Przejdź do głównej zawartości

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

 

„… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…”

Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku.

Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej.

Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickiej mężczyzna jest tajemniczy, nosi w sobie „inność”.

Wenecja – czyli gondole, miasto miłości i sztuki. To miejsce dla autora jest kobietą, kochanką, którą zwiedza powoli, bez pośpiechu. Lubi gościć u siebie ludzi ze snu. Poleca podróż do Wenecji pociągiem, piękne widoki wokół. Purpurowa czerwień – to kolor wenecki. Tłumy ludzi. Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są relikwie. Króluje Pałac Dożów i smukła dzwonnica. Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej. Odnajdziemy w mieście obrazy np. Tycjana i Tintoretta. Miasto powstało mimo braku twardego podłoża na wbijanych w dno laguny drewnianych palach. W 1082 roku Wenecjanie uzyskali prawo do wolnego od podatku handlu. Za motto może posłużyć napis: „…Otwórz me serce, a znajdziesz wyryte w nich Włochy…”.

Siena – najbliższa mnie i to muszę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością. W Sienie została zachowana w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W Sienie żyła i działała święta Katarzyna. Mam nadzieję, że moja patronka św. Katarzyna Aleksandryjska się nie obrazi, ale klimat miasta jest wspaniały. Kiedy byłam ostatnio w Sienie, będąc dzieckiem urzekło mnie zabytkowe centrum i kolor.

Florencja – była ośrodkiem handlu i rzemiosła. Katedra Santa Maria del Fiore jest jedną z najbardziej charakterystycznych perełek architektonicznych. W panoramie miasta z daleka jest widoczna czerwona bryła sklepienia przykrywającego wschodnią część kościoła. Brunelleschi zaproponował tu nowe rozwiązanie, w którym elementem konstrukcyjnym są żebra usytuowane wzdłuż południków i równoleżników. W herbie miasta jest irys toskański, choć niektórzy twierdzą, że to lilia. Florencja nazywana bywa „miastem lilii”. Florencja to pokłady bogactwa. Piękna architektura, kościoły i obrazy takich artystów, jak: Canovy, Rubensa, Velázqueza.

Rzym- jakże różnorodny i piękny na każdym kroku. Jeśli macie mądrego przewodnika, pokaże Wam wszystkie charakterystyczne miejsca w mieście. To bogata historia i sztuka, nawiązania do mitologii, pracy artystów i rzeźbiarzy oraz mozaiki, te misterne układane z należytą starannością.

Neapol – Miasto położone jest na północnym brzegu Zatoki Neapolitańskiej, pomiędzy masywem Wezuwiusza na wschodzie a Polami Flegrejskimi na zachodzie. W pobliżu odwieczny Wulkan – Wezuwiusz, to obecnie „wulkan drzemiący”. Powiedzenie „Zobaczyć Neapol i umrzeć” jest trafne. Pełno tu ukwieconych ogrodów, willi i pałacyków. Restauracyjek. Z góry patrzy zamek San Martino. Według Charlesa Dickensa Neapol to miasto widoków, barw i bujnego życia. Neapol to także miasto wiecznego słońca. Na przedmieściach Neapolu odkryjemy też pochodzącą z tego miasta boginię ekranu – Sophię Loren. W grotach i podziemnych labiryntach zamieszkiwała słynna wieszczka – Sybilla.

Pompeje i Herkulanum. Piękna i urodzajna jest ziemia wokół Wezuwiusza. Urodzajna gleba, lasy piniowe, winnice i domy. Tragedia ludzka – wybuch Wezuwiusza i zalane lawą Pompeje – to miało miejsce 24.08.79 roku. Herkulanum również zostało pogrzebane żywcem, przez gotujące się błoto.

Palermo - to główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe. Główne zabytki Palermo to pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii, pałac królewski zwany Pałacem Normanów wzniesiony w XI wieku przez Normanów na ruinach zamku arabskiego.

Ta książka jest ostatnią z „włoskiej” serii dzienników podróżnych Grzegorza Musiała i zamyka klamrą 3-tomowy „Dziennik włoski”, publikowany w latach 2021-23 (Sycylia; Abruzja, Apulia, Rzym; Umbria i Toskania).

Życzę Wam udanej lektury i interesujących przemyśleń.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 01.04.2025 r.  

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 296  

(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...