„…Gdy miałem jakieś siedemnaście lat, zdałem sobie sprawę, że tylko dwa typy ludzi mogły pracować w takim pokoju – bardzo pokorni i w najwyższym stopniu – zarozumiali…”
Jakimi cechami charakteryzuje się morderca? Bez względu na wszystko odbiorca, który uwielbia czytać kryminały wejdzie do innego świata.
Anne Meredith to pseudonim Lucy Beatrice Malleson (1899-1973), która najbardziej znana jest jako autorka serii powieści kryminalnych o Arthurze Crooku, publikowanych pod pseudonimem Anthony Gilbert. Była cenioną pisarką kryminałów i członkinią elitarnego Klubu Detektywów.
Lata trzydzieste, dwór przysypany śniegiem i morderstwo w wigilijną noc – czegóż więcej mógłby sobie życzyć miłośnik kryminałów retro?
„Adrian Gray urodził się w maju 1862 roku i zginął z rąk jednego ze swoich dzieci w czasie Bożego Narodzenia w 1931 roku”. Tak zaczyna się klasyczna powieść kryminalna i jednocześnie fascynujący portret psychologii mordercy.
Co rok w grudniu Adrian Gray zaprasza swoją rodzinę do domu Kings Poplars. Żadne z jego sześciorga dzieci nie darzy go sympatią. Kilkoro z nich ma nawet powód, by życzyć mu śmierci. Jedno z nich zabije go. Rodzina zbiera się w wigilię Bożego Narodzenia – a do następnego ranka ich życzenie zostaje spełnione. Czy odbiorca czuje lekkie zaskoczenie, żal, a może sprawiedliwość?
Przy stole zasiadało 11 osób. Dom był pełen służby. Najstarszy syn Richard ma 42 lata, był ambitny i zaciekły w dążeniu do celu. Bezdzietny. Żona – Laura Arkwight – ceniona kobieta w socjecie.
Amy – najstarsza córka, prowadziła dla niego dom. Druga córka – Olivia, żona Eustace’a Moore’a – pozbawiona skrupułów. To także Isobel – młoda i niezależna, żona Harrego, Philip – nieżyjący, Hildebrand – miał żonę Sophy i dzieci, ale żył nędznie i córkę Ruth – mającą męża prawnika – Milesa Amery’ego.
Richard był najstarszym synem, to on obwiniał żonę za brak potomstwa. Wyznawał, że jego ukochana jest zimną kobietą, ale zawsze ładnie ubraną. Prowadził podwójne życie. Miał kochankę – pannę Hazell. Wynajął dla niej mieszkanie. Niestety mężczyzna nie jest jej jedynym przyjacielem. Ona w pewnym momencie żądała od niego pieniędzy. Znalazł się w swoistej pułapce.
Zięciowie i synowie rozmawiają o finansach. Każda z postaci chce być wspierana przez ojca -Graya. Pragną pieniędzy, by poprawić swoje konta, uregulować długi, a on sam „podobno” jest bankrutem. Z kolei Eustace – mąż Olivii widział, że teść ma ukryte pieniądze.
Hildebrand znalazł się w trudnej sytuacji i marnował sobie życie. Od samego początku „był cierniem” w domu swojej rodziny. Chciał zostać artystą, a nie księdzem. Jego kariera szkolna była pełna wzlotów i upadków. Opuszcza rodzinny dom bez słowa. Przez pewien czas był w Paryżu, gdzie żył biednie, ale szkicował i malował, tym sposobem zarabiając na życie. Malował różnie, raz lepiej, raz gorzej. Nie tematycznie. Związał się z kobietą o wątpliwej reputacji i tym sposobem ojciec go wyklął. Nawet nie chciał poznać jego żony. Żyli w biedzie.
Hildebrand w przeddzień Wigilii napisał list do ojca, w którym poinformował, że dołączy do rodzinnego grona podczas kolacji. W czasie spotkania pozostali bracia udaremniali mu rozmowę z ojcem. Kto naprawdę jest mordercą? Jak zakończy się historia rozpoczęta burzliwą rozmową? Nikt nie jest przygotowany na śmierć w Święta. Jedna z naszych postaci ma zmysł detektywa. Finał z całą pewnością Was zaskoczy. Czy zawiódł ojciec czy dzieci?
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 26.11.2024 r.
Tłumaczyła: Katarzyna Bogiel
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 280
Wydanie I
(nowość wydawnicza)
Komentarze
Prześlij komentarz