Przejdź do głównej zawartości

Droga do samozależności

 

„… Takie będzie moje wyzwanie.

Moje, to, które ja wybrałem.

Ponieważ szczyt…sam wybrałem.

Nikt tego szczytu nie wybrał za mnie…”

Kto lubi tematykę związaną z psychologią, rozwojem osobistym czy planowaniem własnej codzienności w sposób świadomy, to książka wręcz idealna.

Czy człowiek potrafi być szczęśliwy? Czy czuje się zawsze dobrze, tak na sto procent? Wiadomo, że nie, ale jedno, co może odbiorcę zainteresować, to pozytywne nastawienie do tego, co Nas spotyka. To co jest złe, daje bolesną lekcję, a to dobre – uszczęśliwia, bo chociaż na chwilę staramy się „wyrwać z życia”, co najlepsze. Książka przedstawia inspirujące historie i wskazówki, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Autorem książki jest Jorge Bucay argentyński pisarz i psychoterapeuta. Jego książki zostały przetłumaczone na siedemnaście języków. Mamy tzw. cztery drogi i to zostaje wyraźnie podkreślone:

1.      Droga zrozumienia – odpowiedzialność za własne życie

2.      Droga druga – odkrywanie i poznawanie drugiego człowieka – miłość i relacja intymna

3.      Trzecia droga – strat i cierpienia

4.      Czwarta droga – poszukiwanie sensu.

„Droga do samozależności” to podróż, która pomoże nam zrozumieć, że należy wziąć odpowiedzialność za własne życie. Każdy, kto chce żyć pełną piersią i uwolnić się od ograniczających go zależności, powinien przejść tę drogę na własnych zasadach i we własnym tempie.

Samozależność – czyli wiemy, czego oczekujemy od innych, pamiętamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale możemy długo szukać, aż znajdziemy, to czego chcemy. Myślimy w tym momencie o relacji, rywalizacji, miłości itp. Osoby samozależne nie są podatne na manipulacje. „…Pierwszym krokiem jest też zdobycie odwagi, żeby móc się sobie przyjrzeć. Poznać, co we mnie najlepsze, ale też najgorsze…”. To też ważna wskazówka dla odbiorcy.

Teraz może tak subiektywnie – ale z prawdziwością serca, dotknijmy i innego tematu. Własne zasady, ale jeśli chodzi o pracę kobiet, czasami zostają w tyle. Niestety… Bo te dodatkowe obowiązki dotyczące dzieci, czy domu stają się ważniejsze. Później pojawia się np. spadek libido, zmarszczki, rozgoryczenie małżeństwem – bo miało być tak pięknie, a jest szaro, buro i ponuro. Plaga rozwodów stała się takim wyznacznikiem nieszczęścia i samotności. Bo czy małżonek, który zostawia tą drugą osobę zastanawia się – jak ta połówka odnajdzie się w nowym świecie? Czy będzie to lepsze rozwiązanie?

Znany pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay, niczym przewodnik, podpowie, jak nie zgubić się w tej podróży. Autor, we właściwy sobie lekki i przystępny sposób wyjaśnia procesy, które zachodzą w naszej psychice. Prowadzi rozmowę z czytelnikiem, przytaczając ciekawe przypowieści i anegdoty. Książka prowokuje do myślenia, każe zastanowić się nad ważnymi pytaniami i ostatecznie pomaga lepiej zrozumieć siebie i zbudować relacje z innymi cechujące się miłością i odpowiedzialnością.

Wolność jest przykładem życia na własnych zasadach. To swoboda bycia, poruszania się, zachowania i samodzielnego podejmowania decyzji. „Być wolnym to móc robić to, co się chce”. Tego musimy się trzymać, bo to daje satysfakcję w każdym wieku.

Gorąco polecam i życzę przyjemnej lektury.

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 25.06.2024 r.

Tłumaczenie: Bernadeta Krysztofiak

Wydanie I w tej edycji

Oprawa: twarda

Liczba stron: 176

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz

Kossakowie. Wachlarz

  „… Kochałeś ją i rozpieszczałeś, mój stary. Może nawet za bardzo. – Uśmiechnęła się. – Bądź spokojny…”  Dzisiejsza aura sprzyja czytaniu. Jeśli kochacie malarstwo i sztukę, tak jak JA – to książka wręcz idealna dla pasjonatów tego zagadnienia. Życie artystów zazwyczaj jest pełne wzlotów i upadków. To płomienne uczucia i romanse, małe skandale i twórczość, która przetrwała lata. Rodzina Kossaków od zawsze budzi zainteresowanie. Ukryte talenty i interesujące życie, po dziś dzień fascynują wielu badaczy i pasjonatów literatury i malarstwa. Rodzina Kossaków - świetny temat. Mieszają się światy i zaświaty, a czasami spotykają się dusze. Sama historia potrafi być przewrotna. Czym charakteryzuje się kobieta skandalistka? Charakterem i siłą. Prawda. 😉 "...Żadnej ekstrawagancji w zachowaniu i ubiorze - przeciwnie - klasyczna elegancja i prostota. I ciemny strój...". Czytamy. Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathal