Przejdź do głównej zawartości

SIŁA EMOCJI

 

„… Stajesz się tym, o czym rozmyślasz przez cały dzień …”

(Ralph Waldo Emerson, eseista i poeta)

Myśli, słowa, ego i interpretacja. Te wbrew pozorom krótkie słowa mogą umiejętnie pomóc Nam odnieść się do niektórych kwestii. Czy np. otoczenie, oddech i muzyka mogą Nam w czymś pomóc? Te negatywne emocje działają jak filtr zabarwiający przez Ciebie zdarzenia.

Nie chłodne kalkulacje i logiczne myślenie, to emocje są tym, co kieruje Naszym życiem
i w największym stopniu wpływa na samopoczucie. PRAWDA
😉 Jak sobie z nimi radzić i zarządzać, by budować dobre relacje z innymi ludźmi i z powodzeniem osiągać życiowe cele?

Odpowiedź na to trudne pytanie, znajdziemy podczas lektury powyższej książki. To kompletny przewodnik po ludzkich emocjach - jego poznanie ułatwi panowanie nad nimi. Mamy nauczyć się „zarządzania emocjami”. Wyjątkowo tym razem w grę nie wchodzą duże pieniądze i to, co niektórym się opłaca.

Podchodzicie do życia, jak rasowy humanista, a może konkretny matematyk? To też ma znaczenie. Jesteście wzrokowcami czy czujecie się dobrze w bałaganie?

Autorem publikacji jest Thibaut Meurisse, który pochodzi z Francji, ale mieszka w Japonii. Twórca licznych publikacji na temat rozwoju osobistego. Na swoim koncie ma książki dotyczące radzenia sobie z wyzwaniami, emocjami i produktywnością.

Moim zdaniem odbiorca może dużo wynieść z części czwartej, która skupia swoją uwagę na tym, jak wykorzystać emocje w rozwoju. Stres i zmartwienia sprawiają, że nie tylko siwieją nasze włosy. Nosimy w sobie wiele uraz. Czujemy zazdrość, depresję. To pewien dyskomfort i to, że coś Nas wewnętrznie uwiera. Dostrzegamy też brak motywacji do działania patrząc np. na brak zaangażowania kolegów z pracy, którzy osiągają przez cwaniactwo więcej niż my. Niestety – powiecie, że większość się zgadza… Zasada wykorzystywania emocji doskonale sprawdza się w marketingu. Specjaliści wiedzą, że ludzie nie tyle kupują produkt, co związane z nim emocje lub opowieści. 

Według definicji słownikowej emocje różnią się znakiem (pozytywne/przyjemne i negatywne/przykre emocje), oraz natężeniem (silne lub słabe), a także jakością w zależności od sytuacji, w której występują, specyfiką reakcji i subiektywnych przeżyć. Powiecie, że w tym momencie można przesadzić, ale naprawdę nie. Większość z Nas też ma zbyt duży bagaż emocjonalny i musi się nauczyć go porzucać. Sama w sobie myśl nie wystarczy jednak, by zmienić się w rzecz lub zdarzenie. Pewni siebie ludzie lokują tzw. pozytywne myśli. Celebrują te małe zwycięstwa. Z kolei manipulowanie myślami to tylko jedno z narzędzi, jakie można wykorzystać do zapanowania nad emocjami. Zmartwienie, to też coś innego niż stres, bo nie jest wynikiem doświadczeń w chwili obecnej, lecz myśli na temat zdarzeń z przeszłości.

Ten, kto rozpoznaje i kontroluje emocje, panuje nad sobą i swoim życiem. Łatwo powiedzieć, tylko jak to robić w praktyce? Thibaut Meurisse ma Nas nauczyć tego w sposób skuteczny i zrozumiały. Autor precyzyjnie i obrazowo wyjaśnia mechanizmy działania ludzkich emocji - posługuje się przykładami z życia, a naukowe teorie psychologiczne ubiera w przystępne dla odbiorcy słowa. Poradnik obejmuje przydatne na co dzień metody, dlatego moim zdaniem po książkę należy nawet sięgnąć z czystej ciekawości. Zawsze to przysłowiowe „coś” może nam się przydać. 😉

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Sensus

Premiera: 11.01.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przekład: Marcin Machnik

Liczba stron: 240

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dobra pamięć, zła pamięć

  „…Wspomnienia mogą być balastem lub kotwicą, sejfem z klejnotami lub puszką Pandory…”  W swojej książce psycholog, Ewa Woydyłło opowie Nam o pamięci i sztuce zapominania. Ile rzeczy chcemy wiedzieć? O czym chcemy zapomnieć? Na czym naprawdę polega rozwój osobisty? Musimy pamiętać tak wiele rzeczy, tego co mamy zrobić, zrozumieć, nauczyć się, kupić lub wbić zwykły PIN do telefonu. Czy panujemy nad problemami, które mają źródło w przeszłości? Bez względu na wszystko odbiorca postanawia wejść do innego świata. Poznać siebie, swoje słabości, troski i radości. Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. W trakcie intensywnej nauki (np. uczniowie i studenci) „chłoną, jak gąbka” informacje szybciej niż ludzie, nie angażujący się tak bardzo w zapamiętywanie nowych wiadomości. Czy nie boksujemy się też z poczuciem kontroli? Życie to taka suma spotkań, realistycznych zdarzeń i czasami drobnych przyjemności. Woydył...

Jak trauma i poczucie bezpieczeństwa wpływają na nasze życie

  „…Teoria poliwagalna wyjaśnia uzdrawiającą i przemieniającą moc samego poczucia bezpieczeństwa oraz niebezpieczną i traumatyczną moc ciągłego poczucia zagrożenia…” Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza temat traumy i poczucia bezpieczeństwa od razu wiedziałam, że książka będzie dopracowana w najmniejszych szczegółach i nie myliłam się. Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza to – W tobie, a druga – Na świecie. Zajrzymy do tematyki budowania więzi, dotkniemy ciała, zajmiemy się traumą i uzależnieniem, ale też edukacją. To dzięki nerwowi błędnemu poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przepełnia całe ciało. Zmieniają się nasze emocje i samopoczucie. Najważniejsze jest to, że przykłady są z życia wzięte. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzy...

Niespokojne pokolenie

  „… Nie jesteśmy bezradni, choć często mamy takie wrażenie, ponieważ smartfony, media społecznościowe, siły rynkowe i presja społeczna wspólnie wciągają nas w pułapkę…” Każde pokolenie jest inne. To przeprogramowanie dzieciństwa wywołało epidemię chorób psychicznych. Starsze społeczeństwo zwraca uwagę na zupełnie inne cechy i problemy. Nasze podejście do życia i otaczającego świata się różni. Jaka naprawdę jest współczesna młodzież? Pokolenie Z. jest charakterystyczne w przestrzeni społecznej. Najczęściej pokoleniem Z określa się grupę osób urodzonych pomiędzy 1995 r. a 2012 r. (od drugiej połowy lat 90. XX w. do końca pierwszej dekady XXI w.). Przyznam szczerze, że książka, którą trzymam w ręku wymaga sporo uwagi i czasu. Nie można jej przeczytać zbyt szybko. Polecam analizę dla samego/ej siebie. Pokolenie Z – posiada telefon, najczęściej w kieszeni. Jego uwaga jest odwrócona od otoczenia. Czy jest to niewłaściwe? W chwili obecnej nie ma osoby, która nie wykorzystuje prawie...