Przejdź do głównej zawartości

Jasność myślenia. Praktyczny podręcznik przekuwania myśli w skuteczne decyzje

 

„…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…” 

Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą.

Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć.

Odpowiednie moce to:

- odpowiedzialność za siebie

- samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony

- samokontrola – opanowanie np. lęków

- pewność siebie, która jest wartością.

Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie doceniamy chwili, tzw. tu i teraz, i nie jesteśmy w niej prawdziwie obecni. Czas płynie, a my często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakaś era naszego życia się zakończyła.

Emocje, o których czytamy, mają też swoich pomocników, to np. brak snu, głód, zmęczenie, rozproszenie uwagi, stres związany z pośpiechem, przebywanie w nieznanym środowisku. Kiedy np. ktoś krytykuje naszą pracę, to nasz status i to, jak postrzegamy samych siebie sprawia, że instynktownie zamykamy się w sobie lub bronimy.

Dlaczego poświęcamy się dla własnego ego? Czy to prawda, że „…Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele…”. Wiedza i umiejętność zależą jedynie od Nas samych. Radio, telewizja i Internet na samym początku budziły nienawiść, a dzisiaj mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze życie. Media społecznościowe i bankowość elektroniczna mają się całkiem dobrze. Czy to taka mozaika świata? Siła jasnego myślenia w zwykłych warunkach. Czas opisywany jest jako przyjaciel, ale może być też wrogiem. Moment zaś stanowi szansę.

Czy zatem można się nauczyć korzystać z tych zwyczajnych, a jednak kluczowych chwil tak, by w przyszłości pozytywnie wpłynęły na życie, karierę, może nawet los innych osób?

Jasna i ciemna strona życia. Ta pierwsza to małe radości, ta druga to bolączki, smutki i łzy. Nie sposób od nich uciec. „…Częścią naszego terytorium jest także nasza tożsamość…”.

Spostrzeżenia w książce, oparte są między innymi na neurobiologii, ekonomii, psychologii i behawioryzmie, przedstawiono je w łatwych do zrozumienia lekcjach, by następnie podejmować mądre decyzje.

 Czytelnik ma dowiedzieć się, jak:

- nauczyć się myśleć jasno w najtrudniejszych momentach

- unikać destruktywnych wzorców

- wykorzenić nawyk myślenia reaktywnego

- zrewolucjonizować swój sposób myślenia i działania.

Gorąco polecam ciekawą książkę, bardzo dobrze się ją czyta. Zostawię Was przekornie z jednym pytaniem – Czy często najlepszą drogą jest zaakceptowanie sytuacji i pójście przed siebie? Czekam na komentarze pod postem. 😉

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Onepress

Premiera: 22.10.2024 r.

Przekład: Paulina Makolus – Krasa

Oprawa: miękka

Liczba stron: 272

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...