Przejdź do głównej zawartości

DZIEWCZYNA OD TRAWNIKA



„ … Marysia jęknęła w duchu i uśmiechnęła się pod nosem. Pomyślała, że to dobra chwila, by się z nim trochę podrażnić, oddać z nawiązką za jego dawne podpuszczanie …” 

Przed Wami interesująca powieść z ogrodniczym zacięciem. Ciekawy czytelnik odnajdzie tu problemy, miłość, ale i wzruszającą fabułę. Czy Adam jest typem miejskiego drapieżnika? I czy prawdziwe uczucie zwycięży? Piękno natury pomoże zrozumieć niektóre kwestie. 

Autorką książki jest Dorota Pasek, która pierwszą publikację napisała w siódmej klasie szkoły podstawowej. Potem z pisaniem bywało różnie. Jej bohaterzy są charakterystyczni i domagają się własnych historii. W 2018 roku została opublikowana jej debiutancka powieść pt. „Czas gniazdowania”.  Przyznam szczerze, że to pierwsza książka pisarki, którą udało mi się przeczytać. 

Adam nie wie, co to jest spokój. Żyje jak na wulkanie, jeżdżąc na liczne spotkania biznesowe. Pędzi i goni, ponieważ w firmie jest zawsze coś do zrobienia. Niewiele osób rozumie, dlaczego pewnego dnia sprzedaje wszystko co ma i kupuje dom nad jeziorem. Z domem „w pakiecie” jest też ogrodniczka z ciętym językiem, której płaci za sprzątanie i gotowanie. 

Marysia Tamulska w swojej szufladce nocnego stolika trzyma różowe, plastikowe etui. Dwa razy dziennie ciągnie za czerwone serduszko, by wyjąć z opakowania jeden proszek na dobry sen i jeden na pogodny dzień. Robi tak od dwóch lat, kiedy jej życie całkowicie legło w gruzach i wróciła na wieś. Ceni sobie ciszę i spokój. Marysia nie zawsze rozumie mężczyzn i ich wybory. Czasami wybierają oni kobiety mało inteligentne, ale jednocześnie cwane życiowo. Nasza bohaterka nie chodzi na bale, domówki, suto zakrapiane balangi i wieczory przy krakersach. Żyje architekturą krajobrazu i pięknymi roślinami. W którymś momencie życia odsunęła się od świata i jego rytmu - dudniącego od ludzkich pragnień. Wolała cichy szum wiatru w koronach drzew. Zapytacie – dlaczego? 

Początkowa znajomość nie należy do bardzo udanych. Słowa są cięte, a charaktery odmienne. Ogród to nie tylko chaszcze, chwasty i badyle. Do prowadzenia ogrodu trzeba mieć duszę i serce. Koszenie jest łatwe, ale każdy to potrafi, choć nie każdy próbuje. Oczy Adama śledzą kobietę coraz bardziej uważniej, ale mężczyzna to „totalny ogrodniczy ignorant”. Czy pokój z kuchnią, łazienka i małe samodzielne królestwo są idealnym rozwiązaniem? Dom za miastem, samotna kobieta złakniona towarzystwa i przystojny biznesmen mogą stać się obiektem zainteresowań i plotek. Mężczyzna czaruje dowcipem i inteligencją. Podobno ludziom inteligentnym wystarczy jedno słowo, by pojęli, w czym rzecz … 

Tragedia, którą przeżyła kobieta jest niewyobrażalna, a bolesne wspomnienia wciąż żywe. Obrazy z pamięci i ból są przykre. Jedna zła chwila zmieniła jej życie. Książka podzielona jest na trzy części. To wiosna, lato i jesień. Podobnie i wykonywane prace ogrodnicze oddają klimat każdego okresu natury. Spokój przynosi ukojenie, ale kurs samoobrony dla kobiet czasami się przydaje ;-) 

Momentami jest też naprawdę zabawnie. Adam Antoni Kochański zastanawia się czego, „taka” kobieta szuka na wsi. Uważa, że to miasto i lukratywna posada dają większe możliwości. Marysia docenia ludzką pomysłowość. Zdaje sobie sprawę z tego, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. W chwilach absurdu objawia impertynencję, która wyraźnie podoba się mężczyźnie. 

Gorąco polecam i zachęcam do poznania przygód bohaterów takich, jak MY ;-) 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Projekt okładki i stron tytułowych: Anna M. Damasiewicz
Premiera: 16.07.2019 r.
Oprawa: miękka
Wydanie I
Liczba stron: 382
(nowość wydawnicza)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz