Przejdź do głównej zawartości

ZAMILKNIJ NA ZAWSZE

 

„… Miał mętlik w głowie i wydawało mu się, że kręci się w kółko. Wczorajszy wieczór dogłębnie nim wstrząsnął …Podniósł wzrok i zobaczył zatroskaną twarz Lili. Poczuł uścisk w sercu i naszła go kolejna fala wątpliwości …”

Zazwyczaj takie „wygodne” niedomówienia pomagają w budowaniu napięcia. Każdy z Nas lubi inny gatunek literacki. Ta różnorodność jest naprawdę ciekawa 😉 Ale jak daleko się posuniesz, żeby dochować tajemnicy? Czy jesteście bardziej za bolesną, ale szczerą prawdą? A może wolicie niezręczną ciszę?

Autorką książki, o której pragnę napisać kilka słów jest Keri Beevis. Pisarka ma na swoim koncie międzynarodowe bestsellery. Mieszka w angielskim hrabstwie Norfolk. W domu ma zawsze zapas czerwonego wina, czyli najlepszego paliwa do pisania 😉 Uwielbia quizy i filmy Alfreda Hitchcocka.

Lila Amberson jako jedyna wyszła cało z tragicznego wypadku drogowego. Samochody zderzyły się ze sobą i wpadły do jeziora. Kierowcy zginęli na miejscu. Kobieta została wyciągnięta z wody w ostatniej chwili. Po opuszczeniu szpitala powoli dochodzi do siebie i jest dobrej myśli.

Niestety niewiele pamięta z tego, co się wydarzyło i ma spore luki w pamięci. Po serii niepokojących incydentów zaczyna bać się o swoje bezpieczeństwo. Czy gryzą ją wyrzuty sumienia, a może naprawdę dzieje się coś złego? Trudno jej było zrozumieć, dlaczego to akurat do niej uśmiechnęło się szczęście? Ciągle ma koszmary we śnie, że ktoś ją dusi.

Jack Foley, to ceniony autor kryminałów, który nie może otrząsnąć się z szoku. W tym samym wypadku zginęła jego siostra. Kiedy pierwszy raz spotyka Lilę, nie jest w stanie zapanować nad emocjami i obwinia ją za śmierć Stephanie. Lila wręcza mu medalion, który należał rzekomo do jego siostry, jednak w związku z tym tajemniczym przedmiotem pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi.

Stephanie miała w sobie mnóstwo energii i mogła wiele osiągnąć. Szczególnie kiedy przykładała się do nauki. Niestety, często się zdarzało, że rozpraszało ją codzienne życie. Charakteryzowała ją także nieco bujna wyobraźnia. Przez ostatnie kilka miesięcy słabo sobie radziła, więc nic dziwnego, że zaczęła szukać wymówek. Ojciec Stephanie to jeden z najbogatszych ludzi w kraju. Ale czy miał czas dla swojej siedemnastoletniej córki? Przyrodni brat Jack ma temperament, ale i dość wybuchowy charakter. Jest wziętym pisarzem i patrzy zupełnie inaczej na świat i ludzi.

Lila i Jack łączą siły i wspólnie prowadzą amatorskie śledztwo, żeby dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się późnym wieczorem, kiedy doszło do tragedii. Nie są jednak świadomi, że ktoś uważnie ich obserwuje. Myśli o ich uciszeniu. Ktoś, kto ma bardzo wiele do stracenia i jednocześnie jest gotów zrobić wszystko, żeby zniszczyć tych, którzy połączą fakty i będą chcieli podzielić się swoją wiedzą.

Prawda nie może wyjść na jaw. Momentami jest ciekawie, intrygująco, ale i niebezpiecznie. Pewne zdanie naprowadza odbiorcę: „Ktoś nie chciał, żeby przeżyła, musiał się tym zająć”. Człowiek, który uratował kobietę to Richard Gruger. A może to właśnie postaci drugoplanowe mają najwięcej na sumieniu? Kto wie? Żona Grugera ma wiele na sumieniu.

Gorąco polecam, ale wszystkie przewinienia postaci zostają podane na tacy czytelnikowi, może dlatego jest tak intrygująco. 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 16.06.2021 r.

Przełożył: Paweł Wolak

Wydanie I

Projekt graficzny okładki: Tomasz Majewski

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 480

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...