Przejdź do głównej zawartości

Skoncentrowany umysł. Siedmiodniowy plan podnoszenia swojego poziomu skupienia

 

 „…Wiele osób wpada w pułapkę uczenia się lub analizowania na większą skalę, niż tego potrzebują…”


Czym naprawdę jest koncentracja? Skoro uważamy się, za tak mądrych w każdej dziedzinie i inteligentnych, dlaczego otoczenie wygląda, tak jak w chwili obecnej? Dostrzegamy bałagan w życiu, emocjach, polityce czy ekonomii.

Autorem książki jest Thibaut Meurisse — pochodzi z Francji, ale mieszka w Japonii. Absolwent studiów MBA na tokijskim Hitotsubashi University. Twórca licznych publikacji na temat rozwoju osobistego. Założyciel serwisu What Is Personal Development (whatispersonaldevelopment.org), autor kilkudziesięciu książek dotyczących emocji, produktywności i radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.

Według definicji, koncentracja, to zjawisko polegające na skupieniu, ześrodkowaniu uwagi (w domyśle: świadomości), skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie. Umysł reaguje na wiele bodźców z zewnątrz. Umysł jest systemem kontrolnym określającym zachowanie się systemu przy oddziaływaniach ze złożonym, zmiennym w czasie środowiskiem. Działa w oparciu o zgromadzoną wiedzę.

Kroki, jakie musimy wykonać i to bardzo mi się podoba to:

- ćwiczenie bezwzględnej eliminacji

- ćwiczenie myślenia od zera

- wdrożenie techniki tabula rasa

- nauka mówienia „nie”

- minimalizacja czynników rozpraszających uwagę (wewnętrzne i zewnętrzne czynniki rozpraszające).

Umiejętność głębokiego skupienia się jest skarbem, dzięki któremu można osiągać najbardziej niesamowite cele. Najczęściej wielkie sukcesy wymagają maksymalnej koncentracji, ale całkowity jej brak utrudnia osiąganie prostych rezultatów. Ludzie, którzy łatwo poddają się różnym rozpraszaczom, mogą spędzać nad swoją pracą długie godziny, okazuje się ona nieefektywna, a wyniki - mizerne. W tle dostrzegamy telefon komórkowy, który stał się Naszym nieodłącznym towarzyszem. Tu sprawdzamy media społecznościowe, pocztę czy robimy zakupy on – line. Rozwiązaniem tego problemu jest nauka skupiania się.

Dzięki tej książce dowiemy się, w jaki sposób w ciągu zaledwie siedmiu dni przejść od stanu rozproszenia uwagi do intensywnej, głębokiej koncentracji. Stopniowo poznamy na czym polega istota skupienia, i zrozumiemy, jak działają rządzące nią mechanizmy.

Czy otworzy Nam to drogę do opanowania tej cennej umiejętności? Każdego dnia mamy wykonywać ćwiczenia wzmacniające koncentrację. Zdobędziemy jasność, co do celów i pragnień, określimy działania, jakie są potrzebne do ich realizacji. Cennym uzupełnieniem książki jest zestaw ćwiczeń. 

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Sensus – Helion S.A.

Premiera: 15.10.2024 r.

Przekład: Tadeusz Zawiła, Anna Zawiła

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 120

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...