Przejdź do głównej zawartości

Cykada na parapecie

 

„… Pod cierniem chowa się rana, której nie da się wyjąć, wziąć do ręki i obejrzeć z dowolnej strony. Nie umiem ocenić faktycznej skali zniszczeń, których dokonała…”

Środa, to taki mały piątek, ale z całą pewnością, życie nie rozpieszcza naszych postaci. Lektura zadedykowana jest tym, którzy walczą samotnie. To poruszająca opowieść o tragicznych wyborach, zrozumieniu i zaufaniu, zagubieniu i krzywdzie, sile przyjaźni i nadziei. Czego można chcieć więcej?

Niektóre sny są nachalne, a koszmary wracają. Dusza miota się wewnętrznie. Może jednak została uwięziona? Udawanie męczy na dłuższą metę. Prawdą też jest, że bezwzględna ludzka ciekawość i potrzeba upajania się okrutnymi historiami są zdumiewające. Ludzie często sądzą, że praktykowanie malarstwa wiąże się wyłącznie z błyskiem natchnienia lub nawet szaleństwa.

Autorką książki jest M.M. Macko z wykształcenia pedagog i filolog, dziennikarka po godzinach i pisarka z zamiłowania. Pisze głównie historie obyczajowe z elementami fantastyki, romansu i kryminału. Fanka kawy i górskich wypraw. Zawsze stawia na budowanie głębokich więzi.

Ciekawym obrazem dla czytelnika jest to, kiedy kobieta dosłownie wślizguje się pod ramię mężczyzny, jakby chciała wykraść szczyptę tej serdeczności dla siebie. Nie można też się do wszystkiego przywiązać. Musimy nauczyć się, że tracimy to, co kochamy.

Na prośbę przyjaciół Justyna i Krystian wyruszają do chaty letniskowej w małopolskiej wsi, by zwalczyć kryzys i uratować małżeństwo. Żona izoluje się od męża, rygluje w wewnętrznym świecie smutku i uporu. Mąż uważa, że wie lepiej, co dobre dla niej i dla nich. Wzajemną komunikację dodatkowo utrudniają mroczne wspomnienia z przeszłości – zarówno Justyny, jak i Krystiana. Gdy już wydaje się, że rozwód jest jedynym słusznym rozwiązaniem, rzeczywistość komplikuje się jeszcze bardziej – na powierzchnię wypełzają koszmary, które trudno byłoby wyśnić filozofom, bo, jak powiadają górale, kiedy wieje halny, tańcują diabły…

Kobieta i mężczyzna myślą o najgorszym. Jakie sekrety ujrzą światło dzienne? Przekonajmy się. Kiedy jest źle nie warto udawać przed rodziną i znajomymi pozornie szczęśliwego związku. To bardzo trudne. On wziął przed nią kredyt, nic jej nie mówiąc, to ją rozstroiło. Justynę męczą koszmary z dzieciństwa. Żyli na wysokim poziomie, wyjeżdżali na wakacje za granicą.

Matka Justyny żyła pomiędzy światem żywych i umarłych. Ona nie miała rodzeństwa. Justyna jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Matka kobiety idzie na terapię. Dziewczyna w szkole czuje się odtrącona, samotna i milcząca. W liceum poznała Krystiana. To jemu się zwierzała. Pobrali się. Justyna nie chce mieć dzieci. Bierze tabletki. On przeciwnie, pragnie zostać ojcem. To rodzi kolejny konflikt. On lubi wieś, ona nie.

Odbiorca dowie się też wiele o ojcu kobiety. Jakie tajemnice ukrywa? Między naszymi postaciami coś jest, ale trudne sprawy zostają zawsze postawione na ostrzu noża. Czy dojdzie do prawdziwego kompromisu?

Piękne jest pewne stwierdzenie, zawarte w powieści. Sądzę, że powinniśmy je zapamiętać – „Miłość to nie dwoje ludzi, którzy idealnie się rozumieją, ale dwoje ludzi, którzy chcą się zrozumieć i dlatego każdego dnia dokładają wszelkich starań, żeby tak było …”.

Gorąco polecam, by zajrzeć do mądrej i interesującej lektury 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 13.06.2023 r.

Wydanie I

Projekt okładki: Paulina Radomska – Skierkowska

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 360

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...