Przejdź do głównej zawartości

Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju

 

„…Pomimo pięknego początku ta miłość zakończyła się tragicznie. Po kilku latach romantycznych uniesień chłopiec nagle stracił zainteresowanie dziewczyną …” 

Dubaj, to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedno ze światowych centrów finansowych i popularny kierunek turystyczny. Większość mieszkańców tej pełnej kontrastów arabskiej metropolii stanowią przybysze z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Jedna czwarta dubajczyków ma korzenie irańskie. Dubaj kusi też ofertami dobrze płatnej pracy. Sprawia, że każdy czuje się tu bardziej luksusowo i wyjątkowo. Jak jest z kobietami? Czy stanowią tylko piękny dodatek do tego swoistego obrazka?

Dubaj zostaje porównany do Wieży Babel. Jest tu tyle języków, które doskonale wpisują się w mieszankę kulturową i religijną. Tu spotkamy kobiety o twarzy zakrytej burką i kobiety o wyglądzie europejskim. W Dubaju są też imponujące budowle i obiekty sportowe.

Rola kobiet w prawie islamskim jest bardzo jasno określona, mają one służyć mężczyźnie, oraz dbać o dzieci. Od najmłodszych lat wpajano im zasadę, która mówi, że najważniejsze jest wyjść za mąż i urodzić  potomstwo. Allah głosił, że kobiety mają być cnotliwe, pokorne i zachowywać skrytość. Co jeśli nie stosują się do tych zasad? Wszak mężczyzna w tej szerokości geograficznej posiada władzę.

Autorka tej niezwykłej książki, Kinga Jesman, mieszka w Dubaju od ponad dekady. Z wykształcenia inżynier, a z serca artystka. Zakochana w literaturze i książkach. Jej pasją jest rysowanie i pisanie – najchętniej tych ciekawych historii. Tu spotkała miłość swojego życia, założyła rodzinę, tutaj też pracuje i nawiązuje przyjaźnie z kobietami wielu narodowości, o rozmaitym statusie i w różnych sytuacjach życiowych. Ich historie, obserwowane przez pisarkę osobiście, jak i opowiedziane przy filiżance mocnej kawy, stały się kanwą książki o mieszkankach pustynnego miasta.

Opisane zostaje dziewięć kobiet. To Arabska Wojowniczka, Jemeńska Żona Idealna, Zambijska Matka, Irańska Księżniczka, Altruistyczna Emiratka, Filipińska Przyjaciółka, czy Marokańska Bogini.

Arabska Wojowniczka pracowała w Dubaju i była prawą ręką szefa. To ona zarabiała pieniądze. Wysyłała je rodzinie. Jej małżeństwo zostało aranżowane. Bez miłości, bez uczucia, bez przeżyć emocjonalnych. Niestety w pewnym momencie mąż zmienia w drzwiach zamki, a kobieta nie może zobaczyć już swoich dzieci. Ona teraz dalej pracuje i myśli, że kiedyś je odzyska.

Jemeńska Żona Idealna przychodzi na spotkanie ubrana w tradycyjną abaję. Jej mąż odmawia podania ręki. Na pierwszy rzut oka mężczyzna wydaje się być miły. Jaka jest jego prawdziwa natura? To kobieciarz, który był od niej starszy. Kobieta zaś jest ładna, zadbana, pachnąca, ma długie włosy. Umie gotować, a w domu jest czysto.

Przyleciała z Jemenu i szybko musiała dorosnąć. Jej ojciec był bardzo surowy. Kobiety nawet nie mogły wychodzić na powietrze. Jej najstarsza siostra zginęła z powodu zawodu miłosnego. Podpaliła się. Kiedy są bez środków do życia. Zdecydowały się sprzedać jedną z sióstr do bogatego domu. Nasza bohaterka miała więcej szczęścia. Trafia do Emiratów do w pracy w biurze. Poślubiła mężczyznę, ale on do tej pory nie powiedział o tym matce. Boi się. Żona Idealna wypowiada ciekawe wnioski. Twierdzi, że do tej pory nie spotkała nawet jednego uczciwego Emiratczyka.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Editio

Premiera: 14.03.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 208

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...