Przejdź do głównej zawartości

Portret mordercy. Świąteczny kryminał

 

„…Gdy miałem jakieś siedemnaście lat, zdałem sobie sprawę, że tylko dwa typy ludzi mogły pracować w takim pokoju – bardzo pokorni i w najwyższym stopniu – zarozumiali…” 

Jakimi cechami charakteryzuje się morderca? Bez względu na wszystko odbiorca, który uwielbia czytać kryminały wejdzie do innego świata.

Anne Meredith to pseudonim Lucy Beatrice Malleson (1899-1973), która najbardziej znana jest jako autorka serii powieści kryminalnych o Arthurze Crooku, publikowanych pod pseudonimem Anthony Gilbert. Była cenioną pisarką kryminałów i członkinią elitarnego Klubu Detektywów.

Lata trzydzieste, dwór przysypany śniegiem i morderstwo w wigilijną noc – czegóż więcej mógłby sobie życzyć miłośnik kryminałów retro?

„Adrian Gray urodził się w maju 1862 roku i zginął z rąk jednego ze swoich dzieci w czasie Bożego Narodzenia w 1931 roku”. Tak zaczyna się klasyczna powieść kryminalna i jednocześnie fascynujący portret psychologii mordercy.

Co rok w grudniu Adrian Gray zaprasza swoją rodzinę do domu Kings Poplars. Żadne z jego sześciorga dzieci nie darzy go sympatią. Kilkoro z nich ma nawet powód, by życzyć mu śmierci. Jedno z nich zabije go. Rodzina zbiera się w wigilię Bożego Narodzenia – a do następnego ranka ich życzenie zostaje spełnione. Czy odbiorca czuje lekkie zaskoczenie, żal, a może sprawiedliwość?

Przy stole zasiadało 11 osób. Dom był pełen służby. Najstarszy syn Richard ma 42 lata, był ambitny i zaciekły w dążeniu do celu. Bezdzietny. Żona – Laura Arkwight – ceniona kobieta w socjecie.

Amy – najstarsza córka, prowadziła dla niego dom. Druga córka – Olivia, żona Eustace’a Moore’a – pozbawiona skrupułów. To także Isobel – młoda i niezależna, żona Harrego, Philip – nieżyjący, Hildebrand – miał żonę Sophy i dzieci, ale żył nędznie i córkę Ruth – mającą męża prawnika – Milesa Amery’ego.

Richard był najstarszym synem, to on obwiniał żonę za brak potomstwa. Wyznawał, że jego ukochana jest zimną kobietą, ale zawsze ładnie ubraną. Prowadził podwójne życie. Miał kochankę – pannę Hazell. Wynajął dla niej mieszkanie. Niestety mężczyzna nie jest jej jedynym przyjacielem. Ona w pewnym momencie żądała od niego pieniędzy. Znalazł się w swoistej pułapce.

Zięciowie i synowie rozmawiają o finansach. Każda z postaci chce być wspierana przez ojca -Graya. Pragną pieniędzy, by poprawić swoje konta, uregulować długi, a on sam „podobno” jest bankrutem. Z kolei Eustace – mąż Olivii widział, że teść ma ukryte pieniądze.

Hildebrand znalazł się w trudnej sytuacji i marnował sobie życie. Od samego początku „był cierniem” w domu swojej rodziny. Chciał zostać artystą, a nie księdzem. Jego kariera szkolna była pełna wzlotów i upadków. Opuszcza rodzinny dom bez słowa. Przez pewien czas był w Paryżu, gdzie żył biednie, ale szkicował i malował, tym sposobem zarabiając na życie. Malował różnie, raz lepiej, raz gorzej. Nie tematycznie. Związał się z kobietą o wątpliwej reputacji i tym sposobem ojciec go wyklął. Nawet nie chciał poznać jego żony. Żyli w biedzie.

Hildebrand w przeddzień Wigilii napisał list do ojca, w którym poinformował, że dołączy do rodzinnego grona podczas kolacji. W czasie spotkania pozostali bracia udaremniali mu rozmowę z ojcem. Kto naprawdę jest mordercą? Jak zakończy się historia rozpoczęta burzliwą rozmową? Nikt nie jest przygotowany na śmierć w Święta. Jedna z naszych postaci ma zmysł detektywa. Finał z całą pewnością Was zaskoczy. Czy zawiódł ojciec czy dzieci?

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 26.11.2024 r.       

Tłumaczyła: Katarzyna Bogiel

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 280

Wydanie I

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Złowieszczy Dar

  „… Alessa wzięła do ręki wstążkę i skrzywiła się, gdyż nawet przy tym lekkim ruchu jej obojczyk przeszył ból. Co się z nią dzieje? Czy nie umie już przyjąć cudzej życzliwości?...” Na samym początku muszę powiedzieć, że jest to książka dla tych, którzy czują „zbyt intensywnie”. Moim zdaniem to dobrze, bo w życiu nie da się niczego udawać i żyć na przysłowiowe pół gwizdka. Trzeba wykazać iskierkę zainteresowania, bo bez pełnego zaangażowania nic ciekawego nie wydarzy się w naszym życiu. Zastanawialiście się kiedyś czym naprawdę jest dar? Można mieć swoistą smykałkę do danej rzeczy i to naprawdę przydaje Nam się w życiu. Kobiety mają np. dar do przygotowywania różnych rzeczy, dbanie o kogoś z troską i miłością w sercu, to nie tylko swoiste poświęcenie, ale i wspomniany dar. Dar do załatwiania spraw niemożliwych, dar do gotowania, do łatwości wypowiedzi, przewidywania czy nauki. Jak będzie w przypadku naszych postaci? Po części przeniesiemy się do świata magii, miłości, relac...

Amerykańska księżniczka – recenzja przedpremierowa

  „… Właściwie jedyne ustępstwo Allene na rzecz jej wieku polegało na tym, że coraz bardziej zwalniała sobie narzuconego sobie obowiązku pozostawania szczupłą za wszelką cenę…” Pięć małżeństw. Dwójka dzieci, ale i miliony na koncie. Te kilka słów doskonale warunkuje miejsce w powieści naszej głównej bohaterki. Czy tak „się da” na dłuższą metę?  Zastanawiam się czasami nad tym, jak to mężczyźni uważają, że w stu procentach warunkują życie kobiety. Sama chyba nie wytrzymałabym, gdyby to w moim domu panował patriarchat. Moja Mama zawsze mówi, że to za sukcesem mężczyzny stoi mądra i rozważna kobieta. Sporo w tym prawdy.   Autorką powieści jest Annejet van der Zijl, jedna z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych pisarek literatury faktu w Holandii, głównie biografii. Annejet otrzymała za swoją twórczość wiele nagród. Wśród nich znajdują się prestiżowe Złote Pióro i Amsterdam Art Prize 2017. Autorka mieszka z mężem i psem, ale dzieli swój czas pomiędzy apartament w ...

Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego.

„… My, ludzie, żyjemy zaledwie na samym początku historii wszechświata, a ta historia dopiero zaczyna się rozwijać. Nasz wszechświat jest wciąż młody i pełen energii; …” Kiedy ktoś zaczyna opowiadać o początku, widzimy zazwyczaj Biblię lub opasłe Encyklopedie, które przybliżają nas do prawdy o ludzkości. Bez względu na to, czy to podejście naukowe, czy teologiczne wiele osób zastanawia się, jak wyglądało życie naszych przodków kilkanaście wieków wstecz … Trudno jest też cokolwiek przewidzieć, jeśli chodzi o przyszłość. Bo gdzie np. widzicie się za 10 lat? Dawid Christian to wybitny historyk, profesor i dyrektor Big History Institute na Uniwersytecie Macquarie i autor wielu książek. Jego „Opowieść o początku” to urzekająca historia wszechświata – od zarania dziejów po odległe krańce przyszłości. Bardzo podoba mi się sam podział książki na cztery części. To Kosmos, który obejmuje gwiazdy, galaktyki, cząsteczki i księżyce. Biosfera, czyli życie w skali mikro i makro. MY – czy...