Przejdź do głównej zawartości

Jak czerpać radość z pracy …

 

„… Kiedy rozważasz swoje liczne decyzje zawodowe, stosuj proste kroki: zapomnij o mniej istotnych, uporządkuj i zorganizuj te średniego znaczenia i zachowaj mentalną energię na te najważniejsze …”

Praca – mądre słowo. To nie tylko źródło stałego dochodu, ale i utrzymania. Przez wielu etos pracy traktowany jest bardzo poważnie. Na przestrzeni dziejów, literatury i sztuki pokazuje, jak kształtuje się życie człowieka, jego światopogląd, ale i jej wartość. Przed Wami najnowsza książka autorki kultowej "Magii sprzątania". Wiadomo, że żeby pracować, trzeba mieć ambicję, ale potrzebny jest też zdrowy rozsądek.

Japońska guru porządkowania teraz postanawia uprzątnąć bałagan nie tylko w naszych domach, ale również w pracy i naszym podejściu do niej. Pokazuje, jak doprowadzić do porządku biura i gabinety, a także dane cyfrowe, sieci kontaktów, czas pracy, podejmowanie decyzji i organizowanie zebrań, niematerialne aspekty działalności zawodowej.

Przeprowadzone w odpowiedni sposób porządki to właśnie to, co umożliwia odnalezienie radości w pracy. Sama autorka mając wiele myśli i spostrzeżeń postanowiła odejść i rozpocząć karierę niezależnej konsultantki. Oczywiste jest to, że nie wszystko w pracy można oceniać na podstawie tego, czy daje nam radość. W firmach są przecież zasady, których trzeba przestrzegać. Przełożeni, którzy podejmują decyzje mają wpływ na naszą pracę i koledzy, z którymi współpracujemy. W kilku słowach: albo da się żyć 😉 albo nie 😉 Uporządkowanie fizycznej przestrzeni nie wystarczy, by nasza praca szła gładko.

Praktyczne wskazówki Scotta Sonensheina - psychologa organizacji oraz wykładowcę biznesu, którego Marie Kondo zaprosiła do współpracy - pomagają natomiast zorganizować życie zawodowe, osiągać sukcesy w pracy oraz zyskiwać motywację i zapał do budowania życia, jakiego się pragnie i - oczywiście – czerpać z tego radość.

Bardzo podoba mi się rozdział piąty, który porusza kwestie czasu. To także pułapki, które mogą Nas dotknąć. Np. pułapka nadmiernego zarobkowania, pilności i wielozadaniowości. Ważne jest to, żeby odkryć stertę zadań i zrozumieć na czym rzeczywiście polega Wasza praca.

Nierzadko też najmniej doświadczony pracownik – członek zespołu może pomóc w rozwiązywaniu najtrudniejszych wyzwań.

Opowieści i przykłady w książce pochodzą od prawdziwych ludzi. Niektóre imiona zostały zmienione dla ułatwienia lektury i ochrony tożsamości. Lektura tej publikacji ma pomóc odbiorcy w tym, by rady stały się kluczem do pełnej radości ścieżki zawodowej.

Johann Wolfgang von Goethe w książce pt. „Cierpienia młodego Wertera” zawarł takie słowa:„...Jednostajny jest rodzaj ludzki. Większość przepracowuje przeważną część czasu, by żyć, a ta odrobina wolności, która im pozostaje, niepokoi ich tak, że używają wszystkich środków, by się jej pozbyć. O, przeznaczenie ludzkie!”

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki i zaufanie.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Tytuł oryginału: Joy at Work

Premiera: 10.03.2021 r.

Oprawa: miękka

Liczba stron: 304

Wydanie I

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...