Przejdź do głównej zawartości

Mini wykłady o maxi sprawach

 

„… Tak to dwie dusze mamy – jedna chce bezpieczeństwa i spokoju, druga szuka ekscytacji tym, co nieznajome i niebezpieczne …”

Sobota 😉 Mam nadzieję, że Wasz weekend jest udany. Przed Wami bardzo pouczająca publikacja, która opowiada o życiu, filozofii, problemach codzienności i duchowości człowieka. W wiele rzeczy wierzymy bez ustanku. Czekamy na coś dobrego, co może nas spotkać. Niestety martwimy się o te drobne rzeczy, z którymi nie potrafimy dać sobie rady. Mało tego, boimy się też do tego przyznać. Powiecie, że marudzę. Nie 😉

Publikację określimy mianem książki, która daje przyjemność myślenia. Ten znakomity filozof, pierwszy laureat prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zajmuje się w swoich mini wykładach także zagadnieniami z pozoru mało filozoficznymi: sławą, podróżami, długami, zabobonami, terroryzmem i… nic nierobieniem.

Pod koniec okupacji Leszek Kołakowski (1927 – 2009) zdał małą maturę, częściowo w Warszawie, a częściowo w Radomiu. Kołakowski już w młodzieńczych latach deklarował się jako „bezwyznaniowy”. W 1996 r. nagrał dla Telewizji Polskiej 30 mini wykładów poświęconych ważnym zagadnieniom filozofii kultury (m.in. władzy,  tolerancji, zdradzie, równości, sławie, czy kłamstwu).

Przenikliwość i poczucie humoru Autora pozwalają mu na zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw ludzkiej natury. Te gwarantują jednocześnie chwilę refleksji i prawdziwą czytelniczą przyjemność.

Odbiorca otrzyma trzy serie w jednym tomie. Z całą pewnością znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Mnie z tych serii zainteresowały następujące tematy. To koło fortuny, które wpływa na nasz los, zdrada, która dotyka np. coraz częściej kobiety i wolności, która jest szeroko rozumiana.

„Powiadają też niektórzy: grać na loterii albo ruletką się zabawiać to rzecz niemądra, bo szanse są zawsze przeciw nam.” Z kolei związki międzyludzkie, które sami wybieramy czasami kończą się źle. Mamy też wolność, ale wolimy z niej nie korzystać, gdy chodzi o sprawy, na których się nie znamy. Druga seria też jest interesująca. Odnajdziemy tu Boga, śmiech, młodość i sprawę seksu.

Czytamy w Biblii o Bogu, który prarodziców upomina, Noemu polecenia wydaje, z Abrahamem przymierze zawiera, a do Mojżesza przemawia. Gdzie tu odnaleźć ten literacki złoty środek? Cierpienie przecież ma moc oczyszczającą, nie każde jednak, nie zawsze i nie u każdego.

Czym innym też jest zdolność do śmiechu, a czym innym poczucie humoru. Młodość też stanowi swoisty etap, tak jak i seks, który łączy kochających się ludzi. Modne statystyki podają, że stanowi on zaledwie 20 % każdego związku, ale niektórzy specjaliści twierdzą inaczej. Seria trzecia to m.in. wybaczanie – dość trudne. To także nasze ja, ale i zagadnienie o maskach, które sami przywdziewamy i przyszłości, której nie poznamy tak szybko.

Zachęcam do przeczytania publikacji. Warto przecież czasami pomyśleć i np. zajrzeć do własnego sumienia, które nie składa się z zasad, nie jest doktryną, ani ideologią. To takie pole wrażliwości. Indywidualne dla każdego. 😉

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Premiera: 07.09.2022 r.

Oprawa: twarda

Liczba stron: 288

Wydanie II

Projekt okładki: Michał Pawłowski

(nowość wydawnicza)

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...