Przejdź do głównej zawartości

Morderczynie i Psychopatki

 

„…Właśnie patrzę na stojące na twoim sekretarzyku zdjęcie z byłą żoną. Wyglądacie na tak szczęśliwych. Ze mną nigdy nie byłeś szczęśliwy. Zapewne dlatego, że nie mogłeś mnie pieprzyć każdego dnia …”

Dlaczego ktoś, kto nigdy nie wykazywał gotowości do stosowania przemocy wprost, zleca ot tak zabójstwo? Dzisiejsze czasy są bardzo niestabilne i wręcz niebezpieczne. Wiele osób żyje w świecie fantazji, by mieć jak najmniej do czynienia z rzeczywistością. Problemy powinny rozwiązywać się same, a przecież tak nie jest. Takimi osobami mogą kierować aktualne okoliczności i emocje, które sugerują im inni ludzie. Więzienia zaś to instytucje, gdzie trafiają ludzie obciążeni poważnymi, oddziałującymi na siebie wzajemnie problemami.

Nie ukrywam, że książkę trzeba czytać bardzo uważnie, ale są momenty, że taki czytelnik – jak JA 😉 musi robić sobie przerwy podczas lektury. Niektóre opisy są szokujące, wręcz niewyobrażalne, ale i nie ukrywajmy - prawdziwe.

Autorką książki jest Nahlah Saimeh, doktor medycyny, specjalistka w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii. Jako biegła specjalizuje się w wydawaniu opinii w sprawach dotyczących przestępstw popełnianych przy użyciu przemocy oraz przestępstw seksualnych, ocenia poczytalność sprawców i sporządza prognozy dotyczące ryzyka zagrożenia z ich strony. Jest autorką kilku książek, które w krajach niemieckojęzycznych osiągnęły status bestsellerów.

Jak to możliwe, że kobieta naprawdę zabija własnego męża? Dlaczego świadomie pozostawia swoje dziecko na pastwę brutalnego partnera? I dlaczego go nie chroni, a czasem przyczynia się nawet do jego śmierci?

Tego typu sprawy wywołują ogromne poruszenie, ponieważ kobiety uchodzą za osoby empatyczne, serdeczne, łagodne. To matki, kochanki, obrończynie. Jednak cechy te prowadzą często do bagatelizowania zagrożeń płynących ze strony kobiet. Powiecie, że są tak wyrafinowane, wredne, zbyt ambitne, albo niestety tłamszone przez swoich mężów. Nie mające nic do powiedzenia. To też niedobrze.

Co sprawia, że kobiety zadają ogromny ból innym ludziom, a nawet odbierają im życie? Czy istnieją wzorce przestępstw typowo żeńskich? Sądy i prawnicy mają ciekawe sprawy, ale i czasami dziwne rozstrzygnięcia owych wyroków.

Nahlah Saimeh, specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej, przedstawia w swojej książce portrety psychologiczne kilku kobiet, które dopuściły się ciężkich przestępstw. Na przykładzie ośmiu drastycznych spraw ze swojej praktyki zawodowej opisuje okoliczności tych zbrodni i wyjaśnia, dlaczego pierwsze oznaki przemocy ze strony kobiet pozostają zwykle niezauważone i w pewnym momencie jest już za późno, by zapobiec przestępstwu.

Podstawowym hormonem męskiej agresji jest testosteron. Schizofrenia zwiększa ryzyko popełnienia przestępstw u kobiet. Kobiety popełniają je częściej wobec osób bliskich.

Jedną z historii warto przytoczyć. Kobieta zabija swojego partnera. Była przyjaciółką i atrakcyjnym dodatkiem. Dostał pięć ran kłutych w szyję. Handlował marihuaną. Ona była molestowana seksualnie - zabiła. Bo ją poniżał. Sama po wszystkim zamierzała popełnić samobójstwo. Jej zachowanie uznano za zaburzone. Publikacja pokazuje, że ogromną rolę w zachowaniu kogoś kształtuje dzieciństwo.

Kolejny wątek – to kochanka. Naleganie na zmianę starego na nowe. Bardziej ambitnego w łóżku i młodszego na ciele. Planowanie tego, jak pozbyć się żony może odbić się czkawką. To przykład takiej eliminacji przeszkody.

Gorąco polecam, ale uprzedzam nie jest lekko…

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/ 

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 09.06.2021 r.

Przełożył: Viktor Grotowicz

Projekt okładki: Karolina Michałowska – Filipowicz

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 304

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...