Przejdź do głównej zawartości

Świat Apostołów

 

„…To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi…”

Dzisiaj spróbujemy zrozumieć opowieść o działalności pierwszych siewców naszej wiary - Apostołów. Książka z całą pewnością jest doskonałym źródłem informacji. To bardzo starannie dobrane słowa, obrazy, fotografie i wydarzenia związane z chrześcijaństwem. Na okładce dostrzegamy fresk Enrico Reffo „12 Apostołów” z kościoła San Dalmazzo w Turynie. Chrześcijaństwo miało inny stosunek do niewolnictwa, poniżania ludzi, głosiło godność każdego człowieka, jako dziecka Bożego.

Autorem książki jest prof. Wojciech Roszkowski – jest nie tylko profesorem nauk humanistycznych, ale także naukowcem. Z pasją opowiada o wszystkim, co go otacza. Łączy w sposób twórczy dwie dyscypliny: ekonomię i historię. Kiedy poznacie Biogram profesora zrozumiecie, że jest to nietuzinkowa postać, ale jest także piewcą prawdy o Chrystusowej nauce i miłości.

Wiemy, że Apostołowie nauczali w trudnych warunkach i byli narażeni na wielkie niebezpieczeństwa. Dzieło prof. Wojciecha Roszkowskiego uzmysławia odbiorcy, jak ciężkie zadanie mieli Apostołowie, nawracając pogan. Książka uzupełniona jest wspomnianymi mapami, obrazami i fotografiami, co znacząco pomaga w zrozumieniu tematu. Przestrzeń staje się plastyczna, a ja śmiało mogłam zajrzeć do mojego ukochanego świata sztuki i malarstwa.

"... Tymczasem chrześcijaństwo jest, jak żadna inna religia w świecie, zakorzenione najsilniej w wydarzeniu historycznym, jakim było życie, nauczanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa...".

Zgodnie z poleceniem Zbawiciela rozeszli się oni po Jego śmierci po krańce Ziemi. Tak też prowadzi nas Autor; od dalekich Chin po Galię i Irlandię, koncentrując się na starożytnym Rzymie. Zasiane ziarno szybko kiełkowało, wschodziło i wiara chrześcijańska rosła coraz bujniej, nieustannie przybywało wspólnot pierwszych wyznawców.

Publikacja prof. Wojciecha Roszkowskiego uzmysławia, jak ciężkie zadanie mieli Apostołowie, nawracając pogan. Nie zawsze byli przyjmowani z otwartymi ramionami. Jezus Chrystus jest związany kwestią nauki i wiary. To także człowieczeństwo i bliskość. Chrześcijaństwo jest religią zakorzenioną najsilniej w wydarzeniu historycznym. Nauczanie, śmierć i zmartwychwstanie. Czym jest więc poznanie rozumowe? To także świadectwo wiary, wszyscy z wyjątkiem św. Jana ponieśli śmierć męczeńską. W co mamy wierzyć? Reakcja wyższa, w to, co wierzymy lub sobie wyobrażamy. Lęk przed śmiercią jest dodatkowym czynnikiem. Człowiek pokorny nie żąda, modli się, wierzy w dobroć bóstwa.

Apostoł z języka greckiego oznacza – wysłannik. W Nowym Testamencie termin przeszedł ewolucję. Jezus Chrystus nadał mu rangę tytułu, nazwy urzędu. Według kolejności podanej w Ewangelii według św. Mateusza Jezus powołał 12 Apostołów:

- Szymona Piotra (Kefas) – śmierć męczeńska

- Andrzeja, brata Piotra,

- Jakuba (zwanego Większym) – syna Zebedeusza

- Jana Ewangelistę – syna Zebedeusza, brata Jakuba

- Filipa

- Bartłomieja

- Tomasza – męczeńska śmierć w Indiach

- Mateusza – byłego poborcę podatkowego

- Szymona Kananejczyka

- Jakuba, syna Alfeusza

- Judę Tadeusza – brata Jakuba

- Judasza Iskariotę – zdradził Jezusa (po jego samobójstwie, wybrany został Maciej).

Czy zgadzacie się z pięcioma cnotami? To dobra wola, sprawiedliwość, stosowne zachowanie, inteligencja i dobra wiara. Z kolei pojęcie sprawiedliwości jest też dość względne. Rzym słynie z prawa, ale dochodzi też do krzywd obywateli. Bóg spełnił, co powiedział „Mesjasz będzie cierpiał”.

W czasach apostolskich wspólnota chrześcijańska zarządzana była przez grono apostołów kolegialnie. To oni rozstrzygali wszelkie kwestie organizacyjne, ale też doktrynalne. Gminy chrześcijańskie uznawały autorytet apostolski. Apostołowie, lub osoby przez nich wyznaczane powoływali też biskupów, prezbiterów i diakonów. W późniejszym czasie Apostołowie opuścili Jerozolimę i udali się w różne strony świata, by głosić Ewangelię. Przeniesiemy się np. na Forum Romanum, Górę Ararat, poznamy poglądy Hipokratesa i przyjrzymy się cesarzowej Messalinie uwiecznionej na portrecie autorstwa Hansa Makarta. Dowiemy się, że kobiety rzymskie zawsze miały większą swobodę niż greckie.

Sztuka, literatura, nauka, religia i malarstwo. Te wszystkie dziedziny łączy jedno - precyzja i pokazanie, jak wyglądał „Świat Apostołów". Odbiorca i uważny czytelnik dostrzega kunszt artystów, ale też takie świadectwo wiary. Wszyscy z wyjątkiem św. Jana ponieśli śmierć męczeńską. Skupimy się na Egipcie, Żydach i starożytnym Rzymie.

"...Wielkie rzeczy z małymi zwykłem łączyć społem,

Gdy Rzym między miastami wyniesiony czołem

Tak panuje, jak cyprys nad giętką kaliną (...)

... I już większe z wyniosłych gór padają cienie... "

Kim była Pytia? Podkreślona zostaje istota wiary. To:

- światło – (fiat)

- miłość

- nadzieja Zbawienia

- czuwanie

- trzeźwość umysłu

- nie tylko prośba, ale i podziękowanie Bogu za coś.

To także czasy Nerona – podpalacza Rzymu. Ten przejawiał chyba wszystkie wady ojca i matki. Uwielbiał taniec i śpiew. Miał chytrość polityczną. Lubił popisywać się publicznie. Gnębił chrześcijan. Seneka mówi o cnotach cechujących człowieka, to też interesujący temat. Wszak Neron nie przy żonie, a przy kochance Akte – czuje się bezpieczny. O ironio losu … jak bardzo Akte rozumie Nerona?

Czytam z pasją do malarstwa i literatury. Ciekawy dla mnie jest obraz Eustache Le Sueur, „Święty Paweł przemawia w Efezie”, ale to już zostawię do moich prywatnych przemyśleń. Zachęcam Was do poznania każdej epoki, a tej książki w szczególności.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Biały Kruk

Premiera: 13.01.2025 r.

Oprawa: twarda

Wydanie I

Liczba stron: 496

(nowość wydawnicza) w mojej prywatnej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...