Przejdź do głównej zawartości

Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego.


„… My, ludzie, żyjemy zaledwie na samym początku historii wszechświata, a ta historia dopiero zaczyna się rozwijać. Nasz wszechświat jest wciąż młody i pełen energii; …”


Kiedy ktoś zaczyna opowiadać o początku, widzimy zazwyczaj Biblię lub opasłe Encyklopedie, które przybliżają nas do prawdy o ludzkości. Bez względu na to, czy to podejście naukowe, czy teologiczne wiele osób zastanawia się, jak wyglądało życie naszych przodków kilkanaście wieków wstecz … Trudno jest też cokolwiek przewidzieć, jeśli chodzi o przyszłość. Bo gdzie np. widzicie się za 10 lat?

Dawid Christian to wybitny historyk, profesor i dyrektor Big History Institute na Uniwersytecie Macquarie i autor wielu książek. Jego „Opowieść o początku” to urzekająca historia wszechświata – od zarania dziejów po odległe krańce przyszłości. Bardzo podoba mi się sam podział książki na cztery części. To Kosmos, który obejmuje gwiazdy, galaktyki, cząsteczki i księżyce. Biosfera, czyli życie w skali mikro i makro. MY – czyli cywilizacja i rolnictwo, oraz czwarta część dotycząca przyszłości, czyli dokąd tak naprawdę to wszystko zmierza. W ciągu ostatnich dwustu lat liczba ludności na Ziemi wzrosła do ponad siedmiu miliardów a nasz gatunek zaczął przekształcać oceany, ziemię i powietrze. Zaledwie sto lat temu dzięki jaśniejącym nitkom i łatkom Ziemia zaczęła świecić w nocy. Czy wszystkie nasze działania były prawidłowe? A może popełniliśmy jakiś błąd, chcąc za dużo i za szybko?

Większość historyków badając najmniejsze okruchy dziejów, podkreśla konkretne daty, osoby i dokumenty. Jakby jednak wyglądało badanie całości historii, od Wielkiego Wybuchu po dzień dzisiejszy, a nawet daleką przyszłość? W jaki sposób uwzględnienie w tych badaniach pełnej rozciągłości czasu zmieniłoby sposób, w jaki postrzegamy wszechświat, ziemię i nasze istnienie?

Takie właśnie pytania postawił sobie David Christian, tworząc niezwykle ekscytujące nowe podejście do zrozumienia tego, gdzie już byliśmy, w jakim miejscu obecnie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

W książce profesor Christian zabiera czytelników w szaloną podróż przez całe 13,8 miliarda lat, które każe nam właśnie uznać za „historię”. Koncentrując się na definiowaniu konkretnych wydarzeń (progów), wyraźnych trendów i głębokich kwestii dotyczących naszego pochodzenia. Zostaje rzucone światło na ukryte wątki, które wiążą to wszystko w jedną całość – począwszy od powstania naszej planety poprzez narodziny rolnictwa, po ewentualną wojnę nuklearną i nie tylko.

Dzięki wnikliwemu wejrzeniu w kwestie pochodzenia wszechświata, początków życia, pojawienia się ludzi i tego, co przyniesie przyszłość, „Opowieść o początku” odważnie przekształca pojęcie naszego miejsca w kosmosie. Książkę polecam w szczególności małym odkrywcom i ich rodzicom. To takie kompendium wiedzy dla dużego i małego człowieka 😉

Autor ma wielu fanów i zwolenników, ale jego twórczość wymaga zrozumienia. Faktem jest, że wykorzystuje dostępną wiedzę o świecie. To chyba dobrze, bo nie trzeba się wielu rzeczy domyślać. Dodatkiem są statystyki historii ludzkości.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 28.05.2019 r.
Przełożył: Aleksander Wojciechowski
Wydanie I
Oprawa: twarda
Liczba stron: 414
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Złowieszczy Dar

  „… Alessa wzięła do ręki wstążkę i skrzywiła się, gdyż nawet przy tym lekkim ruchu jej obojczyk przeszył ból. Co się z nią dzieje? Czy nie umie już przyjąć cudzej życzliwości?...” Na samym początku muszę powiedzieć, że jest to książka dla tych, którzy czują „zbyt intensywnie”. Moim zdaniem to dobrze, bo w życiu nie da się niczego udawać i żyć na przysłowiowe pół gwizdka. Trzeba wykazać iskierkę zainteresowania, bo bez pełnego zaangażowania nic ciekawego nie wydarzy się w naszym życiu. Zastanawialiście się kiedyś czym naprawdę jest dar? Można mieć swoistą smykałkę do danej rzeczy i to naprawdę przydaje Nam się w życiu. Kobiety mają np. dar do przygotowywania różnych rzeczy, dbanie o kogoś z troską i miłością w sercu, to nie tylko swoiste poświęcenie, ale i wspomniany dar. Dar do załatwiania spraw niemożliwych, dar do gotowania, do łatwości wypowiedzi, przewidywania czy nauki. Jak będzie w przypadku naszych postaci? Po części przeniesiemy się do świata magii, miłości, relac...

Amerykańska księżniczka – recenzja przedpremierowa

  „… Właściwie jedyne ustępstwo Allene na rzecz jej wieku polegało na tym, że coraz bardziej zwalniała sobie narzuconego sobie obowiązku pozostawania szczupłą za wszelką cenę…” Pięć małżeństw. Dwójka dzieci, ale i miliony na koncie. Te kilka słów doskonale warunkuje miejsce w powieści naszej głównej bohaterki. Czy tak „się da” na dłuższą metę?  Zastanawiam się czasami nad tym, jak to mężczyźni uważają, że w stu procentach warunkują życie kobiety. Sama chyba nie wytrzymałabym, gdyby to w moim domu panował patriarchat. Moja Mama zawsze mówi, że to za sukcesem mężczyzny stoi mądra i rozważna kobieta. Sporo w tym prawdy.   Autorką powieści jest Annejet van der Zijl, jedna z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych pisarek literatury faktu w Holandii, głównie biografii. Annejet otrzymała za swoją twórczość wiele nagród. Wśród nich znajdują się prestiżowe Złote Pióro i Amsterdam Art Prize 2017. Autorka mieszka z mężem i psem, ale dzieli swój czas pomiędzy apartament w ...