Przejdź do głównej zawartości

Pozwól, że Ci opowiem …

 „… Nie chcę wolności i niezależności, aby gotować obiady, ścielić łóżko czy prać swoje rzeczy. Chcę być wolny i niezależny, abym nie musiał prosić o pozwolenie, abym miał prawo wyboru do powiedzenia tego, co chcę powiedzieć, i przemilczenia tego, czego powiedzieć nie chcę…”

Kiedy niebo pokrywa szata z gwiazd oznacza to, że każdy z Nas ucieka w otchłań ciszy. Zazwyczaj to matki opowiadają dzieciom bajki. Zaczyna się dość klasycznie – za górami, za lasami itp. Musi być morał, dobre i złe postaci, ale i główny bohater, który umie odnaleźć się w danej rzeczywistości. Tym razem odbiorca dostaje bajki, które nauczyły autora, jak żyć. I naprawdę nie musicie się w nich doszukiwać poprawności politycznej 😉 Od tego w recenzji będziemy daleko 😉

Autor publikacji to Jorge Bucay, argentyński pisarz i psychoterapeuta Gestalt. Jego książki sprzedały się w milionowych nakładach na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad siedemnaście języków. Sam siebie określa mianem zawodowego pomocnika i dzieli swój czas między udziałem w spotkaniach na całym świecie i pisaniem książek, które uważa za swoje narzędzia terapeutyczne. Gestalt to jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii oraz swoista filozofia życia. Jako kierunek w psychologii, Gestalt wywodzi się z psychoanalizy, choć jednocześnie stoi z nią w dość ostrej sprzeczności.

Bohater publikacji Demián jest niespokojnym chłopakiem, szukającym prawdy o życiu i o samym sobie. Trafia do psychoterapeuty Jorge, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii.

Są to zarówno dobrze znane, klasyczne bajki, jak i współczesne przypowieści i anegdoty wymyślone przez autora – psychiatrę i psychoterapeutę. Pochodzą z różnych stron świata i z tradycji. Łączy je jedno – zawarta w nich mądrość, która pomaga zrozumieć swoje lęki i pragnienia, ale przede wszystkim uwierzyć w siebie. Analizując sam tekst chyba przyda się on współczesnej młodzieży, która musi teraz uczyć się zdalnie. Wymaga to od nich energii, ale i doprowadza do depresji, o której coraz częściej mówią media i pedagodzy.

Sama powieść sprawia, że możemy doszukać się drugiego dna. To myśli, spostrzeżenia, ale i bohaterowie tworzący nową historię. Zazwyczaj pacjenci łatwiej zapamiętują opowieści niż ćwiczenia czy komentarze. Żyjemy w przekonaniu, że wielu rzeczy nie możemy wykonać. Boimy się niepowodzeń. A gdzie jest miejsce fantazji? Jest parę fajnych rozdziałów 😉 Mnie przypadły do gustu trzy. To „Głucha żona”, „Portier w domu publicznym” i „Zegar zatrzymany o siódmej”. Kiedy kobieta się uprze, mówi obojętnie co i nie przyznaje komuś racji. Dyskwalifikuje wszystko, co druga osoba powie i wierzy jedynie we własne argumenty. 😉 Z czasem też jest ciekawie. Zabytkowy zegar ma pewną tajemnicę, ale to życie jest sumą takich momentów, które mijają.

Niektóre bajki służą do przejścia pewnej drogi, inne zbliżają do ludzi, których podziwiamy za mądrość. Są też i takie, które pamiętamy i lubimy. Elementem spójnym jest to, że mamy poszukać dosłownie „w głębi każdego opowiadania, ukrytego diamentu…”.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 13.04.2021 r.

Tłumaczenie: Ilona Ziętek – Segura

Oprawa: twarda

Wydanie I w tej edycji

Liczba stron: 328

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...