Przejdź do głównej zawartości

Akt twórczy. Nowy sposób bycia

 

„… Rób, co możesz,

z tym, co masz.

Niczego więcej nie potrzeba… ”

Niedzielne popołudnie mogę śmiało poświęcić dla kolejnej książki. To fascynujące spojrzenie na kreatywność i inspirująca lekcja dla każdego z Nas. To bestseller „New York Timesa”. Książka porusza aż 78 obszarów myśli. Mamy spojrzeć na sprawy głębiej i może czasami zmienić perspektywę.

Ciekawe jest to, że kiedy mamy skupić się na tym, co dzieje się wewnątrz nas – na doznaniach, emocjach, wzorcach naszych myśli – możemy odnaleźć mnóstwo takiego materiału do analizy. Jest wtedy, jak w laboratorium. Nasz wewnętrzny świat jest interesujący. Jak często w codzienności towarzyszy Nam zwątpienie? Ludzie, którzy postanawiają tworzyć sztukę, są często najbardziej podatni na zranienie. Jeśli ktoś boi się osądu i tych negatywnych opinii, to może paraliżować jego pracę.

W zarządzaniu, o którym uczyłam się na studiach często mówiono o sukcesie. W publikacji zostaje podkreślone to, że sukces nie jest tym samym, co popularność, pieniądze, czy uznanie krytyków.

Na samym początku wiele osób musi zadać sobie proste pytanie: Czym właściwie jest to tworzenie? Codzienność wymusza wykonywanie określonych prac, ale to właśnie np. sztuka, literatura i muzyka pomagają Nam w prostym kojarzeniu faktów i zachowaniu dobrego samopoczucia w codzienności.

Według literatury fachowej kreatywność (od łac. creatus czyli twórczy) to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Sama kreatywność nie ogranicza się do tworzenia sztuki. Postrzegamy, gromadzimy dane i to sprawia, że tworzymy doświadczenie dla siebie.

Wielu sławnych producentów muzycznych jest znanych ze swojego charakterystycznego brzmienia, które bywa popularne w określonym momencie. Rick Rubin wyróżnia się czymś innym: tworzy przestrzeń, w której artyści różnych gatunków i tradycji mogą skupić się na tym, kim naprawdę są i co oferują. Przez lata współpracował z najróżniejszymi muzykami: od Adele po Black Sabbath, od Johnny’ego Casha po Jaya-Z. Jego praktyką stało się pomaganie twórcom w przekraczaniu narzuconych im oczekiwań.

W życiu wszystko ma swój czas. Mądrość zostaje określona jako niewyczerpany dar, zawsze dostępny. Czasami ta prawdziwa duchowość nie przemawia do tych od intelektu. Tak jest np. z fizykami i astronomami. Rozgraniczony zostaje też świat ludzi i zwierząt. Z kolei nie musimy rozumieć natury, aby ją cenić. „Wystarczy, że będziemy świadomi chwil, w których piękno zapiera dech w piersiach”. To nie tylko drzewa, kwiaty, krajobrazy, pory roku, ale i cisza. Ta, bywa czasami zbawienna.

„Akt twórczy” to piękna i wyjątkowa refleksja na temat procesu twórczego. W swojej książce Rubin dzieli się mądrością płynącą z doświadczenia. Głęboko zastanawiając się nad źródłami kreatywności, odkrył, że „bycie artystą” nie polega na zgromadzeniu konkretnego dorobku, lecz na związku, jaki mamy ze światem.

Kreatywność, to modne słowo w dobie XXI wieku. Musisz być swoiście inny, ale czy lepszy? Ma ona swoje miejsce w życiu każdego i może uczynić to miejsce większym. Czy jesteś twórcą potrzebującym swoistego bodźca? Czy po prostu zbliża się termin oddania pracy, a Ty utknąłeś? „Akt twórczy” dostarczy wsparcia, inspiracji i wielu bezcennych wskazówek. Moim zdaniem warto po nie sięgnąć, nawet dla czystej i nieukrywanej przyjemności ciekawego czytelnika. 😉

Artysta przewrotnie podkreśla, że dzieło musi zawierać wiele błędów, tak jak życie – wtedy jest ukończone. Prawda? 😉

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Tytuł oryginału: The Creative Act: A Way of Being

Premiera: 21.11.2023 r.

Oprawa: twarda  

Wydanie I

Liczba stron: 376

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...