Przejdź do głównej zawartości

Więcej niż jedno życie

 

„… W sali było duszno, a środki dezynfekcyjne wydzielały drażniący zapach. Postanowił wymknąć się z oddziału. Ostatnio pielęgniarki go przyłapały i był niezły przypał. Dziś jednak postanowił skorzystać z zamieszania i zwiać … ” 

Na szali jest więcej niż jedno życie … Kiedy jesteśmy zdrowi nie myślimy o żadnej chorobie. A jak to jest, gdy przeniesiemy się na oddział dziecięcej onkologii? Czekamy na przeszczep … czyli by żyć, ktoś musi umrzeć… Wtedy dopiero dostrzegamy niesprawiedliwość tego świata. Bo czym zawiniło bezbronne dziecko? Dlaczego musi doświadczyć takiego cierpienia?

Od wydarzeń w Zawoi minęły trzy miesiące. W tym czasie Baśka Zajda w całości poświęciła się zbiórce charytatywnej dla małego Mateuszka, synka sąsiadki. Jej działania to koncerty charytatywne, licytacje, bazar internetowy i zbiórka przed kościołem. Chłopiec potrzebował miliona złotych na leczenie w prywatnej klinice w Niemczech. Mimo, że udało się zebrać potrzebną kwotę, to problemy Baśki dopiero mają się zacząć.

Autorką książki jest Irena Małysa — pedagog specjalny, kobieta obecnie prowadzi własną firmę, wcześniej przez kilka lat pracowała w hospicjum domowym dla dzieci. Obserwuje, słucha i opowiada. Zakochana w folklorze. Jest mamą dwójki dzieci. Kocha zwierzęta i ludzi. Powieść kryminalna „W cieniu Babiej Góry” jej debiut literacki, podbił serca czytelników w Polsce i szybko zyskał miano bestsellera. 

Tuż po tym jak Baśka odwiedza Mateuszka, w szpitalu dochodzi o tragicznego wypadku. Z okna na trzecim piętrze wypadła doktor Marta Kuc. To szanowana neurochirurg. Dzieci zaczęły piszczeć, a ochroniarz zobaczył na dole bezwładne ciało. Kobieta umiera na miejscu. Znana z twardego charakteru i nieustępliwości lekarka nie cieszyła się sympatią rodziców ani współpracowników, policja podejrzewa, że jej śmierć nie była przypadkowa … Dowody wskazują, że ktoś jej w tym pomógł. Na kartach powieści znajdziemy wiele pytań, niewiadomych i niedomówień. Na oddziale rozgrywają się dramaty niemal w każdej chwili. Chore dzieci są bardziej dorosłe od bliskich. Rozumieją więcej.

Pierwsze poszlaki wskazują na matkę jednej z chorych dziewczynek, która była w konflikcie z lekarką. Media huczą, a Baśka ma bardzo mało czasu, aby udowodnić niewinność kobiety i ochronić ją przed samosądem. Na szali jest więcej niż jedno życie, a wszystkie tropy wskazują, że matka jest winna. Odbiorcy nasuwa się pytanie – Jak ważne i cenne jest ludzkie życie? Kto może być naszym wrogiem a kto przyjacielem? Ktoś będzie stosował przemoc fizyczną i psychiczną, czyli coś z czym można przesadzić. A może chodzi o pieniądze? Motyw stary, ale wciąż aktualny.

Co ukrywała Marta Kuc, szanowana neurochirurg? Czy jako lekarz była kryształowa?  Dlaczego wokół sprawy jej śmierci jest tyle sekretów i coraz więcej tajemniczych śmierci? Kobieta mogła coś ukrywać, ale może brak tu miłości …?  Medycyna jest ciekawą gałęzią nauki. Nie wszyscy lekarze się kochają, a ambicje przewyższają umiejętności.

„Więcej niż jedno życie” to więcej niż kryminał. Publikacja opowiada o heroizmie, determinacji oraz niezliczonych pokładach wiary i miłości. Irena Małysa stworzyła niezwykle przejmującą i wciągającą historię, która angażuje czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam – medycznie i literacko jest na szóstkę, 😉 a jako córka lekarza i pielęgniarki doceniam takie klimaty.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MOVA

Premiera: 23.02.2022 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Krzysztof Rychter

Wydanie I

Liczba stron: 424

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...