Przejdź do głównej zawartości

DZIEWCZYNA OD TRAWNIKA



„ … Marysia jęknęła w duchu i uśmiechnęła się pod nosem. Pomyślała, że to dobra chwila, by się z nim trochę podrażnić, oddać z nawiązką za jego dawne podpuszczanie …” 

Przed Wami interesująca powieść z ogrodniczym zacięciem. Ciekawy czytelnik odnajdzie tu problemy, miłość, ale i wzruszającą fabułę. Czy Adam jest typem miejskiego drapieżnika? I czy prawdziwe uczucie zwycięży? Piękno natury pomoże zrozumieć niektóre kwestie. 

Autorką książki jest Dorota Pasek, która pierwszą publikację napisała w siódmej klasie szkoły podstawowej. Potem z pisaniem bywało różnie. Jej bohaterzy są charakterystyczni i domagają się własnych historii. W 2018 roku została opublikowana jej debiutancka powieść pt. „Czas gniazdowania”.  Przyznam szczerze, że to pierwsza książka pisarki, którą udało mi się przeczytać. 

Adam nie wie, co to jest spokój. Żyje jak na wulkanie, jeżdżąc na liczne spotkania biznesowe. Pędzi i goni, ponieważ w firmie jest zawsze coś do zrobienia. Niewiele osób rozumie, dlaczego pewnego dnia sprzedaje wszystko co ma i kupuje dom nad jeziorem. Z domem „w pakiecie” jest też ogrodniczka z ciętym językiem, której płaci za sprzątanie i gotowanie. 

Marysia Tamulska w swojej szufladce nocnego stolika trzyma różowe, plastikowe etui. Dwa razy dziennie ciągnie za czerwone serduszko, by wyjąć z opakowania jeden proszek na dobry sen i jeden na pogodny dzień. Robi tak od dwóch lat, kiedy jej życie całkowicie legło w gruzach i wróciła na wieś. Ceni sobie ciszę i spokój. Marysia nie zawsze rozumie mężczyzn i ich wybory. Czasami wybierają oni kobiety mało inteligentne, ale jednocześnie cwane życiowo. Nasza bohaterka nie chodzi na bale, domówki, suto zakrapiane balangi i wieczory przy krakersach. Żyje architekturą krajobrazu i pięknymi roślinami. W którymś momencie życia odsunęła się od świata i jego rytmu - dudniącego od ludzkich pragnień. Wolała cichy szum wiatru w koronach drzew. Zapytacie – dlaczego? 

Początkowa znajomość nie należy do bardzo udanych. Słowa są cięte, a charaktery odmienne. Ogród to nie tylko chaszcze, chwasty i badyle. Do prowadzenia ogrodu trzeba mieć duszę i serce. Koszenie jest łatwe, ale każdy to potrafi, choć nie każdy próbuje. Oczy Adama śledzą kobietę coraz bardziej uważniej, ale mężczyzna to „totalny ogrodniczy ignorant”. Czy pokój z kuchnią, łazienka i małe samodzielne królestwo są idealnym rozwiązaniem? Dom za miastem, samotna kobieta złakniona towarzystwa i przystojny biznesmen mogą stać się obiektem zainteresowań i plotek. Mężczyzna czaruje dowcipem i inteligencją. Podobno ludziom inteligentnym wystarczy jedno słowo, by pojęli, w czym rzecz … 

Tragedia, którą przeżyła kobieta jest niewyobrażalna, a bolesne wspomnienia wciąż żywe. Obrazy z pamięci i ból są przykre. Jedna zła chwila zmieniła jej życie. Książka podzielona jest na trzy części. To wiosna, lato i jesień. Podobnie i wykonywane prace ogrodnicze oddają klimat każdego okresu natury. Spokój przynosi ukojenie, ale kurs samoobrony dla kobiet czasami się przydaje ;-) 

Momentami jest też naprawdę zabawnie. Adam Antoni Kochański zastanawia się czego, „taka” kobieta szuka na wsi. Uważa, że to miasto i lukratywna posada dają większe możliwości. Marysia docenia ludzką pomysłowość. Zdaje sobie sprawę z tego, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. W chwilach absurdu objawia impertynencję, która wyraźnie podoba się mężczyźnie. 

Gorąco polecam i zachęcam do poznania przygód bohaterów takich, jak MY ;-) 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Projekt okładki i stron tytułowych: Anna M. Damasiewicz
Premiera: 16.07.2019 r.
Oprawa: miękka
Wydanie I
Liczba stron: 382
(nowość wydawnicza)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...

Złowieszczy Dar

  „… Alessa wzięła do ręki wstążkę i skrzywiła się, gdyż nawet przy tym lekkim ruchu jej obojczyk przeszył ból. Co się z nią dzieje? Czy nie umie już przyjąć cudzej życzliwości?...” Na samym początku muszę powiedzieć, że jest to książka dla tych, którzy czują „zbyt intensywnie”. Moim zdaniem to dobrze, bo w życiu nie da się niczego udawać i żyć na przysłowiowe pół gwizdka. Trzeba wykazać iskierkę zainteresowania, bo bez pełnego zaangażowania nic ciekawego nie wydarzy się w naszym życiu. Zastanawialiście się kiedyś czym naprawdę jest dar? Można mieć swoistą smykałkę do danej rzeczy i to naprawdę przydaje Nam się w życiu. Kobiety mają np. dar do przygotowywania różnych rzeczy, dbanie o kogoś z troską i miłością w sercu, to nie tylko swoiste poświęcenie, ale i wspomniany dar. Dar do załatwiania spraw niemożliwych, dar do gotowania, do łatwości wypowiedzi, przewidywania czy nauki. Jak będzie w przypadku naszych postaci? Po części przeniesiemy się do świata magii, miłości, relac...

Niespokojne pokolenie

  „… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…” Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie. Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie...