Przejdź do głównej zawartości

Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz

 

„… - Rzeczywiście, to ciekawy zbieg okoliczności … Ale proszę się uspokoić. Zakładając, że Arsène Lupin jest w którymś z tych wagonów, będzie w nim grzecznie siedział i zamiast ściągać na siebie nowe kłopoty, będzie jedynie unikał grożącego mu niebezpieczeństwa …”

Fascynujący tom przygód najsłynniejszego w historii włamywacza, który wymierza sprawiedliwość, okradając wyłącznie nikczemników i bogaczy. Czy to taki cudowny i intrygujący zbieg okoliczności? Czytelnik będzie miał szansę poznać historię z pieprzykiem. Nasza główna postać - Arsène Lupin uważany był za mężczyznę wysokiego, niezbyt tęgiego, ale o szerokich ramionach i matowej cerze, w przystrzyżonym wąsie nad kształtnymi wargami. Czuły na wdzięki kobiet 😉 tak ładnie to ujmiemy 😉

Autorem książki jest Maurice Leblanc, francuski nowelista, pisarz powieści i opowiadań kryminalnych, który zasłynął przede wszystkim jako twórca opowiadań o Arsene'ie Lupinie. Uczył się w wielu krajach. Rozpoczął studia prawnicze, ale szybko je porzucił, uznając, że zawód ten, nie jest mu tak naprawdę przeznaczony. Ostatecznie osiedlił się w Paryżu, gdzie poświęcił się pisaniu. Leblanc zmarł w Perpignan 6 listopada 1941 roku. 

Książka stanowiąca kamień węgielny całej sagi, w której po raz pierwszy śledzimy spryt, szarmancki urok, pewność siebie oraz złodziejski geniusz tego mistrza przebieranek i forteli. Czy poznaliście kiedyś włamywacza z klasą?

Pierwsze dziewięć przypadków Arsène’a Lupina zapoznaje nas z całym arsenałem umiejętności włamywacza z klasą, a także dowiadujemy się co nieco o jego przeszłości i motywach, jakie pchnęły go w młodości na drogę złodziejskiej kariery – wszystko zaczęło się od naszyjnika królowej. Ale najpierw załoga transatlantyku płynącego do Ameryki dostaje telegraficzną wiadomość, że na pokładzie znajduje się słynny włamywacz Arsène Lupin.

Na pokładzie statku „Provence” znajdują się pasażerowie z najlepszego towarzystwa. Kontakty, rozrywki, to swoiste oderwanie od reszty świata. Lupin ukrywa się pod nazwiskiem „R…”. Ma wiele twarzy. W tle odbiorca dostrzega perły, skradziony zegarek, portfel z pieniędzmi i drogocenną biżuterię. Wszyscy rzucają podejrzenia na jedną osobę. Nawet obiecano nagrodę. To dziesięć tysięcy franków. Ale jak znaleźć tego przebiegłego oprawcę, skoro nie zostawia żadnych śladów? Wśród pasażerów zapanował prawdziwy strach. Chęć posiadania jest większa niż bycie oszukanym biedakiem.

O dziwo mężczyzna zostaje natychmiast rozpoznany i aresztowany, po czym trafia do więzienia, oczekując na proces. Ku zaskoczeniu władz, przestępca nie tylko informuje, że niestety nie będzie na nim obecny, ale dodatkowo powiadamia pewnego niezbyt uczciwie wzbogaconego na giełdzie barona, nazywanego Szatanem, że zamierza skraść kilka eksponatów z jego cennego zbioru antyków i dzieł sztuki. Te kąski będą znakomitym łupem, tym bardziej, że prestiż prawdziwej sztuki jest naprawdę interesujący. A może to swoista rekompensata za niektóre niedogodności?

Gorąco polecam książkę, którą bardzo lekko i szybko się czyta.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S -KA

Premiera: 05.05.2021 r.

Przełożyła: Elżbieta Derelkowska

Wydanie I w tej edycji

Projekt graficzny okładki i stron tytułowych: Urszula Gireń

Oprawa: twarda

Liczba stron: 312 

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...