Przejdź do głównej zawartości

DZIEWCZYNA OD TRAWNIKA



„ … Marysia jęknęła w duchu i uśmiechnęła się pod nosem. Pomyślała, że to dobra chwila, by się z nim trochę podrażnić, oddać z nawiązką za jego dawne podpuszczanie …” 

Przed Wami interesująca powieść z ogrodniczym zacięciem. Ciekawy czytelnik odnajdzie tu problemy, miłość, ale i wzruszającą fabułę. Czy Adam jest typem miejskiego drapieżnika? I czy prawdziwe uczucie zwycięży? Piękno natury pomoże zrozumieć niektóre kwestie. 

Autorką książki jest Dorota Pasek, która pierwszą publikację napisała w siódmej klasie szkoły podstawowej. Potem z pisaniem bywało różnie. Jej bohaterzy są charakterystyczni i domagają się własnych historii. W 2018 roku została opublikowana jej debiutancka powieść pt. „Czas gniazdowania”.  Przyznam szczerze, że to pierwsza książka pisarki, którą udało mi się przeczytać. 

Adam nie wie, co to jest spokój. Żyje jak na wulkanie, jeżdżąc na liczne spotkania biznesowe. Pędzi i goni, ponieważ w firmie jest zawsze coś do zrobienia. Niewiele osób rozumie, dlaczego pewnego dnia sprzedaje wszystko co ma i kupuje dom nad jeziorem. Z domem „w pakiecie” jest też ogrodniczka z ciętym językiem, której płaci za sprzątanie i gotowanie. 

Marysia Tamulska w swojej szufladce nocnego stolika trzyma różowe, plastikowe etui. Dwa razy dziennie ciągnie za czerwone serduszko, by wyjąć z opakowania jeden proszek na dobry sen i jeden na pogodny dzień. Robi tak od dwóch lat, kiedy jej życie całkowicie legło w gruzach i wróciła na wieś. Ceni sobie ciszę i spokój. Marysia nie zawsze rozumie mężczyzn i ich wybory. Czasami wybierają oni kobiety mało inteligentne, ale jednocześnie cwane życiowo. Nasza bohaterka nie chodzi na bale, domówki, suto zakrapiane balangi i wieczory przy krakersach. Żyje architekturą krajobrazu i pięknymi roślinami. W którymś momencie życia odsunęła się od świata i jego rytmu - dudniącego od ludzkich pragnień. Wolała cichy szum wiatru w koronach drzew. Zapytacie – dlaczego? 

Początkowa znajomość nie należy do bardzo udanych. Słowa są cięte, a charaktery odmienne. Ogród to nie tylko chaszcze, chwasty i badyle. Do prowadzenia ogrodu trzeba mieć duszę i serce. Koszenie jest łatwe, ale każdy to potrafi, choć nie każdy próbuje. Oczy Adama śledzą kobietę coraz bardziej uważniej, ale mężczyzna to „totalny ogrodniczy ignorant”. Czy pokój z kuchnią, łazienka i małe samodzielne królestwo są idealnym rozwiązaniem? Dom za miastem, samotna kobieta złakniona towarzystwa i przystojny biznesmen mogą stać się obiektem zainteresowań i plotek. Mężczyzna czaruje dowcipem i inteligencją. Podobno ludziom inteligentnym wystarczy jedno słowo, by pojęli, w czym rzecz … 

Tragedia, którą przeżyła kobieta jest niewyobrażalna, a bolesne wspomnienia wciąż żywe. Obrazy z pamięci i ból są przykre. Jedna zła chwila zmieniła jej życie. Książka podzielona jest na trzy części. To wiosna, lato i jesień. Podobnie i wykonywane prace ogrodnicze oddają klimat każdego okresu natury. Spokój przynosi ukojenie, ale kurs samoobrony dla kobiet czasami się przydaje ;-) 

Momentami jest też naprawdę zabawnie. Adam Antoni Kochański zastanawia się czego, „taka” kobieta szuka na wsi. Uważa, że to miasto i lukratywna posada dają większe możliwości. Marysia docenia ludzką pomysłowość. Zdaje sobie sprawę z tego, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. W chwilach absurdu objawia impertynencję, która wyraźnie podoba się mężczyźnie. 

Gorąco polecam i zachęcam do poznania przygód bohaterów takich, jak MY ;-) 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Projekt okładki i stron tytułowych: Anna M. Damasiewicz
Premiera: 16.07.2019 r.
Oprawa: miękka
Wydanie I
Liczba stron: 382
(nowość wydawnicza)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dobra pamięć, zła pamięć

  „…Wspomnienia mogą być balastem lub kotwicą, sejfem z klejnotami lub puszką Pandory…”  W swojej książce psycholog, Ewa Woydyłło opowie Nam o pamięci i sztuce zapominania. Ile rzeczy chcemy wiedzieć? O czym chcemy zapomnieć? Na czym naprawdę polega rozwój osobisty? Musimy pamiętać tak wiele rzeczy, tego co mamy zrobić, zrozumieć, nauczyć się, kupić lub wbić zwykły PIN do telefonu. Czy panujemy nad problemami, które mają źródło w przeszłości? Bez względu na wszystko odbiorca postanawia wejść do innego świata. Poznać siebie, swoje słabości, troski i radości. Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. W trakcie intensywnej nauki (np. uczniowie i studenci) „chłoną, jak gąbka” informacje szybciej niż ludzie, nie angażujący się tak bardzo w zapamiętywanie nowych wiadomości. Czy nie boksujemy się też z poczuciem kontroli? Życie to taka suma spotkań, realistycznych zdarzeń i czasami drobnych przyjemności. Woydył...

Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie

  „…Teoria poliwagalna wyjaśnia uzdrawiającą i przemieniającą moc samego poczucia bezpieczeństwa oraz niebezpieczną i traumatyczną moc ciągłego poczucia zagrożenia…” Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza temat traumy i poczucia bezpieczeństwa od razu wiedziałam, że książka będzie dopracowana w najmniejszych szczegółach i nie myliłam się. Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza to – W tobie, a druga – Na świecie. Zajrzymy do tematyki budowania więzi, dotkniemy ciała, zajmiemy się traumą i uzależnieniem, ale też edukacją. To dzięki nerwowi błędnemu poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przepełnia całe ciało. Zmieniają się nasze emocje i samopoczucie. Najważniejsze jest to, że przykłady są z życia wzięte. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzy...

Niespokojne pokolenie

  „… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…” Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie. Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie...