Przejdź do głównej zawartości

WIOSNA W PRZYTULNEJ. Saga Przytulna. Tom 1

 

„… Wiesz, jak krucha jest równowaga, szczególnie po tak dramatycznych przejściach …” 

Na samym początku warto przenieść się w zupełnie inne miejsce. Tym razem swoje drzwi otworzy przed Wami Willa Przytulna. Nazwa i otoczenie jest bardzo klimatyczne, ale przede wszystkim ciekawe, dla samego odbiorcy. Ta powieść jest idealnym przykładem literatury obyczajowej. Mamy tutaj interesującą fabułę, lekkie dialogi i bohaterów, których moglibyśmy spotkać w naszych otoczeniu. Książka zadedykowana jest rodzicom i dzieciom z nadzieją, że znajdą w niej coś własnego.

Czy każda rodzina jest niezwykła? Rodzina Gawroszów: dziadkowie Apolonia i Antoni, rodzice Alicja i Andrzej oraz ich czworo dzieci, wydają się zwykłą rodziną, jakich  naprawdę wiele. Kochają się, wspierają i jedno za drugim wskoczyłoby w ogień. Tę rodzinę wyróżnia jednak coś więcej niż to, że wszystkie imiona zaczynają się na literę A. Ciekawa jestem czy znajdziecie w tym momencie jakieś literackie podobieństwo?

Każda rodzina ma też i swoje tajemnice. Te bywają ciekawe. Z nich też tworzą się intrygujące historie, bolesne zadry i osoby nie do zapomnienia. Poznacie np. dziewczynę, która marzy o wielkiej miłości. Babcię Polę, która czyta wszystko, nawet dobre i mocne erotyki. Ta urocza i pulchniutka kobieta pod siedemdziesiątkę ma w sobie wewnętrzne ciepło. Z kolei Mama dostaje spadek na wsi.

Wszelkie rewolucje w rodzinie są przeprowadzane jednogłośnie. Mama chciała sprzedać oba mieszkania, swoje i dziadków i na serio przenieść się pod Warszawę. Nigdy nie miała nawet skrzynek z kwiatami na balkonie, ale marzyła o wielkim i pięknym ogrodzie. Mama, jak coś sobie postanowi, to nie ma przeproś. Najtrafniejsze jest to, że nasze postaci doskonale się rozumieją. Początkowo mąż nie podziela ekscytacji żony, a nawet jej radości. Remont wymaga sporych nakładów finansowych. Z kolei u Amelii wykryto nieuleczalną chorobę.

Kiedy pojawia się możliwość przeprowadzki do uroczej przedwojennej Willi Przytulnej, wychodzi na jaw, że każdy w rodzinie skrywa jakiś sekret. Z trudem wiążą koniec z końcem, a tu nagle pojawiają się pieniądze na okazały dom. Ktoś prowadzi podwójne życie, a ktoś ukrywa przed innymi swoje uczucia. I wreszcie największa niewiadoma: Azja, czarna owca rodziny. Zniknął na trzy lata, a teraz wraca, żeby namieszać jeszcze bardziej. Może wprost przeciwnie? Czy ktoś kogo kochamy będzie cierpiał? Tak, to dobre określenie: zatracić się w swoim dopełnieniu.

Willa Przytulna jest co prawda zaniedbana. Nad drzwiami domu widnieje rok 1918. Można podziwiać piękno i kunszt z jaką ją budowano. Doceniamy też klasyczną harmonię i zdobienia. Dom, ogród i park. Co się wydarzy gdy Mama zainwestuje w niego serce i pieniądze?

Każda rodzina ma też kogoś, kogo trudno kochać. Azja powraca do domu, a wraz z nim wracają urwane rozmowy i wykrzyczane w złości oskarżenia. Czy Gawroszowie dostaną od losu drugą szansę? Czy stać ich na pojednanie? Jakie sekrety ujrzą światło dzienne, a jakie zostaną ukryte jeszcze głębiej?

Pierwsza część Sagi Przytulnej to opowieść o niezwykłych ludziach. Emocje, nieoczekiwane zwroty akcji, sekrety, a przede wszystkim miłość, przyjaźń i słowo DOM, w wielu jego znaczeniach, a to wszystko opowiedziane przez Katarzynę Michalak tak, że tylko zapaść się w wygodny fotel i czytać. 

Bardzo cieszę się, że mogłam poznać, tak świetną publikację. Książka opowiada o prawdziwych uczuciach i miłości, która warta jest każdej ceny. Słowa przecież też mają wielką moc. Ktoś będzie próbował się uśmiechnąć, chociaż w sercu czuje obawę, a nie radość. Gdzie znajduje się rodzinna klątwa, a gdzie prawdziwe błogosławieństwo? Willa Przytulna ma na pewno jedno – prawdziwą duszę.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak JednymSłowem

Premiera: 08.03.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Seria: Saga Przytulna

Liczba stron: 320

Wydanie I

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...