Przejdź do głównej zawartości

Droga do samozależności

 

„… Takie będzie moje wyzwanie.

Moje, to, które ja wybrałem.

Ponieważ szczyt…sam wybrałem.

Nikt tego szczytu nie wybrał za mnie…”

Kto lubi tematykę związaną z psychologią, rozwojem osobistym czy planowaniem własnej codzienności w sposób świadomy, to książka wręcz idealna.

Czy człowiek potrafi być szczęśliwy? Czy czuje się zawsze dobrze, tak na sto procent? Wiadomo, że nie, ale jedno, co może odbiorcę zainteresować, to pozytywne nastawienie do tego, co Nas spotyka. To co jest złe, daje bolesną lekcję, a to dobre – uszczęśliwia, bo chociaż na chwilę staramy się „wyrwać z życia”, co najlepsze. Książka przedstawia inspirujące historie i wskazówki, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Autorem książki jest Jorge Bucay argentyński pisarz i psychoterapeuta. Jego książki zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Mamy tzw. cztery drogi i to zostaje wyraźnie podkreślone:

1.      Droga zrozumienia – odpowiedzialność za własne życie

2.      Droga druga – odkrywanie i poznawanie drugiego człowieka – miłość i relacja intymna

3.      Trzecia droga – strat i cierpienia

4.      Czwarta droga – poszukiwanie sensu.

„Droga do samozależności” to podróż, która pomoże nam zrozumieć, że należy wziąć odpowiedzialność za własne życie. Każdy, kto chce żyć pełną piersią i uwolnić się od ograniczających go zależności, powinien przejść tę drogę na własnych zasadach i we własnym tempie.

Samozależność – czyli wiemy, czego oczekujemy od innych, pamiętamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale możemy długo szukać, aż znajdziemy, to czego chcemy. Myślimy w tym momencie o relacji, rywalizacji, miłości itp. Osoby samozależne nie są podatne na manipulacje. „…Pierwszym krokiem jest też zdobycie odwagi, żeby móc się sobie przyjrzeć. Poznać, co we mnie najlepsze, ale też najgorsze…”. To też ważna wskazówka dla odbiorcy.

Teraz może tak subiektywnie – ale z prawdziwością serca, dotknijmy i innego tematu. Własne zasady, ale jeśli chodzi o pracę kobiet, czasami zostają w tyle. Niestety… Bo te dodatkowe obowiązki dotyczące dzieci, czy domu stają się ważniejsze. Później pojawia się np. spadek libido, zmarszczki, rozgoryczenie małżeństwem – bo miało być tak pięknie, a jest szaro, buro i ponuro. Plaga rozwodów stała się takim wyznacznikiem nieszczęścia i samotności. Bo czy małżonek, który zostawia tą drugą osobę zastanawia się – jak ta połówka odnajdzie się w nowym świecie? Czy będzie to lepsze rozwiązanie?

Znany pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay, niczym przewodnik, podpowie, jak nie zgubić się w tej podróży. Autor, we właściwy sobie lekki i przystępny sposób wyjaśnia procesy, które zachodzą w naszej psychice. Prowadzi rozmowę z czytelnikiem, przytaczając ciekawe przypowieści i anegdoty. Książka prowokuje do myślenia, każe zastanowić się nad ważnymi pytaniami i ostatecznie pomaga lepiej zrozumieć siebie i zbudować relacje z innymi cechujące się miłością i odpowiedzialnością.

Wolność jest przykładem życia na własnych zasadach. To swoboda bycia, poruszania się, zachowania i samodzielnego podejmowania decyzji. „Być wolnym to móc robić to, co się chce”. Tego musimy się trzymać, bo to daje satysfakcję w każdym wieku.

Gorąco polecam i życzę przyjemnej lektury.

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 25.06.2024 r.

Tłumaczenie: Bernadeta Krysztofiak

Wydanie I w tej edycji

Oprawa: twarda

Liczba stron: 176

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...