Przejdź do głównej zawartości

BIBLIOTEKA O PÓŁNOCY

 

„… Rozmowa kusiła, lecz była niebezpieczna. Nora uśmiechnęła się więc subtelnie i uprzejmie, a potem wyjrzała przez okno. Lodowe wyspy zamieniły się w wysepki. Małe, pokryte śniegiem, spiczaste wzgórza, przypominające wierzchołki gór lub bardziej płaskie, urwiste fragmenty lądu …”

To się nazywa powieść 😉 Dawno nie czytałam tak świetnej książki, która łączy przyszłość i przeszłość. Staje się taką busolą, która pozwala pokazać odpowiedni kierunek działania. Bo jak to jest - widzieć swoje życie z innej perspektywy? Czy można zmienić dokonany wybór? Albo inaczej się zachować? A może zakochać w kimś zupełnie innym? Nasza bohaterka dostrzega pewne mankamenty. Liczy na coś wyjątkowego, ale i boi się pewnych sytuacji.

Autor książki - Matt Haig urodził się w Sheffield w 1975 roku. Pisze książki dla dzieci i dorosłych. Często miesza elementy świata codziennego z elementami świata fantastycznego, nadając im przy tym ekscentryczności i mrocznego charakteru. Jego najlepsze powieści zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków.

Powieść jest mądra, przejmująca i podnosząca na duchu. Opowiada czytelnikowi o istocie żalu, nadziei i drugiej szansie. Między życiem, a śmiercią znajduje się biblioteka. Półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje szanse na wypróbowanie czegoś innego. Można sprawdzić, jak wyglądałoby życie, gdyby dokonało się zupełnie innych wyborów.

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?

Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę goryczy, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do tytułowej Biblioteki o Północy.

Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o pozostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: Co sprawia, że ​​w ogóle warto żyć…?

Nora od małego lubiła przebywać w bibliotece. Czuła się tu pewnie. Miejsce było dla niej swoistym azylem. Ojciec miał jej za złe, że zaprzepaściła pływanie. Dziewczyna po śmierci pupila spóźnia się do pracy. Czuje się nieswojo. Przyznaje się, że ma depresję sytuacyjną. Ma 35 lat, a wieku 14 lat była mistrzynią pływania. Zawsze żyła pod presją. To presja nas tworzy. Zaczynasz jako bryłka węgla, a to presja zmienia cię w diament. Neil zaś zachęca dziewczynę do spełniania swoich marzeń. Norze zmarła mama, a kobieta zaś zrezygnowała ze ślubu na dwa dni przed wyznaczoną datą. Ze swoim bratem też jest poróżniona. Pisze pożegnalny list.

Nagle znajduje się w tytułowej bibliotece. Biblioteka to taki pomost pomiędzy życiem i śmiercią. Jest tam też pewna kobieta, która przypomina jej ulubioną bibliotekarkę. Jedna książka jest dość impulsywna. Przedstawia jej życie pt. „Księga żalów”. Od narodzin do 35 lat.

Czy kobieta zmieni swoją życiową drogę? A może zrozumie, że warto dać sobie szansę? Zdradzę Wam tylko, że rzeczywistość może być ciekawa. Pozostanie na właściwym miejscu, bycie sobą i szacunek do drugiego człowieka to wielka sztuka.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S -KA

Premiera: 15.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przełożyła: Ewa Wojtczak

Liczba stron: 400

Wydanie I

(nowość wydawnicza)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...