Przejdź do głównej zawartości

WAKACJE gwiazd w PRL

 

„…Wystarczy, że piękne są Tatry. I są jak magnes – przyciągają tłumy. Miłośnicy wędrówek, turystyka masowa, wczasy zakładowe …Górale mówią, że przyjeżdża stonka, słowem żarłoczna plaga. No, ale przyjeżdżają też pieniądze …”

Aktorzy, pisarze, ludzie świata kultury i nauki. Każdy z nich potrzebuje zupełnie innego sposobu wypoczynku. Są osoby, które uwielbiają ciszę i spokój, są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie wolnego bez twórczego rozgardiaszu. Samo motto, które przyświeca publikacji jest trochę przekorne: „Lepiej nigdy nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić …”. Odbiorca dostając książkę do ręki może sam wniknąć w niektóre biografie. Nie zawsze ładnie jest zaglądać w czyjeś życie, ale z dziennikarskiego punktu widzenia – ciekawie 😉

Bardzo cieszę się, że mogłam w spokoju przeczytać książkę, tym bardziej, że jest ona bardzo precyzyjna. Moim zdaniem to sukces pisarki i Wydawnictwa.

Autorką książki jest Krystyna Gucewicz – pisarka, dziennikarka, krytyczka sztuki, recenzentka teatralna i poetka w jednym. Na swoim koncie ma scenariusze widowisk teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Od 20 lat przygotowuje i prowadzi Ostry Dyżur Poetycki w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Publikacja jest takim kuferkiem przygód. To wspomnienia, niesamowite źródła informacji, zdjęcia, które stanowią układankę. Podobnie, jak w takim kalejdoskopie, czyli zabawce naszego dzieciństwa 😉 Rocznik ’88 wie, o czym mówię 😉 To także pociągi kursujące z większą lub mniejszą punktualnością. Plotki i uśmiechy. W wagonach sypialnych I klasy – jak zawsze byli równi i równiejsi.

W Polskę jedziemy! Elitarny Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztańczony Ciechocinek. Tak prezentowała się artystyczna mapa Polski. Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miejscowości, znane twarze i wielkie nazwiska. Dokąd jeździli i gdzie się bawili artyści ze świata kina: Janusz Majewski, Andrzej Łapicki, Bogumił Kobiela, literaci: Stefania Grodzieńska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony świata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?

W atelier Władysława Hasiora można było utonąć na kilka dni. Absolutny wizjoner, niezrównany gawędziarz imponował fantazją i niezwykłym temperamentem. Z kolei Stefania Grodzieńska, najdowcipniejsza kobieta, jaką znała Polska miała lęk wysokości. Góral diabła z Panem Bogiem nie pomyli. Czasem tylko czarta wypędzać musi.

W Jastarni panowała egzotyka niskich domków rybackich z nietynkowanej cegły. Ta cicha nadmorska mieścina realizowała nową hierarchię i ekskluzywność. Z kolei Krynica jest atrakcyjna ze względu na widowiska plenerowe, które przyciągają miliony widzów. Czuć klimat opery i operetki. Konkurs im. Jana Kiepury od razu zaprasza wielki świat. Nikifor też miał swój pogląd widzenia. To taki intymny, mały rytuał. Nawet kuracjusze kupowali jego kolorowe kartki zamiast pocztówek w kiosku Ruchu.

Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 16.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Liczba stron: 448

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Manifestuj i twórz własną rzeczywistość

  „…Pamiętaj, że wybory, których dokonujesz, mają znaczenie i pokazują wszechświatowi, jak wartościowa się czujesz i na co zasługujesz…”  Jak wygląda świadome życie? Przed Wami jedna z ciekawszych książek tego sezonu literackiego. Rzeczywistość, czyli według definicji, wszystko co istnieje. W najszerszym znaczeniu zawiera byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię. Momentami bywa obiektywna, innym razem miła w obejściu i wreszcie nie do zniesienia. Czy warto odszukać własną drogę do wzmocnienia i sukcesu? Zdrowie emocjonalne i psychiczne w dzisiejszych, szalonych czasach jest bardzo ważne. Media, specjaliści i każdy z Nas docenia spokój i równowagę z wiekiem. Nie lubimy kiedy, ktoś narzuca swoje zdanie, mówi zbyt głośno i denerwuje. Moim zdaniem musimy wyjść poza strefę komfortu i przeanalizować codzienne rytuały. Dochodzimy do ciekawych wniosków. Autorka odnosi się do „wszechświata” jako siły energetycznej, większej od Nas samych. Według

Efekt Grahama

  „… I tak po prostu moje zirytowanie znika. Za każdym razem, gdy udaje mi się zmusić Rydera do normalnej ludzkiej reakcji zamiast niezadowolonego spojrzenia, które zwykle mi rzuca…” W niedzielę zaczynamy czytać książki dla wrażliwych i pełnych życia kobiet. Nasza historia z całą pewnością pokazuje barwy i cienie największego uczucia, którego możemy doświadczyć – miłości. Na twarzy pojawia się uśmiech, łzy, a w oku błysk zainteresowania i ciepła, jakie otula odbiorcę niczym ciepła kołderka. Autorką książki jest Elle Kennedy, kanadyjska pisarka. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści tytułów, które przyniosły jej międzynarodową sławę. To kolejna publikacja tej pisarki, którą miałam okazję przeczytać. Na moim blogu prowadzonym z pasją do książek i czytania mogliście poznać jej inne powieści m. in „ Kompleks grzecznej dziewczynki ” i „ Dziedzictwo”. Wiele tytułów znajduje się na listach bestsellerów USA Today , The New York Times i The Wall Street Journal . Pisarka pokazuje odbiorc

Pudełko z pamiątkami

„…Wnętrze zatrzymało mnie w czasie. Nad piecem wisi na haczykach rząd rondli i patelni. Ścianę nad stołem, pokrytym ceratą w kratkę, wciąż zdobi biała, haftowaną niebieską nitką makatka …” Wiele osób uważa, że książka jest najlepszym przyjacielem w trudnych chwilach. Przed Wami pełna humoru opowieść z rodzinną tajemnicą w tle. Nasze Mamy i Babcie trzymają czasami takie szkatułki pełne rzeczy, do których mają sentyment. Znajdują się tam zdjęcia, drobna biżuteria czy pocztówki od bliskich osób. Co kryje zaś tytułowe pudełko z pamiątkami?  Autorka powieści – Katarzyna Kowalewska, to wielbicielka książek, która potrafi czytać, idąc chodnikiem. Mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Zaczynała jako felietonistka pisząc dla portalu sportowego. Zadebiutowała powieścią łotrzykowską pt. „Pijany skryba”. To moja pierwsza przygoda z twórczością pisarki. Główna bohaterka Aśka to singielka, której zadziorności i dowcipu można tylko pozazdrościć. Ma 33 lata i jest fotografem. W wolnych chwila