Przejdź do głównej zawartości

Głusza – recenzja przedpremierowa

 

„…Pomyślałem o tym, jak kurczowo Donna ściskała krzyżyk w momencie śmierci. Musiała istotnie być głęboko wierząca. Nie wiedziałem, że Tamara podzielała jej poglądy, ale zaryzykowałem stwierdzenie: - Jest już w lepszym miejscu … ”

Wypoczynek z dala od cywilizacji zmieni się w wakacyjny koszmar. Czy nasze postaci dostaną od losu swoistą wskazówkę? A może wcale nie będą umiały zrozumieć przesłanek? Akcja dzieje się dość szybko, a charaktery bohaterów pokazują dwoistość ludzkiej natury. Dobro i zło. Życie i śmierć. Krok w przód i w tył.

Powieść jest fikcją. Wszystkie miejsca, nazwy, imiona, nazwiska i organizacje są wytworem wyobraźni pisarza. Podobieństwo do osób żyjących bądź zmarłych oraz autentycznych wydarzeń jest czysto przypadkowe.

Gdy Tom Anderson wraz z nastoletnią córką Frankie trafia do „Płytkich Zdrojów”, ośrodek jest świeżo po rewitalizacji. Malowniczo położony w leśnej głuszy nieopodal jeziora. Okolica przepiękna. Zapowiadają się wspaniałe 10 - dniowe i beztroskie wakacje. Ale czy na pewno? Miejscowi nie są przyjaźnie nastawieni do przybyszów, ale Tom poznał sąsiada Davida Butlera z rodziną.

Autorem publikacji jest Mark Edwards, który pisze thrillery psychologiczne o przerażających rzeczach, które po prostu przydarzają się zwykłym ludziom. Sprzedał ponad trzy miliony egzemplarzy swoich książek i wielokrotnie znajdował się na szczycie list bestsellerów od czasu, gdy w 2013 roku ukazała się jego pierwsza powieść. Pisarz uwielbia słuchać swoich czytelników.

Jak się niebawem okaże, ten relaks w „środku nicości” obfitować będzie w mocne wrażenia. Urokliwe „Płytkie Zdroje” skrywają bowiem mroczną tajemnicę sprzed lat. Okolica tylko z pozoru jest senna, leniwa i spokojna. Wiele się tu działo, a echa wydarzeń sprzed lat wciąż krążą ponad głowami. Przerażające odgłosy, które raz po raz dobiegają z różnych stron, przyprawiają o ciarki i dreszcz. Na początku zostają zamordowani nauczyciel angielskiego i nauczycielka geografii. Ułożeni na kamieniu z namalowanymi symbolami z krwi.

Atmosferę niepokoju i napięcia wiszącego w powietrzu potęgują niesamowite opowieści. Mówi się o złych duchach, które czają się w głębi lasu. Kto wie o rytualnym mordzie na pobliskiej polanie? O mordercy, którego nie zdołano schwytać i ukrył się w leśnych ostępach. Po serii dziwnych incydentów ojciec i córka wiedzą już, że to nie będzie sielski wypoczynek… Kto okaże się perfidnym mordercą?

Gorąco polecam interesującą książkę z dreszczykiem, która przeraża, momentami fascynuje, ale jest przede wszystkim ciekawą odskocznią od codzienności. Bardzo dziękuję Wydawnictwu za zaufanie i możliwość przeczytania jej jeszcze przed korektą. Czuję się doceniona. 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 13.04.2022 r.

Tytuł oryginału: The Hollows

Projekt okładki: Mariusz Banachowicz

Oprawa: miękka

Tłumaczenie; Agata Suchocka

Liczba stron: 352

Wydanie I

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...