Przejdź do głównej zawartości

DALEKO, CORAZ BLIŻEJ

 

„…Mama tańczyła tak, jakby w pokoju nie było nikogo, jak wówczas, gdy była jeszcze dzieckiem, w swoim dziewczęcym pokoju, na łóżku. Poruszała się tylko dla siebie, pogrążona w absolutnej samotności i właśnie dlatego wydawała się w tej chwili taka wyzwolona …”

Życie wielu osób i otoczenie sprawiają, że nasz los podzielony jest na różne etapy. Doświadczamy radości i smutku. Uśmiechu i łez. Przed Wami przejmująca powieść o trudnych powrotach do dzieciństwa w dorosłym życiu. Nasze postaci stają, jak na krawędzi analizując przeszłość, ale i niepewne jutro.

Autorem książki jest Alex Schulman, który dorastał na przedmieściach Sztokholmu. Jest dziennikarzem i pisarzem. Debiutował w 2009 roku książką zadedykowaną zmarłemu ojcu. Na swoim koncie ma kilka autobiograficznych powieści, w których analizuje relacje z członkami swojej rodziny, m.in. z matką cierpiącą na chorobę alkoholową. „Daleko, coraz bliżej” to międzynarodowy debiut autora, a prawa do jego wydania zostały sprzedane do ponad trzydziestu krajów.

Trzej bracia, Nils, Benjamin i Pierre, jadą na drugi koniec kraju na działkę nad jeziorem, by rozsypać prochy zmarłej matki i wypełnić jej ostatnią wolę. Żaden z nich nie odwiedził tego miejsca od lat. To właśnie tu dwie dekady wcześniej doszło do tragedii, która położyła się cieniem na życiu ich rodziny. Powrót do miejsca, z którego tak bardzo pragnęli uciec, wywołuje u każdego z nich niechciane i bolesne wspomnienia.

Okolica jest specyficzna. To dom, jezioro, brzozy, jest też szopa na łódkę, stodoła z obórką, las i woda – to niedostępne miejsce. Bardzo specyficzną postacią jest Nils. On zawsze uciekał coraz dalej od tego, co robiła rodzina, słuchał muzyki.

Jako dzieci nieustannie musieli zabiegać o miłość i uwagę rodziców, a ciągła rywalizacja działała na nich wyniszczająco. Lata rozłąki jeszcze bardziej oddaliły braci od siebie. Powrót nad jezioro jest niczym podróż w czasie. Bracia wcielają się w swoje dawne role, do głosu dochodzą tłumione latami emocje, żale i wzajemne pretensje, a granica między miłością a nienawiścią jeszcze nigdy nie była tak cienka...

Matka miała raka tarczycy i zapalenie otrzewnej. Benjamin był przy jej śmierci. Kobieta cierpiała. Na jej twarzy zagościł grymas, który stał się milczącym pożegnaniem. Wciąż była przytomna, leżąc ze wzrokiem utkwionym w ścianę naprzeciwko łóżka. Zwiększono dawkę morfiny, by uśmierzyć ból. Lekarze nie potrafili odpowiedzieć na niektóre pytania. To ona w ostatnich słowach chce, by bracia zbliżyli się do siebie, by „porozmawiali” ze sobą. Matka piła, w domu było brudno, a bracia nie przestrzegali zasad higieny. Chłopcy zaś całe życie ze sobą rywalizowali. Potem zdarzył się wypadek. Po latach są sobie bardzo obcy. Benjamin korzysta z porad psychologa. Był uczuciowy i brakowało mu prawdziwej bliskości.

Czy Benjaminowi, Nilsowi i Pierre’owi uda się ponownie zbudować więzi, które rozpadły się pod wpływem tragicznych wydarzeń? A może będzie to niemożliwe?

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 12.05.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...