Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze światło

 

„…Gwiazdy są owocem starannie wyważonego tańca sił, ale jest też wiele chmur gazu, którym się nie udało, które nie były zdolne do wytworzenia warunków umożliwiających uformowanie się gwiazd …”

Wiele osób uwielbia patrzeć w gwiazdy. Wtedy można pomyśleć o różnych rzeczach. Wyciszyć się, a nawet przenieść w inny wymiar do osób zmarłych. To książka dla ludzi ciekawych świata. 

Jaką historię skrywa przed nami wszechświat? Jak narodziły się pierwsze ciała niebieskie? Kiedy ciemności zastąpiło światło? Jak powstały pierwsze gwiazdy? Jak formowały się w galaktyki? Czym są czarne dziury? I dlaczego właściwie niebo jest ciemne?

Autorką publikacji jest Emma Chapman, pracownik naukowy Towarzystwa Królewskiego. Zaangażowana w ciekawe programy. Pisarka stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji i pochodzenia Wszechświata. Otrzymała najbardziej prestiżowe stypendia naukowe w Wielkiej Brytanii. Jest również szanowanym komentatorem w kwestiach astrofizycznych, współpracuje z „The Guardian”oraz BBC.

Na wiele pytań odpowiada astrofizyczka Emma Chapman. Jej książka pt. „Pierwsze światło” to przewodnik po najmniej zbadanym okresie w historii wszechświata. Autorka z humorem i zaangażowaniem w przystępny sposób przybliża nam nawet najbardziej skomplikowane pojęcia z zakresu astronomii i astrofizyki. Entuzjazm, z jakim Emma Chapman opisuje losy wszechświata, jest zaraźliwy dla pasjonatów. Kształtowanie się Układu Słonecznego, to ok. 9 mld lat aż do współczesności i galaktyk. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, pomimo, że we Wszechświecie występuje mnóstwo innych pierwiastków.

Całkowite zaćmienie Słońca zdarza się gdzieś na Ziemi mniej więcej co 18 miesięcy, a każde jedno miejsce na Ziemi doświadcza całkowitego zaćmienia Słońca w przybliżeniu co 375 lat. Kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca, jest ono widoczne dla każdego obserwatora na tej stronie Ziemi, na której panuje noc. Światło składa się z różnych barw, pierwszym, który to zrozumiał był Isaac Newton (1666 r.)

Książka uzupełniona jest kolorowymi zdjęciami, wykresami oraz diagramami. Pomaga to w obrazowym odzwierciedleniu zagadnienia.

Gorąco polecam, ale nie jest prosto, ponieważ to typowa książka popularnonaukowa.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 23.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...