„… Tak to dwie dusze mamy – jedna chce bezpieczeństwa i spokoju, druga szuka ekscytacji tym, co nieznajome i niebezpieczne …”
Sobota 😉 Mam nadzieję, że Wasz weekend jest udany. Przed Wami bardzo pouczająca publikacja, która opowiada o życiu, filozofii, problemach codzienności i duchowości człowieka. W wiele rzeczy wierzymy bez ustanku. Czekamy na coś dobrego, co może nas spotkać. Niestety martwimy się o te drobne rzeczy, z którymi nie potrafimy dać sobie rady. Mało tego, boimy się też do tego przyznać. Powiecie, że marudzę. Nie 😉
Publikację określimy mianem książki, która daje przyjemność myślenia. Ten znakomity filozof, pierwszy laureat prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zajmuje się w swoich mini wykładach także zagadnieniami z pozoru mało filozoficznymi: sławą, podróżami, długami, zabobonami, terroryzmem i… nic nierobieniem.
Pod koniec okupacji Leszek Kołakowski (1927 – 2009) zdał małą maturę, częściowo w Warszawie, a częściowo w Radomiu. Kołakowski już w młodzieńczych latach deklarował się jako „bezwyznaniowy”. W 1996 r. nagrał dla Telewizji Polskiej 30 mini wykładów poświęconych ważnym zagadnieniom filozofii kultury (m.in. władzy, tolerancji, zdradzie, równości, sławie, czy kłamstwu).
Przenikliwość i poczucie humoru Autora pozwalają mu na zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw ludzkiej natury. Te gwarantują jednocześnie chwilę refleksji i prawdziwą czytelniczą przyjemność.
Odbiorca otrzyma trzy serie w jednym tomie. Z całą pewnością znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Mnie z tych serii zainteresowały następujące tematy. To koło fortuny, które wpływa na nasz los, zdrada, która dotyka np. coraz częściej kobiety i wolności, która jest szeroko rozumiana.
„Powiadają też niektórzy: grać na loterii albo ruletką się zabawiać to rzecz niemądra, bo szanse są zawsze przeciw nam.” Z kolei związki międzyludzkie, które sami wybieramy czasami kończą się źle. Mamy też wolność, ale wolimy z niej nie korzystać, gdy chodzi o sprawy, na których się nie znamy. Druga seria też jest interesująca. Odnajdziemy tu Boga, śmiech, młodość i sprawę seksu.
Czytamy w Biblii o Bogu, który prarodziców upomina, Noemu polecenia wydaje, z Abrahamem przymierze zawiera, a do Mojżesza przemawia. Gdzie tu odnaleźć ten literacki złoty środek? Cierpienie przecież ma moc oczyszczającą, nie każde jednak, nie zawsze i nie u każdego.
Czym innym też jest zdolność do śmiechu, a czym innym poczucie humoru. Młodość też stanowi swoisty etap, tak jak i seks, który łączy kochających się ludzi. Modne statystyki podają, że stanowi on zaledwie 20 % każdego związku, ale niektórzy specjaliści twierdzą inaczej. Seria trzecia to m.in. wybaczanie – dość trudne. To także nasze ja, ale i zagadnienie o maskach, które sami przywdziewamy i przyszłości, której nie poznamy tak szybko.
Zachęcam do przeczytania publikacji. Warto przecież czasami pomyśleć i np. zajrzeć do własnego sumienia, które nie składa się z zasad, nie jest doktryną, ani ideologią. To takie pole wrażliwości. Indywidualne dla każdego. 😉
Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 07.09.2022 r.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Wydanie II
Projekt okładki: Michał Pawłowski
(nowość wydawnicza)
Komentarze
Prześlij komentarz