Przejdź do głównej zawartości

Tomek i Opelele. Droga Smoka

 

„… Poczuł czyjąś obecność…Zawahał się: wycofać się czy nie? Jednak ciekawość zwyciężyła…” 

Tomek Gardner ma jedenaście lat i niedługo przed nim wakacje. Daleko mu do beztroski – jego tata jest chory i z tego powodu rodzice decydują się przenieść z miasta na wieś. Dom, który postanawiają obejrzeć, znajduje się naprawdę w malowniczej dolinie. „Dom jest kluczem do twojej dalszej drogi…”. To też dobra wskazówka dla samego czytającego. Trzeba zajrzeć w tym momencie w swoje środowisko. 😉 Tajemnica jest tu brzemieniem, ale i bramą do innego świata.

Jego właściciele to pan Bernard i jego żona Miriam, bardzo sympatyczni i dystyngowani starsi państwo. W trakcie oglądania domu dzieje się coś niezwykłego: Tomek dostrzega, że rzeźbiona noga jednego z mebli zaczyna się poruszać… Może to zwidy? To zaledwie początek niesamowitych wydarzeń, jakie będą miały miejsce w tym nowym domu.

Tomek też uwielbia czytać książki. Te są dla niego pocieszeniem. Czuje wtedy smak przygody, a serce rwie się do przodu. Rzeczywistość stawała się jakby nierealna, a świat słowa dawał możliwość przemierzania nowych kontynentów, dżungli, jaskiń i górskich szczytów.

W czasie wyprawy chłopiec przeżyje wiele przygód i ryzyka. Tomek wymyślał sobie różne zabawy, gdy się nudził czy kiedy padał deszcz np. puszczał statki po kałużach, niczym okręty na morzu. Co wieczór zaś w jego pokoju pojawiała się Czarodziejka Opelele. Dom zaś mieścił się w Poziomkowej Dolinie. Tato wszak potrzebował świeżego powietrza. Rodzice Tomka prowadzili w Internecie kampanie reklamowe dla dużych firm. Czy ten mały chłopiec umie zachować tajemnicę?

Kiedy widział zdenerwowanie Mamy strasznie się martwił. Choroba ojca była straszna, a ostatnia kuracja się nie powiodła. Kiedy głos ojca jest matowy i chłopiec usłyszał o nawrocie - zamarł. Nienawidził tej strasznej choroby, bo i walka w tym momencie jest nierówna. W swoim pokoju wyczuwa smutek, płacze. W jednej chwili próbuje powstrzymać łzy rozpaczy, ale czy da się wymazać te bolesne słowa z pamięci?

W książce padają takie fajne słowa: „… Bo nie wielkość się liczy, pamiętaj o tym…”. Może niejedna dorosła osoba powinna też zdać sobie z tego sprawę? Mania wielkości i poklasku szybko mija. Gdzie są wielkie możliwości jest i bolesny upadek.

Tomek dowiaduje się, że może pomóc tacie. By to zrobić, musi podążyć Drogą Smoka, magiczną, prastarą ścieżką, pełną przygód i  prawdziwego ryzyka. Jak się skończy ta historia? Przeczytajcie sami. Co dalej z tatą Tomka?

Gorąco polecam – książka jest także kwestią wyboru i nikt nie może Nam zabrać jednego – naszego własnego zdania na dany temat. Bo kiedy świadomość ucieka, może pojawić się też zły mrok. Tego trzeba unikać. Pozdrawiam.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Zysk i S – ka

Premiera: 21.05.2024 r.

Oprawa: miękka

Wydanie I

Liczba stron: 272

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...