Przejdź do głównej zawartości

CIEMNE SŁOŃCE

 

„…Co wyrażała ta twarz, która sama wahała się między uśmiechem a obojętnością? Nic i tysiąc uczuć zarazem. Była nie tyle bez wyrazu, ile wielowyrazista…” 

Jak z niczego można zrobić coś? Jak świat powstał tylko w siedem dni? Czytając książkę pt. „Ciemne Słońce” odbiorca zaczyna rozumieć, jak kruche jest życie człowieka, otaczający świat zmienia się z minuty na minutę, a odwołania do mitologii, literatury i świata duchowego pozostają z nami niezmiennie.

Autorem książki jest Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon) – francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof.

„Ciemne Słońce" to opowieść o bezgranicznej sile miłości, ludzkich marzeniach, ambicjach, ale i o walce dobra ze złem. W trzecim tomie cyklu (Podróż przez czas) Éric-Emmanuel Schmitt zabiera czytelników do Memfis – stolicy starożytnego Egiptu – do przybytków rozkoszy, Domu Umarłych, hebrajskich dzielnic i pałacu faraona. Autor, prowadząc Nas tropem Noama i Nury, czerpie z najpiękniejszych mitów i przypowieści. Dla humanisty to miód na serce.

"...Żeby nie cierpieć, trzeba by nie kochać.

Żeby nie kochać, trzeba by przestać żyć..." Czy zgadzacie się z tymi słowami?

Kiedy słońce robi się ciemne? Czy to odrobina magii? Odbiorca może pobawić się i poszukać nowych znaczeń. Losy Ozyrysa i Izydy splatają się z dziejami Mojżesza, a dramat plag egipskich rozgrywa się na tle piramid. Nasz bohater wpatruje się uparcie. Otwieram encyklopedię i sięgam do mitologii. Metafor jest sporo. Nie ma potrzeby zadzierania głowy. Nie przymykajmy powiek. My - w szczególności.   

Noam jest obciążony klątwą, umiera i wciąż się odradza. Kocha Nurę. Nie było mu jednak dane zaznać pełni szczęścia. Gdy budzi się z wieloletniego snu w otoczonej wodami Nilu świątyni, dowiaduje się, że został uznany za wcielenie Ozyrysa – pana życia i śmierci. „Ciemne Słońce” to opowieść o bezgranicznej miłości, marzeniach i ambicjach. Noam jest obciążony sekretem, który kryje niszczycielską moc. Kocha Nurę. Nagle znajduje się w apartamencie w Sztokholmie w Szwecji, obserwuje ludzi i morze. Bałtyk go przyciąga, jest spokojny i groźny. Przypomina sobie refleksję: „Strzeż się cichej wody…”.

Nura ma córkę Brittę. Ta 15- latka jest buntownicza, walczy o prawa planety. Staje się celebrytką, w tak młodym wieku. Twierdzi, że „Ziemia” zmierza do katastrofy, przemysł zanieczyszcza środowisko, a styl życia ludzi prowadzi do niszczenia przestrzeni życiowej dla zwierząt, ludzi i roślin. Britta zachęca osoby w swoim wieku do buntu przeciwko działaniom ludzi. Britta przez jednych jest kochana, przez innych znienawidzona. Chce dotrzeć do polityków, by wreszcie zaczęli działać.

Matka i córka. Nura i Britta – obie są pewne siebie. Jaką rolę odgrywa Sven w życiu Nury? Czy Noam jest o niego zazdrosny? Kto chce zaszkodzić Brittcie? Czy zemsta Dereka i chęć przejechania dziewczyny motocyklem będą mieć jakieś skutki?

Jedna z naszych postaci zanurza się w letargu. Gawędzi z przeszłością. Odprężenie przynosi korzyści zmęczonemu ciału. Ktoś jest gotowy na najgorsze. "...Nadzieja męczy. Nadzieja przeszkadza. Bardziej gnębi niż uspokaja...". Kto żegluje i myśli o śmierci? To daje czytelnikowi do myślenia. Nura krząta się i opowiada tysiące anegdot. Ponoć to myśli znikają tak szybko, jak się pojawiają.

Nura ma melodyjny głos i determinację. To nie jest kobieta uległa. Bardzo dobrze, bo takie mnie strasznie denerwują. Ta wyraża pewność siebie, która nigdy nie pozwoliła, by nią dyrygowano. Mamy spontaniczność, określone zachowanie i emocje. Nasza bohatera jest sobą, bez względu na trendy i konwenanse. Hagar zaś, jest dostojna, zmysłowa i kocha...

"...Wróć do mnie, gdy umrzesz". Takie są ostatnie słowa kochanka. Energia, pustynia i siła. Różnice i sprzeczności. Nil był oazą. Czy przekornie na pełnym morzu jesteśmy bardziej świadomi niebezpieczeństw? Nura jest podejrzliwa. Kto naprawdę ma wybór w tej powieści? Nowa przygoda to walka i marzenia. Noam i Nura – Czy wejdziemy do gry, która obejmie tysiące lat?

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Literanova

Premiera: 15.01.2025 r.

Oprawa: twarda

Tłumaczenie: Łukasz Müller

Wydanie I

Liczba stron: 472

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...