Przejdź do głównej zawartości

WALC DLA IZABELI – recenzja przedpremierowa

 

„… Ludzie umierali tysiącami, policja nie nadążała z wywożeniem ciał. Z nieba lał się żar … - Co jeśli Niemcy zwyciężą? – Drżałam ze strachu na myśl, że fala nazizmu może zalać cały świat …”


Książka, którą zaprezentowałam Wam w mediach społecznościowych była, jak biała karta. Wielka niewiadoma, która okazała się literacką perełką. Czytelnik otrzymuje porywającą opowieść o poświęceniu, niezłomnej walce o miłość i życie w obliczu wojennego zła. Publikacja jest dla mnie takim tchnieniem człowieczeństwa, które pojawia się na kartach powieści.

Izabela Stone wraca po czterdziestu latach. Kobieta uwielbiała malować obrazy. Dom należał do rodziny jej matki. Wszystko jednak odebrano im po wojnie. Miejsce zwiera w sobie dużo wspomnień. Najcenniejszy dla niej jest fortepian. Na nim grała matka.  

Koniec czerwca 1939 roku. Izabela Langer (nazwisko panieńskie bohaterki), to młoda i beztroska dziewczyna, wychowująca się w rodzinie o niemiecko-polskich korzeniach, przygotowuje się do balu organizowanego z okazji rozpoczynających się wakacji. Mimo gorącego uczucia do Tadeusza (kolegi braci) ich drogi się rozejdą. On wyjedzie do Kanady.  Tego wieczoru poznaje jednak Żyda Jakuba Abramowicza – niepokornego pianistę, który grał w orkiestrze.

Mimo początkowej niechęci ich relacja przeradza się w gorące uczucie. Sielankę przerywa wybuch wojny. We wrześniu na Warszawę spadają pierwsze bomby, rozpoczyna się okupacja i represje. Wrzesień 1939 roku to wojna, ale świat całkowicie zmienia swoje oblicze. Jakub zostaje skierowany do prac wraz ze swoim ojcem. Pamiętny jest ostatni walc, który tańczyli wspólnie. Iza bardzo dobrze mówi w języku niemieckim, ma charakter i umie oddzielić dobro od zła. Pomaga rodzinie ukochanego przetrwać ciężkie chwile przynosząc im żywność. Ratuje siostrę Jakuba – Elizę. Inaczej czekała ją śmierć głodowa.

Śmierć rozpędziła się, jak tornado. Panowała gruźlica, tyfus, głód i Niemcy, którzy byli okrutni i gnębili nie tylko Żydów. Niszczyli wszystko na swojej drodze i wywozili mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Uwagę na Izabelę kieruje jeden z niemieckich oficerów Rolf, co komplikuje całą sytuację i stwarza wiele niezręcznych chwil. Czy do końca okaże się zły?

Izabelę i Jakuba dzieli wiele – ona nosi niemieckie nazwisko i jej rodzina oficjalnie sympatyzuje z okupantem, on jest Żydem, prześladowanym i poniżanym. Czy jest traktowany, jak obywatel drugiej kategorii? W pewnych momentach jest to bardzo widoczne. Izabela postanawia za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Rozpoczyna się walka o życie i miłość, która wcale nie będzie łatwa. „Walc dla Izabeli” to najsłynniejsza kompozycja Abramowicza. Tylko osoba, która bardzo kogoś kocha jest w stanie stworzyć, coś równie wzniosłego.

Gorąco polecam pouczającą lekturę.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 07.09.2021 r.

Wydanie I

Projekt okładki i stron tytułowych: Agata Wawryniuk

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 472

(nowość wydawnicza)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Manifestuj i twórz własną rzeczywistość

  „…Pamiętaj, że wybory, których dokonujesz, mają znaczenie i pokazują wszechświatowi, jak wartościowa się czujesz i na co zasługujesz…”  Jak wygląda świadome życie? Przed Wami jedna z ciekawszych książek tego sezonu literackiego. Rzeczywistość, czyli według definicji, wszystko co istnieje. W najszerszym znaczeniu zawiera byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię. Momentami bywa obiektywna, innym razem miła w obejściu i wreszcie nie do zniesienia. Czy warto odszukać własną drogę do wzmocnienia i sukcesu? Zdrowie emocjonalne i psychiczne w dzisiejszych, szalonych czasach jest bardzo ważne. Media, specjaliści i każdy z Nas docenia spokój i równowagę z wiekiem. Nie lubimy kiedy, ktoś narzuca swoje zdanie, mówi zbyt głośno i denerwuje. Moim zdaniem musimy wyjść poza strefę komfortu i przeanalizować codzienne rytuały. Dochodzimy do ciekawych wniosków. Autorka odnosi się do „wszechświata” jako siły energetycznej, większej od Nas samych. Według

Efekt Grahama

  „… I tak po prostu moje zirytowanie znika. Za każdym razem, gdy udaje mi się zmusić Rydera do normalnej ludzkiej reakcji zamiast niezadowolonego spojrzenia, które zwykle mi rzuca…” W niedzielę zaczynamy czytać książki dla wrażliwych i pełnych życia kobiet. Nasza historia z całą pewnością pokazuje barwy i cienie największego uczucia, którego możemy doświadczyć – miłości. Na twarzy pojawia się uśmiech, łzy, a w oku błysk zainteresowania i ciepła, jakie otula odbiorcę niczym ciepła kołderka. Autorką książki jest Elle Kennedy, kanadyjska pisarka. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści tytułów, które przyniosły jej międzynarodową sławę. To kolejna publikacja tej pisarki, którą miałam okazję przeczytać. Na moim blogu prowadzonym z pasją do książek i czytania mogliście poznać jej inne powieści m. in „ Kompleks grzecznej dziewczynki ” i „ Dziedzictwo”. Wiele tytułów znajduje się na listach bestsellerów USA Today , The New York Times i The Wall Street Journal . Pisarka pokazuje odbiorc

Pudełko z pamiątkami

„…Wnętrze zatrzymało mnie w czasie. Nad piecem wisi na haczykach rząd rondli i patelni. Ścianę nad stołem, pokrytym ceratą w kratkę, wciąż zdobi biała, haftowaną niebieską nitką makatka …” Wiele osób uważa, że książka jest najlepszym przyjacielem w trudnych chwilach. Przed Wami pełna humoru opowieść z rodzinną tajemnicą w tle. Nasze Mamy i Babcie trzymają czasami takie szkatułki pełne rzeczy, do których mają sentyment. Znajdują się tam zdjęcia, drobna biżuteria czy pocztówki od bliskich osób. Co kryje zaś tytułowe pudełko z pamiątkami?  Autorka powieści – Katarzyna Kowalewska, to wielbicielka książek, która potrafi czytać, idąc chodnikiem. Mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Zaczynała jako felietonistka pisząc dla portalu sportowego. Zadebiutowała powieścią łotrzykowską pt. „Pijany skryba”. To moja pierwsza przygoda z twórczością pisarki. Główna bohaterka Aśka to singielka, której zadziorności i dowcipu można tylko pozazdrościć. Ma 33 lata i jest fotografem. W wolnych chwila