Przejdź do głównej zawartości

Belcanto – recenzja przedpremierowa

 

„… Był tak spokojny, tak z pozoru nieświadomy otaczającego ich chaosu, jakby przed chwilą prowadził jakąś … kwestę …”

Drogi Czytelniku – Zapytam cię dość przekornie. 😉 Czego szukasz w życiu? Może umiesz prosić? Faktem jest, że w tej całej bieganinie boimy się przyjaźni i miłości. Przed Wami najbardziej romantyczna powieść ostatnich lat. Na swój sposób jest intrygująca i magiczna. Dotrze tylko do wrażliwego odbiorcy. Jeśli nie można o czymś mówić otwarcie, to zawsze można „przemycić” słowa w tekście. Taka kobieca i dziennikarska przypadłość. 😉

Autorką książki jest Ann Patchett – wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka, autorka m. in. „Stanu zdumienia” i „Dziedzictwa”. Powieścią „Belcanto” szturmem zdobyła literackie salony. Jej książki przetłumaczone zostały na trzydzieści języków, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad milion egzemplarzy.

To historia, która jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Kiedy na koniec koncertu gaśnie światło, akompaniator nagle całuje śpiewaczkę. Kto wie, co by się między nimi wydarzyło, gdyby w tym momencie do willi nie wdarła się grupa uzbrojonych mężczyzn, a wszyscy obecni nie zostali zakładnikami…Dostrzegamy mieszankę thrillera i komedii romantycznej. Znana śpiewaczka zostaje obdarowana pocałunkiem, później rozbrzmiewają gromkie brawa od wielonarodowościowej publiczności: Włochów, Francuzów i Japończyków. Dostrzegamy bogate wnętrza, suknie wieczorowe i smokingi u mężczyzn.

Roxane Coss – sopranistka liryczna – to na jej występ przyjechał Pan Hosokawa, który od 11 roku uwielbiał operę. Hosokawa wierzył, że prawdziwe życie, to coś przechowywanego w muzyce. Prawdziwe życie było bezpieczne we frazach Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego, człowiek zaś wychodził do świata i wypełniał zadania, które przed nim stawiano. Głos naszej bohaterki jest ciepły i złożony, zupełnie pozbawiony strachu, Hosokawa uwielbia śpiewaczkę i pojawia się na prawie wszystkich jej koncertach. To było Teatro Colon w Argentynie. Ciekawie zostaje podkreślona właśnie rola głosu, który mówi, tak wiele o człowieku. Czy istnieje ktoś, kto zagląda w głąb siebie tak daleko, by wydobyć z siebie głos i wręcz przyciągać?

Budynek zostaje otoczony napastnikami. Słychać ciężkie buty i kolby karabinów. Wyczuwalna jest panika i strach wśród gości. Żaden z nich nie był uzbrojony, a oprawcy chcieli prezydenta. Chcieli go zabrać i zniknąć. Niestety plan nie powiódł się.

Przez większość czasu dzielenie zakładników przebiegało spokojnie. Nikogo nie trzeba było ponaglać karabinem. W miarę upływu kolejnych tygodni, w dusznej, ale tropikalnej atmosferze południowoamerykańskiej rezydencji między uwięzionymi a napastnikami tworzą się zaskakujące więzi. Czy po kilku miesiącach ktoś jeszcze będzie chciał odzyskać prawdziwą wolność? Miłość, tak dość zaskakujące uczucie, które pojawia się w miejscu nieoczekiwanym.

Ann Patchett tworzy hipnotyzującą historię o sile i kruchości, a także o odnajdywaniu miłości tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał. To mistrzowska i pełna liryzmu powieść autorki „Domu Holendrów”. Publikacja nagrodzona m.in. Orange Prize i PEN/Faulkner Award for Fiction w nowym przekładzie Anny Gralak.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Literanova

Premiera: 07.09.2022 r.

Przełożyła: Anna Gralak

Oprawa: twarda

Wydanie I

Liczba stron: 352

(nowość wydawnicza)

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...