„…W lesie zawsze czułam się bezpieczna. Bez względu na porę dnia czy pogodę przyroda od zawsze wypełniała mnie naturalną siłą, nawet, a może zwłaszcza, w tych najpodlejszych życiowych sytuacjach. To tam uciekałam, to tam szukałam wspomnień o swoim mężu i synu …”
Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także los naszych postaci. Bez względu na wiek jestem pewna, że akcja, ale i styl narracji książki przypadnie Wam do gustu. Momentami jest mrocznie, niebezpiecznie i cholernie tajemniczo, czyli to, co miłośnicy kryminałów i thrillerów lubią najbardziej. Dokąd zaprowadzą Nas leśne drogi? I co kryje w sobie leśniczówka? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tej publikacji.
Autorką powieści jest Ewa Przydryga. Pisarka urodziła się w Poznaniu i jest absolwentką filologii angielskiej. Na swoim koncie ma thrillery psychologiczne w stylu „domestic drama”. Zagląda do różnych zakamarków ludzkiej psychiki, a jej historie są utkane wokół rodzinnych tajemnic i intryg. W 2020 roku w jednym z moich ulubionych Wydawnictw ukazały się jej dwie książki: „Bliżej niż myślisz” i „Miała umrzeć”.
Pola z trudem usiłuje wrócić do nowego życia bez męża i syna. Po zakończeniu terapii w szpitalu psychiatrycznym regularnie koresponduje z Kasandrą, z którą zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu. Z wegetacji kobieta powoli odzyskała wolę walki. Wkrótce w ręce Poli trafia list, zupełnie inny niż poprzednie, będący zapowiedzią samobójstwa przyjaciółki. Czy Kasandra okaże się postacią intrygującą, a jednocześnie metaforycznie nawiązującą do mitologicznych nieszczęść? Metaforyka jest bardzo rozbudowana.
Ujawniony w liście sekret prowadzi Polę do owianego złą sławą Murszu, czyli wymarłej części kaszubskiego lasu. Mursz był miejscem masowego mordu w czasie II wojny światowej. Miejsce jest potępione. To tam rok wcześniej została zamordowana Lara, koleżanka Kasandry. Wyznania Kas rzucają jednak zupełnie nowe światło na makabryczne zdarzenia tamtej nocy.
Można powiedzieć, że zło latami „ściąga” do lasu. Karmi się słabymi ludźmi i ich wypaczonym sumieniem. Są jednak wykorzystywani do popełnienia kolejnej zbrodni.
Kasandra Klimas jest też ciekawą postacią z psychologicznego punktu widzenia. Chciała popełnić samobójstwo, zażyła leki w dość dużej dawce. Truła się aż trzy razy. Jej problemem jest odrzucenie i relacje z ludźmi. Kobieta była „inna”, ale pełna kłamstw. Z kolei postaci drugoplanowe też fajnie się uzupełniają.
Każda z leśnych dróg prowadzi Polę pod drzwi tajemniczej, spalonej leśniczówki. Strawiona ogniem chata skrywa mroczne sekrety lasu i mieszkających w nim ludzi. Tych żyjących i tych, którzy na przestrzeni lat w tragicznych okolicznościach stracili życie. Pola wspomina też panią biolog (Mariannę), o której mówiłam wcześniej. Kobieta była wspaniałym pedagogiem, ale zawsze kazała mówić sobie po imieniu, co nie podobało się innym nauczycielom i dyrekcji. Miała doskonały kontakt z młodzieżą. Później odebrano jej prawo wykonywania zawodu, po pewnym tragicznym wypadku na wycieczce szkolnej.
Powieść uważam za diabelnie wciągającą. Czytając książkę, nie można być pewnym niczego poza zaskoczeniem. Patronat medialny nad publikacją objął serwis dla miłośników książek lubimyczytać.pl.
Gorąco polecam powieść, ale musicie ją czytać bardzo uważnie bo zawiera wiele elementów układanki.
Katarzyna Żarska
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Wydanie I
Projekt okładki: Tomasz Majewski
Premiera: 24.11.2021 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
(nowość wydawnicza)
Komentarze
Prześlij komentarz