Przejdź do głównej zawartości

Pod osłoną nocy

 

„… Zarumienione policzki i potargane włosy nadały jej dziewczęcy wygląd. Była energiczna i pełna życia…”

W nocy podobno dzieją się najlepsze rzeczy. 😉 Czy w tym momencie myślicie o prawdziwej miłości czy wielkim rozczarowaniu? Uczucia, sens życia i strach, te trzy słowa z całą pewnością dotyczą naszych postaci. Przed Wami bardzo aktualna opowieść o piętnie, jakie przeżycia wojenne odciskają na duszy i sercu. Wiele osób zastanawia się, jak cielesność powinno przedstawiać się w powieściach. Tu z całą pewnością jest odważnie, bo nagości i bliskości nigdy nie można się bać. To jest wbrew naturze każdego człowieka.

"Pod osłoną nocy" to historia czworga londyńczyków - trzech kobiet i młodego mężczyzny o burzliwej przeszłości. Intymna i prawdziwa aż do bólu, ukazuje ich losy od traumatycznej II wojny światowej do trudnych lat po niej. Czy w stosunkach między kobietą a mężczyzną nie ma partnerskiego traktowania?

Kay, która w czasie wojny żyła pełnią życia, dziś nosi się jak mężczyzna i nie ustaje w poszukiwaniach czegoś, co wciąż jej się wymyka. Helen, pełna wdzięku i powszechnie lubiana, skrywa bolesną tajemnicę. Viv dochowuje wierności kochankowi, na przekór upokorzeniom i cierpieniu, którego przez niego doświadczyła. Na pozór niewinny Duncan ma za sobą walkę z własnym demonem. Życie i sekrety tych czworga łączą się i zaskakująco przeplatają ze sobą. Czy wojna naprawdę prowadzi do dziwnych sojuszów?

Życie i sekrety łączą ich i to naprawdę. Wojna prowadzi do różnego zachowania. Kay mieszkała w domu, gdzie przyjmował lekarz – Leonard. Lubiła obserwować jego pacjentów z okna. Kay w 1947 roku miała 37 lat.

Helen i Viv prowadziły jakby biuro matrymonialne. Przychodzili mężczyźni, pokazywano fotografie kolejnych kandydatek, ale bywało różnie. Duncan stanowił zaś zagadkę. Nie mieszkał w domu z siostrą Viv i ojcem, tylko z przybranym wujem. Pracował w zakładzie dla niepełnosprawnych. Jakby żył we własnym świecie. Pan Mundy i Duncan razem mieszkali, odwiedzała ich Viv, ale przytłaczała ją atmosfera tego domostwa, podobnie jak sam właściciel.

Viv i Reggie zaś spotykali się, kochali. Reggie miał żonę i był kupcem. Taki zwyczajny układ, który prowadzi w ślepy zaułek.

Duncan spotkał Frasera, znali się z więzienia. Ten przyszedł zrobić wywiad o pracy w zakładzie, w którym pracują niepełnosprawni. Zaprosił Duncana na piwo. Nie mógł zrozumieć, co on tam robi. Fraser mówi o sobie kilka ważnych rzeczy. Opowiada, że gardził sobą, że nie walczył i nie brał udziału w wojnie. Dostrzegamy też wątki miłości, ale tej niebezpiecznej, problemów psychicznych i samobójstwa, które cały czas nad kimś krąży. To nie tylko myśli, ale i czyny.

Dostrzegamy też namiętny seks, urwane oddechy, prawdziwe uczucie i to, że niebezpieczeństwo jest zawsze blisko Nas. Może jednak czasami warto zaryzykować wszystko i położyć los na tej właściwej szali?

Autorką książki jest Sarah Waters (1966) - popularna i wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka, znana na całym świecie z powieści historycznych z wątkami homoerotycznymi.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Prószyński i S – ka

Oprawa: twarda

Przełożyła: Magdalena Moltzan- Małkowska

Liczba stron: 576

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz

Kossakowie. Wachlarz

  „… Kochałeś ją i rozpieszczałeś, mój stary. Może nawet za bardzo. – Uśmiechnęła się. – Bądź spokojny…”  Dzisiejsza aura sprzyja czytaniu. Jeśli kochacie malarstwo i sztukę, tak jak JA – to książka wręcz idealna dla pasjonatów tego zagadnienia. Życie artystów zazwyczaj jest pełne wzlotów i upadków. To płomienne uczucia i romanse, małe skandale i twórczość, która przetrwała lata. Rodzina Kossaków od zawsze budzi zainteresowanie. Ukryte talenty i interesujące życie, po dziś dzień fascynują wielu badaczy i pasjonatów literatury i malarstwa. Rodzina Kossaków - świetny temat. Mieszają się światy i zaświaty, a czasami spotykają się dusze. Sama historia potrafi być przewrotna. Czym charakteryzuje się kobieta skandalistka? Charakterem i siłą. Prawda. 😉 "...Żadnej ekstrawagancji w zachowaniu i ubiorze - przeciwnie - klasyczna elegancja i prostota. I ciemny strój...". Czytamy. Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathal