Przejdź do głównej zawartości

Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe

 

„… Czuję się doskonale. Zrobiłam to dla siebie i zrobiłam to dla niej. Zdaję sobie sprawę z tego, że psychologowie mieliby wiele do powiedzenia na temat tak radykalnej zmiany w wyglądzie, jednak nie żałuję tej decyzji. Potrzebowałam wewnętrznej rewolucji, która idealnie dopełniłaby rewolucję wewnętrzną. I stało się …”

Kiedy planujemy wycieczkę na samym początku robimy listę rzeczy niezbędnych, a później przy pakowaniu skreślamy to, co już znajduje się w walizce. Nasza bohaterka przekona się, że czasem te nieplanowane wyprawy stają się podróżami życia. Największą zaletą powieści jest ciekawie przedstawiona historia, która wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Krótkie dialogi, plastyczne opisy i nutka tajemnicy dopełniają całości.

Autorką książki jest Izabela Skrzypiec – Dagnan. Z wykształcenia historyk sztuki, a z zawodu muzealnik. Prywatnie żona i mama. Pasjonatka dobrej literatury, dziewiętnastowiecznego malarstwa i górskich szlaków.

Tina Wagner właśnie skończyła trzydzieści lat i czuje, że znalazła się na życiowym zakręcie. Pewnego dnia w jej ręce wpadają klucze do domu położonego w Beskidach, w którym ostatnie lata życia spędziła jej ekscentryczna ciocia. Janina była aktorką teatralną i osobą wyjątkową – tajemniczą, wyzwoloną, idącą zawsze pod prąd. Żyła według swoich zasad. Zawsze była inna. Ale może to tylko poza? Z całą pewnością targały nią różne namiętności i krążyła wokół niej pewna plotka, że zabiera cudzych mężów. 😉  Tina podejmuje spontaniczną decyzję i wyrusza w podróż na drugi kraniec Polski.

Dom cioci okazuje się zupełnie inny niż się spodziewała. Czuje się w nim zadziwiająco dobrze i postanawia zostać nieco dłużej. Kiedy Tina budzi się w obcym łóżku – stylowym i rzeźbionym czuje się tylko początkowo nieswojo. Słyszy śpiew ptaków, czuje świeże i wilgotne powietrze, dostrzega też pierwsze wiosenne kwiatki – fiołki i szafirki. Później sadzi też kwiaty i sieje warzywa i zioła. Porównuje swoje życie.

Wychowywała się w domu związanym z nauką. Było w nim mnóstwo książek. Ciocia Janka, gdy przyjeżdżała „jakby” nie pasowała strojem do uporządkowanego otoczenia. Zawsze krzykliwa i jaskrawa, w krótkich lub długich włosach na zmianę. Zaskoczeniem było to, ile prestiżowych nagród otrzymała. Zginęła w wypadku samochodowych, ale miejsce jej ostatniego pobytu to Beskidy.

Tina rzuciła zaś pracę asystentki w kancelarii prawniczej. Skończyła historię, drugi kierunek to grafika reklamowa i edytorska. Zaczęła pracę w redakcji. Nagle paczką przyszły klucze do domu cioci Janki. Dom z zewnątrz przypominał ruinę, w środku zaś panuje artystyczny nieład, pomieszanie stylów i swoista odwaga w kreowaniu przestrzeni, która zachwyca. Sąsiad Robert jest równie życzliwy i zorientowany co się znajduje w środku. Miejsce ma dobrą aurę. Janka tak naprawdę żyła teraźniejszością, ale odcięła się od przeszłości i rodziny. Tina rozmyśla, co zatrzymało tu Jankę. Czy zrobiła sobie urlop od życia? Wśród lokalnej społeczności nie była zbyt lubiana.

Jej spokój mąci jednak pewne wydarzenie. Dowiaduje się, że spotkany przypadkiem motocyklista popełnił samobójstwo. Na miejscu tragicznego zdarzenia Tina poznaje zagadkowego mężczyznę, Marcina.

Nowy dom, nowo poznani ludzie mają swoje ukryte tajemnice. Tina będzie musiała poszukać odpowiedzi na ważne pytania. Czym zakończy się wyprawa, która miała być tylko kilkutygodniowym wypadem? A może to dopiero początek nowego życia, które wcale nie będzie takie złe? Czy podróż okaże się końcową przystanią?

Jedno fajne miejsce – staje się taką wskazówką. To miejsce obok dębu – pola, które są szczęśliwe. Jeśli masz problemy ze zdrowiem trzeba tu przyjść. Miejsce jest pełne różańcy i krzyży. Na końcu zaś nasza bohaterka ścina włosy – staje się zupełnie inną kobietą, ale jednocześnie spełnioną. Ciekawe zakończenie na pewno Was zaskoczy, bo nie jest wcale proste i oczywiste. Nie ma o tym mowy 😉

"Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe" to kolejna, po ciepło przyjętej przez czytelników "Świetnie się bawię w Twoich snach" z 2019 roku, powieść Izabeli Skrzypiec-Dagnan.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S - ka

Premiera: 18.05.2021 r.

Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska

Wydanie I

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 368

(nowość wydawnicza)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...