Przejdź do głównej zawartości

Arnhem – dług hańby

 

„…Pułkownik Sosabowski wskazywał, że wyszkolenie specjalistów zajmie co najmniej sześć miesięcy…” 

Środa –  ten tydzień, a w zasadzie jego (przyjemną część) zacznę przygodą z historią. Ta wymaga spokoju i analizy. Wszak nie każda postać zapisana w słownikach i szkolnych podręcznikach, zasłużyła od jej miłośników na prawdziwe uznanie. Czy prawidłowo?

Jesienią 1944 roku wydawało się, że koniec wojny jest bliski – armia niemiecka na wszystkich frontach była na skraju rozpadu. Wystarczyło więc zadać jeden celny cios, by ostatecznie ją rozgromić. Generał Sosabowski uważany jest za zdradzonego bohatera II wojny światowej.

W niedzielę 17 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii rozpoczęła się operacja „Market-Garden” – największa w historii II wojny światowej operacja powietrznodesantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy rzut to 2023 samoloty transportowe i 478 szybowców. Wystartowali z różnych lotnisk. Bitwa zakończyła się klęską aliantów.

Jej celem było zajęcie mostów na Renie, by następnie opanować tereny przemysłowe III Rzeszy. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zakończyła się źle. Odpowiedzialność za niepowodzenie operacji niesłusznie zrzucono na generała Sosabowskiego. To właśnie w nim brytyjscy dowódcy znaleźli kozła ofiarnego. Niestety operacja kończy się klęską.

Zbliża się koniec wojny – armia niemiecka na wszystkich frontach jest na skraju rozpadu. Ta książka to sposób autora na oczyszczenie dobrego imienia gen. Sosabowskiego. Źle ocenili go Anglicy, a w 2006 roku wystąpili, by w Driel wystawić mu pomnik. Ironia losu? Oszczerstwa uderzające w reputację gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy były i są skandaliczne.

17 – 26 września 1944 roku doszło do bitwy pod Arnhem – Driel. Gen. Sosabowski został zdymisjonowany w wyniku raportów najwyższych brytyjskich dowódców informujących, że polska brygada walczyła słabo, a jej dowódca przymykał na to oczy.

Marek Stella-Sawicki przez kilkanaście lat badał okoliczności tych wydarzeń. „Arnhem – dług hańby” jest wynikiem jego żmudnych i skrupulatnych poszukiwań. Oddaje sprawiedliwość bohaterom z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i dowódcy. Widać, że odbiorca znajdzie w niej nie tylko źródła informacji, ale także zdjęcia i dokumenty.

Polscy żołnierze mieli być zrzuceni na południe od mostu w Arnhem, a zrzut został przesunięty w rejon Driel ( 6 km różnicy).

Historia bitwy pod Arnhem to niewygodny temat dla Brytyjczyków. W 2006 roku królowa Niderlandów Beatrix odznaczyła sztandar polskiej brygady spadochronowej najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Wojskowym Wilhelma. Faktem jest, że haniebne raporty oczerniały żołnierzy.

Błędy to: niewłaściwie dobrana odległość od lądowisk szybowców i stref zrzutu brytyjskiej Pierwszej Dywizji Powietrznodesantowej do mostu. To także lekceważenie informacji z wywiadu. Bitwa pod Arnhem zakończyła się stratami w ludziach i sprzęcie. Zaczął się proces przerzucania winy za klęskę na Polaków, RAF i Amerykanów walczących w siłach alianckich. Oszczercze raporty złożyli: Montgomery i Browning.

Gorąco polecam – wysiłek historyczny godny uwagi i ogromnego szacunku.

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 01.10.2024 r.       

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przekład: Wojciech Markert

Projekt okładki: Paulina Radomska – Skierkowska

Wydanie I

Liczba stron: 528

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...