Przejdź do głównej zawartości

Niespokojne pokolenie

 

„… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…”

Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie.

Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie wszystkich funkcji telefonu. Nasza młodzież ma depresję, stany lękowe, fobie szkolne, a w skrajnych przypadkach nie radząc sobie – popełnia samobójstwo. Często dzieci i młodzi chłopcy grają w gry komputerowe. Nie potrafią przestać i nie śpią. Nie ma tu odpoczynku, który reguluje nasz rytm. Na czym polega swoboda odkrywania świata i jakie ma granice?

Dzieci zostały zaprogramowane w czasie epidemii COVID – 19 i niestety to zjawisko trwa do dziś. To też uzależnienie od mediów społecznościowych.

Dzieci urodzone po 1995 r. – to Pokolenie Gen Z. Dzieci urodzone 1981 – 95 r. – Millenialsi, a po 2010 r. – pokolenie Alfa. Podział dzieci ze względu na wiek:

- małe dzieci 0 – 12 lat

- młodzież – 10 – 20 lat

- nastolatkowie 13 – 19 lat

- nieletni – to każdy poniżej 18 roku życia.

Dzieciom trzeba zapewnić miłość, bezpieczeństwo i stabilność. Małym dzieciom należy zapewnić dużo czasu na interakcję z rodzicem. Dzieci dorosłe – ze światem realnym. Ekrany smartfonów – to złość. Media odciągają od regularnej aktywności fizycznej. Dzieciństwo powinno zostać oparte na niezależności, ale i odpowiedzialności nie tylko dorosłego opiekuna. By opóźnić ten czas, to późniejsze wręczenie pierwszego smartfona. Rodzic powinien ustalać limity na korzystanie z urządzeń. Angażowanie dziecka do prac domowych wspólnie wykonywanych np. w ogrodzie, lub praca dorywcza da efekt. Rodzicu bądź konsekwentny – kochaj i wymagaj! Szkoły czasami powinny być wolne od telefonów. Nauka przez zabawę daje wiele możliwości. Sieć jest niestety bezcielesna. Dorastanie w świecie wirtualnym promuje stany lękowe i samotność. Programowanie dzieciństwa oparte na telefonie okazało się katastrofalną porażką.

Technologia używana w nadmiarze jest szkodliwa. Dostrzegamy to kiedy kilka godzin siedzimy przed monitorem komputera lub ekranem telefonu. Badania pokazują np. że m.in. przez łatwy dostęp do mediów społecznościowych pokolenie Z ma duże deficyty snu i problemy z długim skupieniem uwagi (oprócz tego problemy ze snem są spowodowane bardzo szybkim tempem życia i niemożliwością dostosowania się do własnego chronotypu). Brzmi to bardzo mądrze, ale każde słowo jest niestety prawdą.

Od początku drugiej dekady XXI wieku obserwujemy gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego wśród nastolatków. W szkołach dostrzegamy izolację, odosobnienie, używki i brak dyscypliny. Rosną wskaźniki dotyczące depresji, stanów lękowych, samookaleczeń i samobójstw. Dzieci coraz częściej cierpią na bezsenność, brak koncentracji, wszelkiego rodzaju uzależnienia, samotność i perfekcjonizm. Rówieśnicy są potrzebni dzieciom, ale to także swoista presja ze strony rodziców. Musimy pamiętać o tym, że szkoła nie wychowa dzieci. Musi to zrobić rodzinny dom. W nim powinny być miłość, szacunek i zainteresowanie.

Pokolenie Z stało się pierwszym pokoleniem w historii, które dorastało z urządzeniem w kieszeni odwracającym uwagę od otoczenia, a wciągającym do alternatywnego wszechświata, który był ekscytujący, uzależniający, niestabilny i – jak się okazało – niewłaściwy dla dzieci i młodzieży. Media społecznościowe nigdy nie były tak popularne, jak dzisiaj.

Psycholog społeczny Jonathan Haidt w swojej najnowszej książce pt. „Niespokojne pokolenie” stara się znaleźć przyczynę epidemii chorób psychicznych, która dotknęła pokolenie Z.

Zachęcam Was do przeczytania książki ze spokojem i rozwagą.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 18.03.2025 r.

Tłumaczenie: Robert Filipowicz

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Liczba stron: 512

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...

Złowieszczy Dar

  „… Alessa wzięła do ręki wstążkę i skrzywiła się, gdyż nawet przy tym lekkim ruchu jej obojczyk przeszył ból. Co się z nią dzieje? Czy nie umie już przyjąć cudzej życzliwości?...” Na samym początku muszę powiedzieć, że jest to książka dla tych, którzy czują „zbyt intensywnie”. Moim zdaniem to dobrze, bo w życiu nie da się niczego udawać i żyć na przysłowiowe pół gwizdka. Trzeba wykazać iskierkę zainteresowania, bo bez pełnego zaangażowania nic ciekawego nie wydarzy się w naszym życiu. Zastanawialiście się kiedyś czym naprawdę jest dar? Można mieć swoistą smykałkę do danej rzeczy i to naprawdę przydaje Nam się w życiu. Kobiety mają np. dar do przygotowywania różnych rzeczy, dbanie o kogoś z troską i miłością w sercu, to nie tylko swoiste poświęcenie, ale i wspomniany dar. Dar do załatwiania spraw niemożliwych, dar do gotowania, do łatwości wypowiedzi, przewidywania czy nauki. Jak będzie w przypadku naszych postaci? Po części przeniesiemy się do świata magii, miłości, relac...