Przejdź do głównej zawartości

TAM, GDZIE DIABEŁ MÓWI DOBRANOC


„… Artur wciąż stoi w miejscu. Czeka, aż otworzę drzwi i wejdę do domu. Łapię za klamkę, po czym odwracam się ponownie, żeby na niego spojrzeć. Robię krok do przodu i znajduje się tuż przy jego twarzy …”
Małe miejscowości cechuje swoista atmosfera, czasami to małomiasteczkowość, tak inna od wielkiej metropolii z dużymi pieniędzmi w tle i różnymi ułatwieniami na wysokim poziomie. Można śmiało powiedzieć, że to opozycja podobna do czerni i bieli. Zachęcam do poznania twórczości Weroniki Tomali.

Autorka powieści Weronika Tomala w wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, prywatnie mama i żona, rocznik ’91 to naprawdę wrażliwa dusza. Zakochana w rodzinie i podróżach. Jest fanką książkowych romansów, sensacyjnego kina, dobrego wina i włoskich krajobrazów. Autorka bloga. „Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc” jest jej trzecią powieścią, po „Płynąc ku przeznaczeniu” i „Rabih znaczy wiosna”.

Daria to kobieta sukcesu. Ma narzeczonego, apartament w stolicy, dobrego szefa i świetną posadę. W pewnym momencie szef wysyła ją na półroczną delegację na Śląsk. Zdziwienie i zaskoczenie jest ogromne, kiedy okazuje się, że miejsce w którym kobieta ma się zameldować nie jest luksusowym hotelem, ale domkiem starszej pani. Owszem ładnie pomalowanym, ale niczym nie przypominającym hotelu.  Mieszkanie u starszej pani to swojskie obiady, cisza, spokój, które mogą przydać się w ramach odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Czy przedmieścia to kraina plotek, obciachu i nudy? Głównej bohaterce wydaje się, że to koniec świata.

Kobieta próbuje trzymać fason, ale jej reakcja wcale nie dziwi przełożonego.  Mężczyzna chce, by Daria nadzorowała pracę nowej linii produkcyjnej uruchomionej w Rybniku.

Daria ma dwadzieścia osiem lat i od zawsze mieszka w Warszawie, wydaje się jej, że tylko tutaj czuje się spełniona. Uważa, że praca umysłowa, też wykańcza. Zwłaszcza taka, która z dnia na dzień rzuca wyzwania ponad ludzkie siły. W wielu firmach i to jest chyba bardzo przykre – nie liczy się to, co masz w głowie, ale to, co prezentujesz sobą na zewnątrz. U niektórych kobiet, to praca przez łóżko … Daria na wykładach z psychologii nauczyła się, jak ma okiełznać mowę ciała. Każdy z nas ma swoje słabości i czasem w samotności trzeba dać im upust.

Śmiało można powiedzieć, że zamiast metropolii zastaje obrzeża miasta, z niedalekim sąsiedztwem kopalń. Ale to dopiero początek niespodzianek. Daria jest sceptycznie nastawiona do nowego środowiska, ale nie traci animuszu. Kiedy poznaje pewnego mężczyznę – Artura, okazuje się, że trafiła kosa na kamień. Przystojny górnik nie zamierza kłaniać się przed przebojową warszawianką i na każdym kroku uciera jej nosa. Kierowani dziwnymi stereotypami, ale jakże popularnymi zaczynają prowadzić ze sobą grę. 

Historia Darii i Artura to wejście na rynek literacki z pewną świeżością. To pozory, odnajdywanie własnego miejsca nie ziemi, podejmowanie ryzyka do miłości, którą można znaleźć wszędzie nawiązując nawet do tytułu publikacji. Bo gdzie diabeł mówi dobranoc? 

Czy narodzi się z tego przyjaźń? A może płomienne uczucie? Interesujących zwrotów akcji jest naprawdę całkiem sporo. Powieść zainteresuje czytelniczki w każdym wieku.

Gorąco polecam i zachęcam do lektury książki
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 11.02.2020 r.
Wydanie I
Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: miękka
Liczba stron: 312
(nowość wydawnicza) 

Komentarze

  1. Pięknie dziękuję za recenzję i cieszę się, że książka zapewniła mile spędzone chwile :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...