Przejdź do głównej zawartości

CLINT. Życie i legenda

 

„… Clint jest skryty, jeśli chodzi o swoją osobę, swoją przeszłość, życie prywatne. Może nie tyle skryty, ile niewylewny, w każdym razie nieźle mu to wychodzi. Czasami ma pamięć doskonałą, innym razem dogodnie wybiórczą. Lubi wiedzieć, ale dzielić się wiedzą – niekoniecznie. Tak jak postaci, w które się wciela, woli wiedzieć coś, czego nie wie widz …”

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk. Także polityk, biznesmen i muzyk. Człowiek legenda. Mówi o sobie: „Pierwszy w rodzinie coś osiągnąłem …”. Urodził się 31 maja 1930 r. w San Francisco. Dzieciństwo spędził na obrzeżach Piedmontu. Z kolei babcia Runner nauczyła go jeździć konno i pracować w polu. Wpoiła mu dwie najważniejsze wartości. To poczucie obowiązku i poświęcenie.

Eastwood to jeden z największych sukcesów Hollywood. Pierwotnie znany z grania w westernach – od tego czasu pokazał swój szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem.

Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. Kiedy ukazała się ta biografia, krytycy chwalili ją za rzetelność zebranych materiałów, a jej bohater wpadł we wściekłość do tego stopnia, że pozwał autora o dziesięć milionów dolarów. Skutkiem pozwu był zakaz rozpowszechniania książki w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie sprawa zakończyła się bez kary.

Los ewidentnie sprzyjał Eastwoodowi. To Chuck Hill zachęcił go, by przyjechał do Los Angeles, ponieważ był przystojny i idealnie sprawdził by się w filmie. Nie należał do żadnego Kościoła. Nie praktykował. Podchodzi do życia po swojemu. Zaliczył 8 – 10 szkół w związku z licznymi przeprowadzkami rodziców. Lubił szybkie samochody i kobiety. Pierwsza żona Maggie Eastwood akceptowała jego zdrady. Dla mnie to nienormalne, ale …

Z kolei po latach aktor przyznał, że jego prawdziwą miłością była dziewczyna z Seattle, której dał pieniądze na aborcje. Do tej pory nie może pojąć, jakim cudem ze skromnej rodziny wyrosła jedna z największych gwiazd ekranu. Poznacie także siostrę aktora – Jeanne, urodzoną w 1934 roku.

Clint zadebiutował w telewizji ogólnokrajowej w NBC. Żona Maggie była modelką, ale nie mogła donosić żadnej ciąży. Po 14 latach małżeństwa urodziła mu syna. On wciąż miał inne kobiety i przelotne znajomości. Potem związek z tancerką. W 1971 roku był już tak bogaty, że lekką ręką wydawał nawet milion dolarów.

Eastwood zagrał w dziesiątkach filmów, ktoś kto grał „Człowieka bez Imienia” czy „Brudnego Harr’ego” był i jest człowiekiem bardziej skomplikowanym, niż wizerunek kreowany na ekranie.

Zaktualizowana książka "Clint. Życie i legenda" powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli oraz dla wszystkich interesujących się historią Hollywood.

Patrick McGilligan (ur. 1951) to amerykański biograf i pisarz irlandzkiego pochodzenia. Jego biografia zatytułowana „Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle” była nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poego. Trzeba przyznać, że z Eastwoodem nie było lekko.

W 2020 roku aktor skończył 90 lat. Nadal żyje i ma się dobrze. Ostatni jego film to „Cry Macho”. Jego debiut reżyserski to „Zagraj dla mnie Misty”.

Gorąco polecam, publikacja jest bardzo dokładna i uzupełniona czarno – białymi i kolorowymi fotografiami.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 16.06.2021 r.

Oprawa: twarda

Wydanie I

Przekład: Ewa Penksyk – Kluczkowska

Liczba stron: 640

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...