Przejdź do głównej zawartości

Wstrzyknę ci młodość

 

„… Młodość już taka jest, sama ustala granice wytrzymałości, nie pytając, czy ciało to zniesie. A ciało zawsze znosi …” (Paulo Coelho) 

Kiedy kobieta naprawdę jest piękna? Wtedy gdy jej ciało sprosta wymaganiom mężczyzny? Nie myślimy w tym momencie tylko o łóżku. Mały nos, zgrabna talia czy raczej zaokrąglone kształty? Co wybierzesz Drogi Czytelniku? Dla mnie liczy się mózg, bo uważam, że kobieta nie powinna być z tych uległych, wręcz zależnych od mężczyzny. Ja to bym „takiego delikwenta” - wyśmiała. Niestety. 😉 To też kwestia charakteru, ale ciało w dobie XXI wieku postrzegane jest w kategorii pewnej doskonałości.

Czy ludzie cenią teraz wspomnianą doskonałość? Niekoniecznie. Kiedy podawana jest adrenalina, dzięki której krwawienie jest znacznie mniejsze, to chirurg ma więcej swobody. Czy ktoś ładny jest mądry? Coś może się też raczej przyśnić niż ziścić? W tekście pojawiają się także fajne słowa: „do życia nie jest Nam potrzebne to, byśmy byli ładni, ale to, żebyśmy umieli siebie zaakceptować…”. W dawnych czasach kobiety miały być szczupłe, by nie powiedzieć wątłe. Liczyła się też płodność. Inni wolą te rubensowskie kształty, a z kolei Coco Chanel i jej styl zostaje porównany i do męskiego piękna. Moje ukochane spodnie.😉 

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to zjawiska, które budzą ogromne zainteresowanie. Nie brak też kontrowersji. Jedni twierdzą, że to „nic takiego”, inni że „nigdy w życiu”. Andrzej Czuba i Wojciech Chełchowski prześwietlają odwieczne dążenie człowieka do bycia młodym z wielu stron. Na przestrzeni lat kanony się zmieniają. Niestety większość osób ma wrażenie, że panie stają się do siebie łudząco podobne. Piersi czy usta są niemal identyczne.

Autorzy książki to dziennikarze, którzy nie boją się rozmawiać z ludźmi, o tym czego naprawdę chcą i do czego byli w stanie posunąć się ich rozmówcy, by np. czuć się lepiej we własnej skórze. Obwisłe piersi po ciąży nie wydają się tak atrakcyjne, jak i zbyt duży nos u aktorki filmowej.

Złośliwie możemy powiedzieć, że wygląd zewnętrzny od zawsze stanowił wabik, przynętę, na którą można było się złapać. Atrybuty pomagają zdobyć partnera. Wygląd i fizyczność znacznie mocniej oddziałują na mężczyzn. Świat celebrytów i magazynów plotkarskich też rządzi się swoimi prawami. U gwiazd liczy się wygląd i to, jak są postrzegani nie tylko przez publiczność, ale i swoje środowisko.

"...Lustro, jak się wydaje, jest jednym z najbardziej okrutnych wynalazków, jakich dokonał człowiek. Dlaczego tak bardzo chcemy być piękni?... Odpowiedzi - na te i inne pytania szukano od zarania naszych dziejów, a człowiek skupiał się na tym, jak wygląda...". Drogi Czytelniku - Czy zawsze umiesz spojrzeć na wszystko z dystansem?

Ze swojej oryginalnej urody tłumaczy się wiele pań. Inspiracja? Może uzależnienie? Jedno nacięcie tu czy tam, nie robi już różnicy. Kiedy odwołujemy się do medycyny np. średniowiecza wiemy, że wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Wspomniane czasy Krakowa i sławy Uniwersytetu oddają klimat. Co było w nim takiego szczególnego, że przyciągał tak wielu innowatorów?

Wraz z nimi możemy przyjrzeć się pracy chirurga na sali operacyjnej, prześledzić chirurgiczną mapę ciała i rodzaje zabiegów, zgłębić ludzkie dramaty, poznać fascynujące dzieje lekarzy i ich dokonań, najstarsze i najnowsze technologie, zgłębić zagadnienia etyczne. Poszukać odpowiedzi na pytania: jakie zabiegi są najpopularniejsze, kto się im poddaje, jak silnie potrafią uzależniać, czym jest dysmorfobia?

Momentami jest niezwykle, bo przecież to nasze życie z jednej strony jest ciekawe i intrygujące, a z drugiej ciężkie i nie do pojęcia. Praca chirurga jest interesująca, a przygotowanie pacjenta na bloku operacyjnym stanowi kulisy instrumentariuszek i lekarzy z pasją opowiadających o swoim fachu.

"Mamy prawo do młodości i piękna" - to opinia jednej z prekursorek chirurgii plastycznej. Czy za wszelką cenę? Gorąco polecam fantastyczną lekturę z moim ukochanym Krakowem w tle.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: MUZA S.A

Premiera: 24.01.2024 r.

Wydanie I      

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 352

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz