„…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…”
Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”.
Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale.
Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawdę trudno, o nudzie, swoistym głodzie, śmierci i dźwiganiu ciężaru.
Czy uciszamy swój stres? Kiedy uważamy, że jesteśmy w najlepszej formie? Możemy poprawić stan ducha i ciała. Faktycznie dom traktujemy, jak wygodne życie. Nie musimy się uzewnętrzniać. „…Naukowcy odkryli, że niedogodności chronią nas przed problemami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak otyłość, choroby serca, nowotwory, cukrzyca, depresja i lęk, a nawet bardziej fundamentalnymi problemami, takimi, jak poczucie braku sensu i celu…”.
Dyskomfort może być fizyczny, jak i emocjonalny. To głód, zimno, ból, wyczerpanie, stres, ale i inne doznania czy emocje. Wszak prawdą jest, że unikamy ryzykownych decyzji.
Czym jest zaś dyskomfort psychiczny? Spora grupa osób zainteresuje się też tym pojęciem. Stres psychiczny (PD) jest ogólnie definiowany jako stan cierpienia emocjonalnego charakteryzujący się objawami depresji (np. utrata zainteresowań, nieszczęście, rozpacz) i lęku (np. niepokój, uczucie napięcia). Brzmi to wszystko dość smutno. W takim razie, jak można pomóc nie tylko pacjentowi, ale i człowiekowi borykającemu się z prawdziwymi trudnościami?
Na naszą wygodę wpływa np. technologia i codzienne doświadczenie. To np.
- samochody
- komputery
- telewizja
- kontrola temperatury
- skrajnie naturalna żywność itp.
Stres stanowi kilkadziesiąt reakcji w danej chwili. Kiedy robi Nam się ciężko na sercu zaczynamy płakać. Współczesne społeczeństwo myśli o sobie zupełnie inaczej. Sportowiec np. podejmuje ryzyko, by osiągnąć wynik, natomiast czasami się boimy. Znikające myśli. Nie ma wtedy przysłowiowego dobrostanu, którego chcemy doświadczać. Idąc w góry potrzebna jest rozwaga i sprawne nogi. Góry, to ten przysłowiowy dyskomfort. Obserwujemy, wtapiamy się w teren, a nie dostrzegamy piękna na horyzoncie. To także te modne kalorie, o których dietetycy trąbią każdego dnia.
Remont wnętrza zostaje porównany do remontu starego domu, by lepiej się czuć.
Organizm to:
- energia
- tłuszcz
- adrenalina, ale także
- głód i inne czynności.
Mamy odnaleźć cichą świadomość i doznania.
Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do nieustannego stawiania czoła wyzwaniom. Czy możliwe, że ciągłe życie w komforcie jest przyczyną powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym?
Przed Wami interesująca nowość wydawnicza pt. "MOC Dyskomfortu". Książka jest zapisem śledztwa, które skłania do zaskakującego wniosku: odpowiednio użyta moc dyskomfortu prowadzi do poprawy zdrowia i zwiększenia poczucia szczęścia.
Życie jest wygodne i bezpieczne, ... ALE - to lubię najbardziej. Czy jesteście szczęśliwi na każdym polu? Tyle sytuacji Nas męczy, drażni i denerwuje. W jeszcze inne nie możemy uwierzyć. Mężczyźni np. szybko wchodzą w uzależnienia. To łączy też narkotyki i papierosy. Podobno nikotyna ich odpręża. Czy wszystkich? Następny drink nie zawsze rozwiąże problem. Czy poczuć się niekomfortowo, to porzucić?
Najważniejsze - "...Ważne jest, aby podejmować wyzwania, które są twoje...".
Gorąco polecam i życzę Wam spokojnej lektury.
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo: Sensus
Premiera: 04.03.2025 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Projekt okładki: Kamil Dobrzyński
Tłumaczenie: Tomasz Walczak
Liczba stron: 312
(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce
Komentarze
Prześlij komentarz