„… Cóż to znaczy kochać, pomyślała gorzko. Przecież to jest to samo, co pragnąć. A może jednak co innego? … ”
Przed Wami interesująca powieść, która z całą pewnością umili Wam październikowy wieczór. Trzy siostry, których życie skomplikowały wojna i miłość.
Autorką książki jest Albena Grabowska, ceniona pisarka. Jej imię oznacza kwitnącą jabłoń, które zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epidemiologii. Mieszka z trójką dzieci, dwoma kotami i psem w podwarszawskim Brwinowie. Losy naszych kolejnych postaci są przedstawione bardzo realistycznie. W grę tym razem wchodzi miłość i mężczyzna, który może okazać się nic niewart.
Klara, Róża i Amelka. Panny Terechowiczówny. Przed wojną jeździły z rodzicami do wód, mieszkały w wytwornym pensjonacie, a matka pilnowała, by parasolkami chroniły delikatną cerę przed słońcem. Rok 1914 wywrócił ich życie, podobnie jak milionów ludzi w Europie, do góry nogami. Ojciec poszedł na front, wbrew woli żony, a majątek bez jego opieki szybko zaczął podupadać. Życie było dostatnie do chwili wybuchu wojny w 1914 roku.
Lata mijają. Matka na przemian rozpacza i modli się, Róża wciąż jest trzpiotką, a Klara, mimo protestów starej gosposi Ludwiżanki, urabia sobie ręce po łokcie. Dziewczyna jest bardzo pracowita. Klara sprząta, gotuje, prasuje, dogląda dobytku. Amelka wbrew woli zszokowanej rodziny postanawia podjąć pracę w szpitalu wojskowym w Warszawie. To zaledwie grom przed prawdziwą burzą. Po kilku miesiącach zawiadamia bowiem rodzinę, że wraca do rodzinnego majątku z… mężem. Żołnierzem, którego poznała w szpitalu.
Czy mężczyzna okaże się jednak oparciem w ciężkich czasach? Być może gra pozorów odegra tu kluczową rolę? Jaki on jest? Bogaty, a może bez grosza przy duszy? Każda córka jest inna i bardzo różna. Matka nie ma głowy do prowadzenia i zarządzania majątkiem. Oddaje wszystko w ręce zarządcy, ale ten nie jest lojalny wobec niej i rodziny. Dziewczęta też nie są traktowane, jak wcześniej.
Kim jest mąż Amelki? Jak jego obecność w dworze wpłynie na życie Klary, Róży i ich matki? Czy Amelka może być pewna uczuć męża?
Autorka wspaniale ukazuje poprzez wnikliwe opisy, jak się zmienia człowiek wobec wojny. Otoczenie też ulega przemianom. Jak stopniuje się wartość człowieka i ziemi wobec wojny? Czy uczucia są ważne? Te i inne problemy stopniowo rozwija i rozwiązuje pisarka poprzez swoje bohaterki. Koniec jest zaskakujący dla samego odbiorcy.
Kolejna świetna powieść Ałbeny Grabowskiej, której klimat nawiązuje do powieści Jane Austin oraz "Małych kobietek". Jako ciekawi czytelnicy, mam cichą nadzieję, że lubicie takie porównania i bogata metaforykę. Na kartach powieści doskonale możemy zrozumieć rolę trudnego życia i siłę siostrzanej miłości.
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 13.04.2021 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie I
Liczba stron: 368
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce
Komentarze
Prześlij komentarz