„… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…”
Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku.
Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej.
Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickiej mężczyzna jest tajemniczy, nosi w sobie „inność”.
Wenecja – czyli gondole, miasto miłości i sztuki. To miejsce dla autora jest kobietą, kochanką, którą zwiedza powoli, bez pośpiechu. Lubi gościć u siebie ludzi ze snu. Poleca podróż do Wenecji pociągiem, piękne widoki wokół. Purpurowa czerwień – to kolor wenecki. Tłumy ludzi. Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są relikwie. Króluje Pałac Dożów i smukła dzwonnica. Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej. Odnajdziemy w mieście obrazy np. Tycjana i Tintoretta. Miasto powstało mimo braku twardego podłoża na wbijanych w dno laguny drewnianych palach. W 1082 roku Wenecjanie uzyskali prawo do wolnego od podatku handlu. Za motto może posłużyć napis: „…Otwórz me serce, a znajdziesz wyryte w nich Włochy…”.
Siena – najbliższa mnie i to muszę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością. W Sienie została zachowana w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W Sienie żyła i działała święta Katarzyna. Mam nadzieję, że moja patronka św. Katarzyna Aleksandryjska się nie obrazi, ale klimat miasta jest wspaniały. Kiedy byłam ostatnio w Sienie, będąc dzieckiem urzekło mnie zabytkowe centrum i kolor.
Florencja – była ośrodkiem handlu i rzemiosła. Katedra Santa Maria del Fiore jest jedną z najbardziej charakterystycznych perełek architektonicznych. W panoramie miasta z daleka jest widoczna czerwona bryła sklepienia przykrywającego wschodnią część kościoła. Brunelleschi zaproponował tu nowe rozwiązanie, w którym elementem konstrukcyjnym są żebra usytuowane wzdłuż południków i równoleżników. W herbie miasta jest irys toskański, choć niektórzy twierdzą, że to lilia. Florencja nazywana bywa „miastem lilii”. Florencja to pokłady bogactwa. Piękna architektura, kościoły i obrazy takich artystów, jak: Canovy, Rubensa, Velázqueza.
Rzym- jakże różnorodny i piękny na każdym kroku. Jeśli macie mądrego przewodnika, pokaże Wam wszystkie charakterystyczne miejsca w mieście. To bogata historia i sztuka, nawiązania do mitologii, pracy artystów i rzeźbiarzy oraz mozaiki, te misterne układane z należytą starannością.
Neapol – Miasto położone jest na północnym brzegu Zatoki Neapolitańskiej, pomiędzy masywem Wezuwiusza na wschodzie a Polami Flegrejskimi na zachodzie. W pobliżu odwieczny Wulkan – Wezuwiusz, to obecnie „wulkan drzemiący”. Powiedzenie „Zobaczyć Neapol i umrzeć” jest trafne. Pełno tu ukwieconych ogrodów, willi i pałacyków. Restauracyjek. Z góry patrzy zamek San Martino. Według Charlesa Dickensa Neapol to miasto widoków, barw i bujnego życia. Neapol to także miasto wiecznego słońca. Na przedmieściach Neapolu odkryjemy też pochodzącą z tego miasta boginię ekranu – Sophię Loren. W grotach i podziemnych labiryntach zamieszkiwała słynna wieszczka – Sybilla.
Pompeje i Herkulanum. Piękna i urodzajna jest ziemia wokół Wezuwiusza. Urodzajna gleba, lasy piniowe, winnice i domy. Tragedia ludzka – wybuch Wezuwiusza i zalane lawą Pompeje – to miało miejsce 24.08.79 roku. Herkulanum również zostało pogrzebane żywcem, przez gotujące się błoto.
Palermo - to główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe. Główne zabytki Palermo to pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii, pałac królewski zwany Pałacem Normanów wzniesiony w XI wieku przez Normanów na ruinach zamku arabskiego.
Ta książka jest ostatnią z „włoskiej” serii dzienników podróżnych Grzegorza Musiała i zamyka klamrą 3-tomowy „Dziennik włoski”, publikowany w latach 2021-23 (Sycylia; Abruzja, Apulia, Rzym; Umbria i Toskania).
Życzę Wam udanej lektury i interesujących przemyśleń.
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 01.04.2025 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 296
(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej
biblioteczce
Komentarze
Prześlij komentarz