„…Teoria poliwagalna wyjaśnia uzdrawiającą i przemieniającą moc samego poczucia bezpieczeństwa oraz niebezpieczną i traumatyczną moc ciągłego poczucia zagrożenia…”
Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza temat traumy i poczucia bezpieczeństwa od razu wiedziałam, że książka będzie dopracowana w najmniejszych szczegółach i nie myliłam się. Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza to – W tobie, a druga – Na świecie. Zajrzymy do tematyki budowania więzi, dotkniemy ciała, zajmiemy się traumą i uzależnieniem, ale też edukacją. To dzięki nerwowi błędnemu poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przepełnia całe ciało. Zmieniają się nasze emocje i samopoczucie. Najważniejsze jest to, że przykłady są z życia wzięte.
Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzystać tę wiedzę, by wspierać własny dobrostan. Traumy, przewlekły ból i inne schorzenia wpływają na nasze ciało i życie.
Kiedy trudne doświadczenia dotykają Nas czujemy się przytłoczeni, mówi się potocznie, że „ktoś traci radość życia”. Tym razem pragnę przedstawić Wam książkę pt. „Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie”. Po pierwszych słowach poczujecie się inaczej. Lepiej. 😉 Cieszę się, że publikacja odpowiada na nasze rozterki i pytania. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego.
Stephen i Seth Porgesowie w przystępny sposób przedstawiają neurofizjologię stresu oraz tłumaczą, dlaczego nawet w sytuacji komfortowej możemy odczuwać zagrożenie. Poradnik jest takim interesującym źródłem wiedzy, która przyda się każdemu wymagającemu czytelnikowi.
Jak odzyskać spokój w świecie pełnym wyzwań? Nie jest prosto. Niestety... Czy umiemy uszanować czyjeś zdanie? Mamy inne charaktery, ale właściwe spostrzeżenia. Zarówno te dobre, jak i złe. Odczuwamy smutek, radość i żal. „...Podobnie jak zabawa, intymność ma w efekcie swój własny autonomiczny charakter...". Intymność to też przyjemność i przywiązanie.
Stephen i Seth Porgesowie w przystępny sposób przedstawiają neurofizjologię stresu oraz tłumaczą, dlaczego nawet w sytuacji komfortowej możemy odczuwać zagrożenie. Przypomnijmy, że oksytocyna została po raz pierwszy zmapowana na początku lat 50. XX wieku przez amerykańskiego biochemika Vincenta du Vigneauda, który następnie zsyntetyzował ją w laboratorium. Oksytocyna - organiczny związek chemiczny znany jest pod nazwą „hormon miłości”. Powodem tego jest działanie nasilające uczucie bliskości i zaufania między partnerami. U ssaków oksytocyna jest związana z takimi uczuciami jak ufność, protekcjonizm, szczodrość i współpraca. W zależności od samopoczucia może jednak odpowiadać za uległość, a nawet zazdrość.
Najbardziej podobają mi się opisane więzi np. w małżeństwie – obserwując moich rodziców naprawdę sporo rzeczy się zgadza i układa w jedną całość, jak puzzle. Badamy:
- więzi społeczne
- zaufanie i miłość
- bycie w stanie postrzeganego bezpieczeństwa
- swoiste uzdrowienie – to, że np. ktoś dobrze się z kimś czuje.
Traumy nie definiuje wydarzenie, może być ono bardzo różne. To raczej reakcja naszego układu nerwowego. Widzimy zagrożenie w miejscach i sytuacjach. „Boli nas wnętrze”, to najlepsze określenie. Trauma utrudnia codzienność, poruszanie się w niej i czasami stwarza problemy interpersonalne. Czym zaś jest sieć traumatycznych skojarzeń naszego ciała? Jakie są cele naszego społeczeństwa?
Stephen W. Porges, PhD – profesor Uniwersytetu Indiany, założyciel i dyrektor Kinsey Institute Traumatic Stress Research Consortium, profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz profesor emerytowany Uniwersytetu Illinois w Chicago i Uniwersytetu Maryland. Seth Porges – dziennikarz i reżyser filmowy, autor głośnego filmu dokumentalnego Class Action Park. Były redaktor „Popular Mechanics”, felietonista „Bloomberg Businessweek”.
Autorzy wyjaśniają teorię poliwagalną, czyniąc ją łatwą do zrozumienia i praktycznego zastosowania. Przeczytajcie czym jest zielony, żółty i czerwony system. Jednym z największych wyzwań w zrozumieniu siebie jest odkrycie, jak umysł, ciało i mózg współpracują ze sobą.
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Premiera: 20.03.2025 r.
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Kamila Midor
Wydanie I
Liczba stron: 272
(nowość
wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce
Komentarze
Prześlij komentarz