Przejdź do głównej zawartości

Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie

 

„…Teoria poliwagalna wyjaśnia uzdrawiającą i przemieniającą moc samego poczucia bezpieczeństwa oraz niebezpieczną i traumatyczną moc ciągłego poczucia zagrożenia…”


Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza temat traumy i poczucia bezpieczeństwa od razu wiedziałam, że książka będzie dopracowana w najmniejszych szczegółach i nie myliłam się. Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza to – W tobie, a druga – Na świecie. Zajrzymy do tematyki budowania więzi, dotkniemy ciała, zajmiemy się traumą i uzależnieniem, ale też edukacją. To dzięki nerwowi błędnemu poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przepełnia całe ciało. Zmieniają się nasze emocje i samopoczucie. Najważniejsze jest to, że przykłady są z życia wzięte.

Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzystać tę wiedzę, by wspierać własny dobrostan. Traumy, przewlekły ból i inne schorzenia wpływają na nasze ciało i życie.

Kiedy trudne doświadczenia dotykają Nas czujemy się przytłoczeni, mówi się potocznie, że „ktoś traci radość życia”. Tym razem pragnę przedstawić Wam książkę pt. „Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie”. Po pierwszych słowach poczujecie się inaczej. Lepiej. 😉 Cieszę się, że publikacja odpowiada na nasze rozterki i pytania. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Stephen i Seth Porgesowie w przystępny sposób przedstawiają neurofizjologię stresu oraz tłumaczą, dlaczego nawet w sytuacji komfortowej możemy odczuwać zagrożenie. Poradnik jest takim interesującym źródłem wiedzy, która przyda się każdemu wymagającemu czytelnikowi.

Jak odzyskać spokój w świecie pełnym wyzwań? Nie jest prosto. Niestety... Czy umiemy uszanować czyjeś zdanie? Mamy inne charaktery, ale właściwe spostrzeżenia. Zarówno te dobre, jak i złe. Odczuwamy smutek, radość i żal. „...Podobnie jak zabawa, intymność ma w efekcie swój własny autonomiczny charakter...". Intymność to też przyjemność i przywiązanie.

Stephen i Seth Porgesowie w przystępny sposób przedstawiają neurofizjologię stresu oraz tłumaczą, dlaczego nawet w sytuacji komfortowej możemy odczuwać zagrożenie. Przypomnijmy, że oksytocyna została po raz pierwszy zmapowana na początku lat 50. XX wieku przez amerykańskiego biochemika Vincenta du Vigneauda, który następnie zsyntetyzował ją w laboratorium. Oksytocyna - organiczny związek chemiczny znany jest pod nazwą „hormon miłości”. Powodem tego jest działanie nasilające uczucie bliskości i zaufania między partnerami. U ssaków oksytocyna jest związana z takimi uczuciami jak ufność, protekcjonizm, szczodrość i współpraca. W zależności od samopoczucia może jednak odpowiadać za uległość, a nawet zazdrość.

Najbardziej podobają mi się opisane więzi np. w małżeństwie – obserwując moich rodziców naprawdę sporo rzeczy się zgadza i układa w jedną całość, jak puzzle. Badamy:

- więzi społeczne

- zaufanie i miłość

- bycie w stanie postrzeganego bezpieczeństwa

- swoiste uzdrowienie – to, że np. ktoś dobrze się z kimś czuje.

Traumy nie definiuje wydarzenie, może być ono bardzo różne. To raczej reakcja naszego układu nerwowego. Widzimy zagrożenie w miejscach i sytuacjach. „Boli nas wnętrze”, to najlepsze określenie. Trauma utrudnia codzienność, poruszanie się w niej i czasami stwarza problemy interpersonalne. Czym zaś jest sieć traumatycznych skojarzeń naszego ciała? Jakie są cele naszego społeczeństwa?

Stephen W. Porges, PhD – profesor Uniwersytetu Indiany, założyciel i dyrektor Kinsey Institute Traumatic Stress Research Consortium, profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz profesor emerytowany Uniwersytetu Illinois w Chicago i Uniwersytetu Maryland. Seth Porges – dziennikarz i reżyser filmowy, autor głośnego filmu dokumentalnego Class Action Park. Były redaktor „Popular Mechanics”, felietonista „Bloomberg Businessweek”.

Autorzy wyjaśniają teorię poliwagalną, czyniąc ją łatwą do zrozumienia i praktycznego zastosowania. Przeczytajcie czym jest zielony, żółty i czerwony system. Jednym z największych wyzwań w zrozumieniu siebie jest odkrycie, jak umysł, ciało i mózg współpracują ze sobą.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Premiera: 20.03.2025 r.

Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Kamila Midor

Wydanie I

Liczba stron: 272

(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet

  „… emocje, są jak konie pociągowe. Bez nich nie zrobisz tego, co postanowiłeś, one mają siłę pociągnąć nas do działania, ale nie mogą być koniem, który prowadzi wóz…”  Co jest siłą kobiety? Najważniejszą misją? To bycie matką, żoną, gospodynią, kobietą o sprecyzowanej drodze kształtowania kariery zawodowej. Może tym razem zastanowimy się nad tymi słowami: „…O tym kim jest kobieta, stanowi jej relacja z Bogiem…”. W pewnym momencie dla Tamar świat męski przestaje istnieć. Wszak do odkrycia własnej tożsamości nie jest potrzebny żaden mężczyzna. Po długiej nieobecności na blogu, pora nadrobić książkowe zaległości i wejść do świata literatury, który daje wiele dobrego, rozwija myśli, pobudza wyobraźnię, wzbudza radość i przede wszystkim wpływa też na aspekt wewnętrznej przemiany i duchowości. Książka, o której pragnę napisać kilka słów podpowiada kobietom wiele wskazówek. Nie zawsze trzeba być szarą myszką, która boi się odezwać. Uległość i pokora nie stanowią przykładu pra...

Kiedyś, może nigdy

  „… Jakiś czas potem Tomek zastanawiał się, dlaczego jej wtedy odpowiedział, dlaczego pociągnął tę osobistą rozmowę. Coś go w tej młodziutkiej osobie urzekło, co? – tego nie wiedział …” Przed Wami odświeżona lektura, pełna ciekawych zwrotów akcji. Zadajemy sobie na początku pytanie - Los czy przypadek wiedzie bohatera tej historii do miejsca, które niegdyś zlekceważył? Czy uda mu się odzyskać to, co przed laty utracił? Przed Wami opowieść o miłości z morderstwem w tle. Autorką książki jest Małgorzata Dębska. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Związana z I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich. Matka i żona. Pasjonuje się zdrowym stylem życia, uwielbia jazdę na rowerze, dobrą muzykę i zwierzęta. Gdzie los zawiedzie głównego bohatera? Tomek stawia wszystko na jedna kartę. Po rozstaniu z Alą wynajmuje mieszkanie. Często odwiedza go matka. Ma dość znajomych - dobrych i złych ludzi, dziwnych spojrzeń oraz szarej codzienności. Jedzie volvo do miejscowości „N...

Niespokojne pokolenie

  „… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…” Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie. Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie...