, skrócenia dystansu i odrobiny normalności, bo o to ostatnie, chyba
najbardziej trudno w życiu codziennym. Bóg też ma poczucie humoru – pomyślmy o
Weselu w Kanie i genialnym winie. Do smutnego człowieka jest trudniej się
przebić.
Modlitwa, to znak krzyża i
skierowanie pierwszej myśli ku Bogu. Modlić można się spokojnie, w domowym
zaciszu, w tramwaju czy pociągu. Indywidualne rozważania i duchowe zbawienie.
Miłość wszak też przychodzi z czasem. To nie zabawa i to jest najważniejsze.
Odpowiednie praktyki religijne – to msza święta, nabożeństwa Drogi Krzyżowej,
posty. Wielka Sobota, Wigilia Paschalna i sposób ich przeżywania. Robimy to, co
dyktuje Nam serce. Serce i uczucia, to też kształtowanie dobrych rzeczy,
fascynujących. Sumienie zaś kształtuje się od dziecka.
Najlepsze jest to, że odbiorca
zostaje w sposób przystępny przeprowadzony przez kilkanaście rozdziałów i nie
jest zmęczony, a zaciekawiony. To sakrament bierzmowania, mówienie o Bogu,
manifestacja wiary, ferie i urlopy księży, rola kobiet w kościele z nawiązaniem
do Marty i Marii. Kobiety służącej, ale bardziej wspierającej, odpowiedzialnej
i silniejszej. Kościół to MATKA – więc odwołujemy się do czułości kobiety. Rola
ojca i matki też wzajemnie się uzupełniają. W rozwodach jest ciekawie, bo albo
jest dobrze lub źle. Zaburzona rola ojca, to dla młodej dziewczyny poważny
problem i negatywne emocje.
Brak matki – to swoista oziębłość i
brak pokazania ważności domu rodzinnego. Bóg traktowany jest jako budowniczy,
bo wszystko ma swoje miejsce. Anioł Stróż – to nie tylko towarzysz małych
dzieci, ale i osób dorosłych. Nie zapominajmy o tym. Ksiądz ma być zaangażowany
w różne sprawy, znać parafian i być ludzki. Nie na pokaz, a kazania trzeba
głosić, bo słowo „żywe” jest zupełnie inne.
Skąd się biorą rozbieżności w
sposobie przyjmowania Komunii Świętej? Jak wygląda proces stwierdzenia
nieważności małżeństwa? I po co w Kościele tyle symboli - np. krzyż, woda,
kadzidło, szkaplerz? Wydawnictwo wydaje także Oremus. Teksty liturgii Mszy świętej
na każdy dzień, które są niezbędne dla lektorów.
Jak to w życiu bywa, jest ciekawie
i zaskakująco. Zachęcam do lektury. Ja zabieram się za drugą część publikacji. 😉
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo: PROMIC
Projekt okładki: Gabriela
Sylwestrowicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 256
(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce

Komentarze
Prześlij komentarz