Przejdź do głównej zawartości

TOPIELISKA

 

„… Przez chwilę waham się, czy wspomnieć o pieniądzach, które zniknęły z konta Kuby, ale ostatecznie rezygnuję. Intuicja mówi mi, że ten człowiek nie ma z tym nic wspólnego. Ktoś, kto pielęgnuje pamięć o rodzinnej historii, ktoś, w czyich oczach widziałam troskę, smutek i miłość, nie mógłby zniżyć się do tak perfidnego oszustwa …”

Telefon z przychodni wyrywa Polę ze snu. Poranek nie należy jednak do przyjemnych, ale Pola beztrosko budzi swoich dwóch ukochanych mężczyzn. Mają jechać do przychodni na umówioną wizytę. Kobieta widzi, jak wsiadają do samochodu.

Okazuje się, że jej trzyletni synek wraz ze swoim tatą nie pojawili się na umówionej wizycie. Gdy Pola nie może skontaktować się z mężem, mimo szalejącej za oknem zamieci, decyduje się pojechać do przychodni. Po drodze jest świadkiem prowadzonej nad rzeką akcji ratunkowej. Na jej oczach dźwig wyławia samochód z roztrzaskaną przednią szybą.

Autorką powieści jest Ewa Przydryga. Pisarka urodziła się w Poznaniu i jest absolwentką filologii angielskiej. Na swoim koncie ma thrillery psychologiczne w stylu „domestic drama”. Zagląda do różnych zakamarków ludzkiej psychiki, a jej historie są utkane wokół rodzinnych tajemnic i intryg. W 2020 roku w wydawnictwie Muza ukazały się jej dwie książki: „Bliżej niż myślisz” i „Miała umrzeć”.

Telefon męża ciągle milczy pomimo wielu prób kontaktu. Co się stało? W pustym wraku Pola rozpoznaje nissana Kuby i numer rejestracyjny pojazdu... Zamarznięte ciało jej męża zostaje wyłowione z rzeki kilka dni później. Zwłoki ich synka Jasia nie zostają jednak odnalezione. Kobieta mdleje. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek - Jakub nie zdołał uwolnić z pułapki ani siebie, ani dziecka. Tak brzmi oficjalna wersja... Niestety jest wiele niewiadomych.

Okazuje się, że Kuba miał siostrę Laurę, która uczyła się w klasie maturalnej, a utonęła w jeziorze. Ktoś jednak przygląda się naszej głównej bohaterce, to kobieta z warkoczem, która następnie wsiada do taxi i odjeżdża. Kim jest ta tajemnicza postać?

Mijają dni, ale nad dobrym imieniem Kuby zaczynają się zbierać czarne chmury. W pracy dopuścił się kilku matactw i zapewne w związku z tym był szantażowany. W odległej przeszłości Kuby mnożą się kolejne luki, a główną z nich wypełnia tajemnicza dziewczyna, która kilkanaście lat wcześniej utonęła w kaszubskim jeziorze...

Pola przekonuje się powoli, że Kuba ją okłamywał. Doszła do wniosku, że kiedyś wypłacił z konta dwadzieścia pięć tysięcy złotych. A może ktoś mu groził? Może nawet porwał ich synka? Siostra Ida opowiada, że w czasie chrzcin małego – widziała jak Kuba pojechał gdzieś i nie było go trzy godziny. Wówczas spotkał dziewczynę w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, ta miała warkocz.

Z kolei ojciec Idy i Poli molestował i gwałcił Idę. Matka o tym wiedziała, ale udawała, że nic się nie dzieje. Wtedy na oczach czytelnika rodzą się różne emocje, ale chyba bezsilność i brak zrozumienia są najczęstszym objawem walki oprawcy i uzależnionej osoby.

Spirala obłędu zacieśnia się w trakcie przeszukiwania domu małżeństwa. W piwniczce na wina policja natrafia na zamknięte w metalowej skrzyni (kufrze) szczątki małego dziecka... Czy mąż był powiązany z recydywistami? I gdzie jest mały Jaś?

Gorąco polecam książkę, ale musicie ją czytać bardzo uważnie, ponieważ zawiera wiele elementów układanki.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 19.05.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...