Przejdź do głównej zawartości

Więcej niż jedno życie

 

„… W sali było duszno, a środki dezynfekcyjne wydzielały drażniący zapach. Postanowił wymknąć się z oddziału. Ostatnio pielęgniarki go przyłapały i był niezły przypał. Dziś jednak postanowił skorzystać z zamieszania i zwiać … ” 

Na szali jest więcej niż jedno życie … Kiedy jesteśmy zdrowi nie myślimy o żadnej chorobie. A jak to jest, gdy przeniesiemy się na oddział dziecięcej onkologii? Czekamy na przeszczep … czyli by żyć, ktoś musi umrzeć… Wtedy dopiero dostrzegamy niesprawiedliwość tego świata. Bo czym zawiniło bezbronne dziecko? Dlaczego musi doświadczyć takiego cierpienia?

Od wydarzeń w Zawoi minęły trzy miesiące. W tym czasie Baśka Zajda w całości poświęciła się zbiórce charytatywnej dla małego Mateuszka, synka sąsiadki. Jej działania to koncerty charytatywne, licytacje, bazar internetowy i zbiórka przed kościołem. Chłopiec potrzebował miliona złotych na leczenie w prywatnej klinice w Niemczech. Mimo, że udało się zebrać potrzebną kwotę, to problemy Baśki dopiero mają się zacząć.

Autorką książki jest Irena Małysa — pedagog specjalny, kobieta obecnie prowadzi własną firmę, wcześniej przez kilka lat pracowała w hospicjum domowym dla dzieci. Obserwuje, słucha i opowiada. Zakochana w folklorze. Jest mamą dwójki dzieci. Kocha zwierzęta i ludzi. Powieść kryminalna „W cieniu Babiej Góry” jej debiut literacki, podbił serca czytelników w Polsce i szybko zyskał miano bestsellera. 

Tuż po tym jak Baśka odwiedza Mateuszka, w szpitalu dochodzi o tragicznego wypadku. Z okna na trzecim piętrze wypadła doktor Marta Kuc. To szanowana neurochirurg. Dzieci zaczęły piszczeć, a ochroniarz zobaczył na dole bezwładne ciało. Kobieta umiera na miejscu. Znana z twardego charakteru i nieustępliwości lekarka nie cieszyła się sympatią rodziców ani współpracowników, policja podejrzewa, że jej śmierć nie była przypadkowa … Dowody wskazują, że ktoś jej w tym pomógł. Na kartach powieści znajdziemy wiele pytań, niewiadomych i niedomówień. Na oddziale rozgrywają się dramaty niemal w każdej chwili. Chore dzieci są bardziej dorosłe od bliskich. Rozumieją więcej.

Pierwsze poszlaki wskazują na matkę jednej z chorych dziewczynek, która była w konflikcie z lekarką. Media huczą, a Baśka ma bardzo mało czasu, aby udowodnić niewinność kobiety i ochronić ją przed samosądem. Na szali jest więcej niż jedno życie, a wszystkie tropy wskazują, że matka jest winna. Odbiorcy nasuwa się pytanie – Jak ważne i cenne jest ludzkie życie? Kto może być naszym wrogiem a kto przyjacielem? Ktoś będzie stosował przemoc fizyczną i psychiczną, czyli coś z czym można przesadzić. A może chodzi o pieniądze? Motyw stary, ale wciąż aktualny.

Co ukrywała Marta Kuc, szanowana neurochirurg? Czy jako lekarz była kryształowa?  Dlaczego wokół sprawy jej śmierci jest tyle sekretów i coraz więcej tajemniczych śmierci? Kobieta mogła coś ukrywać, ale może brak tu miłości …?  Medycyna jest ciekawą gałęzią nauki. Nie wszyscy lekarze się kochają, a ambicje przewyższają umiejętności.

„Więcej niż jedno życie” to więcej niż kryminał. Publikacja opowiada o heroizmie, determinacji oraz niezliczonych pokładach wiary i miłości. Irena Małysa stworzyła niezwykle przejmującą i wciągającą historię, która angażuje czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam – medycznie i literacko jest na szóstkę, 😉 a jako córka lekarza i pielęgniarki doceniam takie klimaty.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MOVA

Premiera: 23.02.2022 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Krzysztof Rychter

Wydanie I

Liczba stron: 424

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz