Przejdź do głównej zawartości

Myślenie czarno – białe

 

„…Kiedy książki na bibliotecznych półkach są optymalnie uporządkowane? Kiedy zachowujemy optymalny dystans od płótna na ścianie galerii, drugiej osoby albo jakiegoś zagadnienia, pozwalający ogarnąć wzrokiem obraz z precyzją adekwatną do sytuacji. Innymi słowy: kiedy myślimy w odpowiednich proporcjach czerni i bieli? …”

Sami wiecie, że życie w małej miejscowości i dużym mieście bardzo się różni. W większej aglomeracji mamy takie małe poczucie anonimowości, w miasteczku już niekoniecznie. Oceniamy, myślimy, co by tu zrobić, by nasz świat stał się bardziej przyjazny… Czym jest binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie?

Autorem książki jest Kevin Dutton – doktor psychologii społecznej, członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Regularnie publikuje w międzynarodowej prasie naukowej. Jest autorem bestselleru pt. „Zaklinanie umysłu”, ale na swoim koncie ma też inne publikacje. Konsultant mistrzów sportu oraz przedstawicieli biznesu i armii.

Myślenie czarne i białe to alarmujące przesłanie. Pisarz dowodzi, że jeśli naprawdę poznamy nasze ewolucyjne uwarunkowania, to zdołamy pokonać przeciwności i zrozumieć świat wokół nas. Przyszłość to te wyważone i racjonalne decyzje. Ale czy są podejmowane na chłodno, tak bez jakichkolwiek emocji? Niemożliwe …

Kiedyś życie było bardziej jasne. Mózg ludzki odbierał w ten sposób świat. Żyjemy w podobnym świecie. Państwo – miasto – wieś. Różni ludzie, szerokość geograficzna i specyficzne środowiska. Na przestrzeni milionów lat ewolucja wpoiła człowiekowi skłonność do wyznaczania granic. Dziś obowiązują inne zasady gry o przetrwanie. Umysłowe schematy zapewniające człowiekowi stałą pozycję na najwyższym szczeblu drabiny ewolucyjnej mogą obrócić się przeciwko nam.

Celem wszystkich żyjących stało się przetrwanie i wydanie na świat potomstwa. Każdy człowiek poprzez zmysły (wzrok, słuch, węch i dotyk) monitoruje świat zewnętrzny, a poprzez propriocepcję zachowuje równowagę wewnętrzną.

Ludzki mózg już w wieku czterech miesięcy zaczyna naśladować świat. Dzięki kategoriom poruszamy się w świecie, od przedmiotu do przedmiotu i od człowieka do człowieka w uporządkowany i przewidywalny sposób. Nasza wędrówka przez życie składa się z przypadkowych i pozbawionych znaczenia interakcji, lecz ma kontrolowany charakter. Przebiega zaś zgodnie z ustalonym planem i zmierza do jakiegoś celu.

Porządkowanie i kategoryzowanie zostało wpisane w nasz instynkt. Jesteśmy zaprogramowani do rozgraniczania i szufladkowania w binarnym trybie czerni i bieli. Właśnie tak działa ludzki mózg. Imigrant czy uchodźca? Muzułmanin czy chrześcijanin? Oni czy my? Gruby, a może szczupły?

Zamiast wychodzić naprzeciw obcym, zbliżamy się do tych, którzy są podobni do nas. Zamiast rewidować nasze postrzeganie świata, staramy się tylko potwierdzać to, w co wierzymy. W rezultacie różnice między skrajnymi poglądami stają się jeszcze większe. A niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku. ISIS. Rasizm. Brexit. Trump. Ciągłe rozumowanie w trybie binarnym sprawia, że zatracamy zdolność racjonalnego myślenia i zamiast odcieni szarości widzimy świat w tonacji czarno-białej. Momentami jest to przydatne. Dla mnie to podobne pytanie i odpowiedź: TAK i NIE.

"Myślenie czarno-białe" to alarmujące przesłanie w obliczu nasilającej się nietolerancji kulturowej, politycznego ekstremizmu i rozszalałej pandemii. Autor dowodzi, że jeśli poznamy nasze ewolucyjne uwarunkowania, zdołamy pokonać przeciwności i zrozumieć otaczający nas świat, a w przyszłości będziemy podejmować bardziej wyważone decyzje. Czy ma rację? Z całą pewnością książkę dobrze się czyta, ale ma bardziej charakter naukowy.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 12.05.2021 r.

Przełożył: Radosław Madejski

Projekt okładki: Karolina Michałowska – Filipowicz

Wydanie I

Liczba stron: 416

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...