Przejdź do głównej zawartości

Zbiór 21 tekstów Tischnera na XXI wiek – recenzja przedpremierowa

 

„… Zazwyczaj jest tak, że to, co potrafimy zrozumieć, potrafimy także wcielić w życie; ale z miłością jest inaczej, tutaj więcej czujemy, niż potrafimy wcielić w życie. Istnieje jednak przykazanie miłości. Oznacza to, że miłość może być przedmiotem nakazu lub zakazu …”

Obecnie wiele osób zastanawia się nad tym, czy podjęło właściwe decyzje w swoim życiu… Przecież w zwykłej codzienności jest tak, że ponosimy odpowiedzialność za swój los. Nie ma już odwrotu od niektórych rzeczy, kredytu, pracy, męża czy dzieci. Do tej swoistej podróży dochodzą i rozterki duchowe. Smutek, mizerność i niełatwe zadania. Tak mało jest w życiu pięknych dni.

" … Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi." Tak mawiał ks. Józef Tischner. Ludzie go kochali, szanowali i liczyli się z jego zdaniem. Jako kapłan uczył dojrzałej wiary. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował nawet pomóc rodakom przejść, przez kolejne zakręty historii.

Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim duchowym przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać. Ksiądz Tischner był filozofem i publicystą, ciągle mierzył się z problemem relacji chrześcijaństwa i współczesnego świata. Człowiek według niego dojrzewa w miarę, jak dojrzała staje się jego nadzieja.

Teksty związane są z nadzieją, wolnością, etyką, myśleniem religijnym, kryzysem, etyką solidarności, wiarą i miłością. Trzeba się uczyć czytać i pisać. Warto jest znać elementy fizyki, chemii i ekonomii. Tylko dzięki takiej wiedzy człowiek może żyć w świecie, jak u siebie w domu. Duch techniki nie jest wolny od pierwiastka etycznego. Człowiek nie może wejść w starą formę choćby chciał. Nie chodzi też o to, kto rządzi, ale o to, kim się rządzi. To bardzo ważne, by człowiek umiał zmieniać od czasu do czasu punkty swego widzenia świata. Wolność przypina człowiekowi skrzydła.

Ksiądz Tischner był bardzo barwną postacią. Urodził się 1931 roku w Starym Sączu, zm. 2000 roku w Krakowie) - ksiądz katolicki z powołania i filozof, autor wielu książek, m.in. „Filozofii dramatu”, „Etyki Solidarności”, „Sporu o istnienie człowieka” oraz „Historii filozofii po góralsku”. Od lat 70. był znaną postacią w polskim życiu intelektualnym. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST. Autor oryginalnej refleksji filozoficznej, zwłaszcza koncepcji filozofii dramatu. Piewca góralszczyzny, od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan, oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak. 

Wojciech Bonowicz dokonał wyboru najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Nie ważne czy masz 70 lat czy 20, teksty Tischnera świetnie się czyta, z humorem i dużą dawką zdrowego rozsądku.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 

Premiera: 10.03.2021 r.

Oprawa: twarda

Wydanie I

Projekt okładki: Katarzyna Ewa Legendź

Liczba stron: 368

(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz