Przejdź do głównej zawartości

Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju

 

„…Pomimo pięknego początku ta miłość zakończyła się tragicznie. Po kilku latach romantycznych uniesień chłopiec nagle stracił zainteresowanie dziewczyną …” 

Dubaj, to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedno ze światowych centrów finansowych i popularny kierunek turystyczny. Większość mieszkańców tej pełnej kontrastów arabskiej metropolii stanowią przybysze z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Jedna czwarta dubajczyków ma korzenie irańskie. Dubaj kusi też ofertami dobrze płatnej pracy. Sprawia, że każdy czuje się tu bardziej luksusowo i wyjątkowo. Jak jest z kobietami? Czy stanowią tylko piękny dodatek do tego swoistego obrazka?

Dubaj zostaje porównany do Wieży Babel. Jest tu tyle języków, które doskonale wpisują się w mieszankę kulturową i religijną. Tu spotkamy kobiety o twarzy zakrytej burką i kobiety o wyglądzie europejskim. W Dubaju są też imponujące budowle i obiekty sportowe.

Rola kobiet w prawie islamskim jest bardzo jasno określona, mają one służyć mężczyźnie, oraz dbać o dzieci. Od najmłodszych lat wpajano im zasadę, która mówi, że najważniejsze jest wyjść za mąż i urodzić  potomstwo. Allah głosił, że kobiety mają być cnotliwe, pokorne i zachowywać skrytość. Co jeśli nie stosują się do tych zasad? Wszak mężczyzna w tej szerokości geograficznej posiada władzę.

Autorka tej niezwykłej książki, Kinga Jesman, mieszka w Dubaju od ponad dekady. Z wykształcenia inżynier, a z serca artystka. Zakochana w literaturze i książkach. Jej pasją jest rysowanie i pisanie – najchętniej tych ciekawych historii. Tu spotkała miłość swojego życia, założyła rodzinę, tutaj też pracuje i nawiązuje przyjaźnie z kobietami wielu narodowości, o rozmaitym statusie i w różnych sytuacjach życiowych. Ich historie, obserwowane przez pisarkę osobiście, jak i opowiedziane przy filiżance mocnej kawy, stały się kanwą książki o mieszkankach pustynnego miasta.

Opisane zostaje dziewięć kobiet. To Arabska Wojowniczka, Jemeńska Żona Idealna, Zambijska Matka, Irańska Księżniczka, Altruistyczna Emiratka, Filipińska Przyjaciółka, czy Marokańska Bogini.

Arabska Wojowniczka pracowała w Dubaju i była prawą ręką szefa. To ona zarabiała pieniądze. Wysyłała je rodzinie. Jej małżeństwo zostało aranżowane. Bez miłości, bez uczucia, bez przeżyć emocjonalnych. Niestety w pewnym momencie mąż zmienia w drzwiach zamki, a kobieta nie może zobaczyć już swoich dzieci. Ona teraz dalej pracuje i myśli, że kiedyś je odzyska.

Jemeńska Żona Idealna przychodzi na spotkanie ubrana w tradycyjną abaję. Jej mąż odmawia podania ręki. Na pierwszy rzut oka mężczyzna wydaje się być miły. Jaka jest jego prawdziwa natura? To kobieciarz, który był od niej starszy. Kobieta zaś jest ładna, zadbana, pachnąca, ma długie włosy. Umie gotować, a w domu jest czysto.

Przyleciała z Jemenu i szybko musiała dorosnąć. Jej ojciec był bardzo surowy. Kobiety nawet nie mogły wychodzić na powietrze. Jej najstarsza siostra zginęła z powodu zawodu miłosnego. Podpaliła się. Kiedy są bez środków do życia. Zdecydowały się sprzedać jedną z sióstr do bogatego domu. Nasza bohaterka miała więcej szczęścia. Trafia do Emiratów do w pracy w biurze. Poślubiła mężczyznę, ale on do tej pory nie powiedział o tym matce. Boi się. Żona Idealna wypowiada ciekawe wnioski. Twierdzi, że do tej pory nie spotkała nawet jednego uczciwego Emiratczyka.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Editio

Premiera: 14.03.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 208

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz