Przejdź do głównej zawartości

Bóg. Ludzka historia religii.

 

„…Jeden Bóg, który nie mając ludzkiej formy, stworzył ludzi na własne podobieństwo. Wieczny i niepodzielny Bóg, przejawiający całe spektrum ludzkich emocji i cech, zarówno dobrych, jak i złych …”

Kiedy recenzent sięga po różne opinie i spostrzeżenia oznacza to, że temat jest nie tylko intrygujący, ale i wymaga znacznej uwagi. Zazwyczaj jest tak, że po tego typu książki sięgają osoby spokojne 😉 takie, które interesują się wiarą, która podobno przenosi góry. Z kolei do problemu religii zupełnie inaczej podchodzą ci wątpiący, skrzywdzeni, albo i inni, którzy od lat np. nie byli u spowiedzi. Do publikacji sama podejdę czysto teoretycznie, jako ciekawa czytelniczka, która po śmierci ojca wiele przeszła. Dorosła niemal w 10 dni, bo tyle brakowało wtedy do moich 18 urodzin. Nie raz została wystawiona na próbę, klęła na czym świat stoi, ale dała radę również dzięki wierze.

Autor podkreśla, że wiele osób i on sam wyobrażał sobie Boga, jako przystojnego, szpakowatego mężczyznę, na którego barki opadały długie, siwe włosy. Czasami huczy w niebiosach, jest też ciepły i kochający, ale też litościwy i dobroduszny. Aslan zaznacza, że nie był wychowany w szczególnie religijnym domu, ale duchowość fascynowała go od zawsze.

Sama wiedza jednak nie wystarczała. Pewien proces sprawił, że idea Boga pojawiła się w ewolucji człowieka. Wiara zaś jest sprawą wyboru. Religia, to więcej niż „język” stworzony z symboli i metafor. To Adam był łowcą, Ewa zaś cierpliwie wyczekiwała. Jeśli myślimy o sztuce i procesie korespondencji sztuk możemy już dopatrywać się ciekawych metafor. Wszystko według pisarza zaczyna się np. na ścianach jaskini w Lascaux. Z mojej perspektywy wolę np. obrazy Rafaela, Tycjana bądź Caravaggia.

W Bogu od zawsze szukamy tego, czego nam brakuje: miłości, sprawiedliwości i pocieszenia. Ale przypisujemy mu także to, czego sami nie potrafimy kontrolować: gniew, chciwość i zazdrość. Stworzyliśmy Boga na nasze podobieństwo i dlatego ta sama religia stanowi dla jednych ludzi źródło pokoju, a dla innych wezwanie do stosowania przemocy. 

Bóg jest naszą ideą i od nas zależy, czy okaże się dobra. Publikacja to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, skąd wzięły się niemal wszystkie religie i do czego ludzie wykorzystują dzisiaj Boga.

Z kolei dwóch największych innych przedstawicieli takich jak: Zygmunt Freud i Carl Gustav Jung poszukiwało źródeł impulsu religijnego w ludzkiej psychice, w zamglonej sferze na styku świadomości i podświadomości. Freud nie był jedynym, który oparł impuls religijny na lęku i przemocy.

Reza Aslan to badacz religii i duchowy poszukiwacz, gotowy naruszyć tabu, by zrozumieć ludzi i ich świat. Autor kilku bestsellerowych i tłumaczonych na wiele języków książek, w tym „Nie ma Boga oprócz Allaha” oraz „Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu”. Specjalista od creative writing, co widać w jego doskonale budowanych opowieściach, a także telewizyjny komentator i prezenter.

Dla CNN zrealizował serial dokumentalny pt. Believer. Wcielał się w nim w wyznawców różnych religii, by już nie tylko studiować ludzkie wierzenia, ale też doświadczać ich. Wspólnie z Rainnem Wilsonem prowadzi podkast Metaphysical Milkshake, w którym z zaproszonymi gośćmi dyskutują nad najważniejszymi życiowymi pytaniami. 

Gorąco polecam świetną książkę, która udowadnia, że życie i wiara mogą być tajemnicze i niestabilne.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Premiera: 10.11.2021 r.

Oprawa: twarda

Tłumaczenie: Tomasz Sikora

Wydanie I

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...