Przejdź do głównej zawartości

To, czego pragniesz

 

„… Ciekawe, jakie to uczucie, wiedzieć, że gdzieś się przynależy. Że jest się wśród swoich. Można kompletnie ignorować ludzi, nie kontaktować się z nimi, sprawiać im zawód za zawodem i zupełnie o nich zapomnieć, ale kiedy dojdzie już do spotkania – i tak jest się szczęśliwym …”

Samantha Casey jest młodą i dość pogodną kobietą. Pracuje jako szkolna bibliotekarka i kocha to, co robi. Uwielbia wszystkich uczniów i nauczycieli, których traktuje jak swoją prawdziwą rodzinę. W przeszłości była jednak zupełnie inną osobą. W jej sercu znajdują się takie niewidoczne blizny. Znam takie osoby, które uciekają od czegoś trudnego, zatracając się w jakiejś pasji. Nasza bohaterka uwielbia książki. Niestety czuje się niezręcznie i wnikliwie obserwuje. Momentami zastanawia się, dlaczego cały czas to ona musi się starać, by zasłużyć na czyjeś uczucie? Gdzie tu jakaś logika?

Duncan Carpenter jest nowym dyrektorem w jej szkole. Dla niego w życiu najważniejsza jest dyscyplina i przestrzeganie zasad. Momentami czytelnik odbiera go, jak zadufanego w sobie buca. No niestety – muszę to powiedzieć. 😉 Duncan wie, że życie to nie przelewki, a niebezpieczeństwo zawsze czyha tuż za rogiem. W przeszłości był zupełnie inną osobą.

Oboje znają się z poprzedniej szkoły. Lata temu Sam szaleńczo kochała się w Duncanie. Była jednak niedostrzegalna ­– i to nie tylko dla niego. Dla wszystkich. Nawet dla samej siebie. Sam porzuciła dawne życie, znalazła inną szkołę i rozpoczęła wszystko od nowa. Na własnych oczach widzimy, jak wiele kobieta musiała przejść. Samantha cierpliwie czeka. Ma pewność, że szczęśliwy moment w życiu kiedyś nadejdzie. Musi tylko jeszcze trochę na to zapracować. Uwielbia tańczyć, ale nie przy ludziach 😉 Ma dobre wyczucie rytmu. We własnym domu tańczy przy codziennych czynnościach: gotowaniu, sprzątaniu czy zmywaniu. Taniec sprawia jej radość i poprawia humor.

Kobieta wspomina pracę bibliotekarki w legendarnej wręcz Szkole Podstawowej Kempnera na wyspie Galveston. W tamtych czasach mieszkała nad garażem Babette i Maksa.

Kiedy Duncan zostaje zatrudniony jako nowy dyrektor w szkole, w której bezpieczną przystań znalazła Sam, młoda bibliotekarka jest pełna obaw. Kobieta próbuje dotrzeć do źródła szokującej przemiany Duncana. Jedna sytuacja zdradza wszystko. Mężczyzna wbija wzrok w Sam i zamiera. Stoi w kompletnym bezruchu. Jego twarz nie wyraża żadnych emocji. Ciekawe czy to maska, a może wystudiowana poza?

Wkrótce jednak okazuje się, że uroczy Duncan, jakiego znała, jest teraz nudnym, surowym służbistą, który za cel wziął sobie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w szkole, nie zważając zupełnie na to, że jego działania mogą zniszczyć lokalną sielankę. Dyrektor jest surowy, czasami arogancki. Czy Sam i Duncan podejmą ryzyko i poddadzą się rodzącemu się między nimi uczuciu? Sam nie ma czasu na planowanie. Tekst jest bardzo plastycznie napisany. Krótkie zdania ułatwiają czytanie, a i niektóra metaforyka pomaga w lepszym usytuowaniu niektórych sytuacji.

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania tekstu przed korektą. Czuję się doceniona 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/ 

Wydawnictwo: MUZA SA

Tytuł oryginału: What’s You Wish For

Premiera: 21.04.2021 r.

Przełożył: Filip Sporczyk

Wydanie I

Oprawa: miękka

Liczba stron: 416 

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...