Przejdź do głównej zawartości

Wstrzyknę ci młodość

 

„… Młodość już taka jest, sama ustala granice wytrzymałości, nie pytając, czy ciało to zniesie. A ciało zawsze znosi …” (Paulo Coelho) 

Kiedy kobieta naprawdę jest piękna? Wtedy gdy jej ciało sprosta wymaganiom mężczyzny? Nie myślimy w tym momencie tylko o łóżku. Mały nos, zgrabna talia czy raczej zaokrąglone kształty? Co wybierzesz Drogi Czytelniku? Dla mnie liczy się mózg, bo uważam, że kobieta nie powinna być z tych uległych, wręcz zależnych od mężczyzny. Ja to bym „takiego delikwenta” - wyśmiała. Niestety. 😉 To też kwestia charakteru, ale ciało w dobie XXI wieku postrzegane jest w kategorii pewnej doskonałości.

Czy ludzie cenią teraz wspomnianą doskonałość? Niekoniecznie. Kiedy podawana jest adrenalina, dzięki której krwawienie jest znacznie mniejsze, to chirurg ma więcej swobody. Czy ktoś ładny jest mądry? Coś może się też raczej przyśnić niż ziścić? W tekście pojawiają się także fajne słowa: „do życia nie jest Nam potrzebne to, byśmy byli ładni, ale to, żebyśmy umieli siebie zaakceptować…”. W dawnych czasach kobiety miały być szczupłe, by nie powiedzieć wątłe. Liczyła się też płodność. Inni wolą te rubensowskie kształty, a z kolei Coco Chanel i jej styl zostaje porównany i do męskiego piękna. Moje ukochane spodnie.😉 

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to zjawiska, które budzą ogromne zainteresowanie. Nie brak też kontrowersji. Jedni twierdzą, że to „nic takiego”, inni że „nigdy w życiu”. Andrzej Czuba i Wojciech Chełchowski prześwietlają odwieczne dążenie człowieka do bycia młodym z wielu stron. Na przestrzeni lat kanony się zmieniają. Niestety większość osób ma wrażenie, że panie stają się do siebie łudząco podobne. Piersi czy usta są niemal identyczne.

Autorzy książki to dziennikarze, którzy nie boją się rozmawiać z ludźmi, o tym czego naprawdę chcą i do czego byli w stanie posunąć się ich rozmówcy, by np. czuć się lepiej we własnej skórze. Obwisłe piersi po ciąży nie wydają się tak atrakcyjne, jak i zbyt duży nos u aktorki filmowej.

Złośliwie możemy powiedzieć, że wygląd zewnętrzny od zawsze stanowił wabik, przynętę, na którą można było się złapać. Atrybuty pomagają zdobyć partnera. Wygląd i fizyczność znacznie mocniej oddziałują na mężczyzn. Świat celebrytów i magazynów plotkarskich też rządzi się swoimi prawami. U gwiazd liczy się wygląd i to, jak są postrzegani nie tylko przez publiczność, ale i swoje środowisko.

"...Lustro, jak się wydaje, jest jednym z najbardziej okrutnych wynalazków, jakich dokonał człowiek. Dlaczego tak bardzo chcemy być piękni?... Odpowiedzi - na te i inne pytania szukano od zarania naszych dziejów, a człowiek skupiał się na tym, jak wygląda...". Drogi Czytelniku - Czy zawsze umiesz spojrzeć na wszystko z dystansem?

Ze swojej oryginalnej urody tłumaczy się wiele pań. Inspiracja? Może uzależnienie? Jedno nacięcie tu czy tam, nie robi już różnicy. Kiedy odwołujemy się do medycyny np. średniowiecza wiemy, że wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Wspomniane czasy Krakowa i sławy Uniwersytetu oddają klimat. Co było w nim takiego szczególnego, że przyciągał tak wielu innowatorów?

Wraz z nimi możemy przyjrzeć się pracy chirurga na sali operacyjnej, prześledzić chirurgiczną mapę ciała i rodzaje zabiegów, zgłębić ludzkie dramaty, poznać fascynujące dzieje lekarzy i ich dokonań, najstarsze i najnowsze technologie, zgłębić zagadnienia etyczne. Poszukać odpowiedzi na pytania: jakie zabiegi są najpopularniejsze, kto się im poddaje, jak silnie potrafią uzależniać, czym jest dysmorfobia?

Momentami jest niezwykle, bo przecież to nasze życie z jednej strony jest ciekawe i intrygujące, a z drugiej ciężkie i nie do pojęcia. Praca chirurga jest interesująca, a przygotowanie pacjenta na bloku operacyjnym stanowi kulisy instrumentariuszek i lekarzy z pasją opowiadających o swoim fachu.

"Mamy prawo do młodości i piękna" - to opinia jednej z prekursorek chirurgii plastycznej. Czy za wszelką cenę? Gorąco polecam fantastyczną lekturę z moim ukochanym Krakowem w tle.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: MUZA S.A

Premiera: 24.01.2024 r.

Wydanie I      

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 352

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...