Przejdź do głównej zawartości

Była arabską stewardesą

 

„… Żyjemy w świecie, w którym jedyną obroną przed złem jest odwaga. Po prostu tak trzeba …” 

Cieszę się, bo wreszcie miałam okazję kupić sobie książkę, o której pisałam jakiś czas temu. To nowa powieść autora bestselleru "Jak podrywają szejkowie". Wstrząsająca historia Polki pracującej w najsłynniejszych arabskich liniach lotniczych. Co przeżyła kobieta?  I czy w tym przypadku mężczyzna może całkowicie zawładnąć życiem kobiety? Pytań i niedomówień jest wiele. Pojawia się intryga, a praca, która jest marzeniem wielu młodych kobiet może stać się „podniebnym piekłem.”


O podobnych koszmarach nikt nie mówi. Ona zdecydowała się przerwać milczenie.
Praca stewardesy w luksusowych arabskich liniach lotniczych miała być spełnieniem marzeń - okazała się największym horrorem w jej życiu. Przez wiele kobiet ta praca uważana jest za „luksusową”. Ale przecież i ptak umiera w złotej klatce.


Anna podróżuje po świecie, świetnie zarabia, a do tego na pokładzie samolotu spotyka mężczyznę swych snów. Przystojny, szarmancki i niebywale bogaty Arab wydaje się księciem z bajki, ale z czasem ujawnia się jego prawdziwe oblicze. Dziewczyna wpada w pułapkę. Seria tajemniczych samobójstw, sekrety z przeszłości i honorowe zemsty rządzą światem mężczyzn, dla których kobiety są tylko narzędziem do zaspokajania wyuzdanych żądz.

Prawdą jest, że kobiety bogatych mężczyzn mają jedno hobby – zakupy i nie liczą się z wydatkami. W ich szafach możemy odnaleźć wiele drogich marek modowych. Podobno stewardesa nie powinna być seksowna. Latanie uczy pokory, ale też w dużym stopniu kształtuje poczucie własnej wartości, ponieważ pasażerowie są różni.

Islam jest restrykcyjny. Kobieta nie może dopuścić się przedmałżeńskiej ciąży i zakazanego samobójstwa. Niewiasta należy do mężczyzny. Praca stewardesy wymaga poznania tamtejszej kultury, do tego dochodzi jeszcze stres, zmiana stref klimatycznych i codzienność z dala od bliskich. Nasza bohaterka ma romans z obrzydliwie bogatym Arabem związanym bezpośrednio z liniami, dla których kobieta pracuje. Z szarmanckiego księcia dosłownie zmienia się w zwierzę, które szantażuje i manipuluje każde działanie dziewczyny. Nęka ją telefonami, grozi, jest agresywny. To opowieść, gdzie imiona bohaterów zostały zmienione. Ta historia wydarzyła się jednak naprawdę. Niestety.

Dziewczyna ma dwadzieścia jeden lat, indeks filozofii i zero perspektyw. Wie, że pomimo wszystko chce coś osiągnąć w życiu. Niestety na polskim rynku pracy samoocena znajduje się coraz niżej z każdym dniem. Czasami zupełny przypadek wywraca nasze życie do góry nogami. Tak też było z rekrutacją na to miejsce.


Jak wygląda praca w jednych z najbogatszych linii lotniczych na świecie? Do czego jest zdolny zakochany Arab? I czy można uciec z piekła? I jakie kobiety podobają się mężczyzną? To zazwyczaj szczupłe blondynki, które mają charakterystyczny typ urody i odcień czerwonej szminki linii lotniczych, który kobiety używają nawet kiedy zakończą pracę. Z przyzwyczajenia
😉 Oczywiście 😉 To ono podobno jest drugą naturą każdego człowieka i nie można się go wyzbyć.

Najgorsze chyba jest to, że mężczyźni sądzą, że kobiety są słabe, głupie i niewiele warte. Oni zaś uważają się za silnych, mądrych i zaradnych. Ale czy na pewno tak jest? Wsparciem dla naszej bohaterki jest babcia i brat, którzy zostali w Polsce. Najbliżsi czekają. Cierpliwie.

W samym Dubaju uderza nas nie tylko pustynne powietrze, ale rzeczywistość zupełnie inna niż polskie realia. Kobieta mieszka w jednym z wieżowców należących do linii lotniczych przy niezwykle ruchliwej Sheikh Zayed Road niedaleko Burj Khalifa, miejsca, które turyści znają z widokówek.

Sam autor - Marcin Margielewski swoją karierę zaczynał jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny, pracując dla mediów takich jak "Maxim", "CKM", "Super Express", "Gazeta.pl", "TVP" czy "Polsat Café". Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Był dyrektorem kreatywnym kilku światowych marek. Jego debiut "Jak podrywają szejkowie" na długie tygodnie podbił listy bestsellerów. Moim zdaniem „Byłam arabską stewardesą” jest numerem jeden.

Gorąco polecam ciekawą publikację, której czytanie sprawia prawdziwą, ogromną i nieukrywaną przyjemność.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: Prószyński i S – ka

Premiera: 17.09.2019 r.

Projekt okładki: Prószyński Media

Okładka: miękka

Liczba stron: 344

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dobra pamięć, zła pamięć

  „…Wspomnienia mogą być balastem lub kotwicą, sejfem z klejnotami lub puszką Pandory…”  W swojej książce psycholog, Ewa Woydyłło opowie Nam o pamięci i sztuce zapominania. Ile rzeczy chcemy wiedzieć? O czym chcemy zapomnieć? Na czym naprawdę polega rozwój osobisty? Musimy pamiętać tak wiele rzeczy, tego co mamy zrobić, zrozumieć, nauczyć się, kupić lub wbić zwykły PIN do telefonu. Czy panujemy nad problemami, które mają źródło w przeszłości? Bez względu na wszystko odbiorca postanawia wejść do innego świata. Poznać siebie, swoje słabości, troski i radości. Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. W trakcie intensywnej nauki (np. uczniowie i studenci) „chłoną, jak gąbka” informacje szybciej niż ludzie, nie angażujący się tak bardzo w zapamiętywanie nowych wiadomości. Czy nie boksujemy się też z poczuciem kontroli? Życie to taka suma spotkań, realistycznych zdarzeń i czasami drobnych przyjemności. Woydył...

Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie

  „…Teoria poliwagalna wyjaśnia uzdrawiającą i przemieniającą moc samego poczucia bezpieczeństwa oraz niebezpieczną i traumatyczną moc ciągłego poczucia zagrożenia…” Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza temat traumy i poczucia bezpieczeństwa od razu wiedziałam, że książka będzie dopracowana w najmniejszych szczegółach i nie myliłam się. Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza to – W tobie, a druga – Na świecie. Zajrzymy do tematyki budowania więzi, dotkniemy ciała, zajmiemy się traumą i uzależnieniem, ale też edukacją. To dzięki nerwowi błędnemu poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przepełnia całe ciało. Zmieniają się nasze emocje i samopoczucie. Najważniejsze jest to, że przykłady są z życia wzięte. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzy...

Niespokojne pokolenie

  „… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…” Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie. Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie...