Przejdź do głównej zawartości

Zbiór 21 tekstów Tischnera na XXI wiek – recenzja przedpremierowa

 

„… Zazwyczaj jest tak, że to, co potrafimy zrozumieć, potrafimy także wcielić w życie; ale z miłością jest inaczej, tutaj więcej czujemy, niż potrafimy wcielić w życie. Istnieje jednak przykazanie miłości. Oznacza to, że miłość może być przedmiotem nakazu lub zakazu …”

Obecnie wiele osób zastanawia się nad tym, czy podjęło właściwe decyzje w swoim życiu… Przecież w zwykłej codzienności jest tak, że ponosimy odpowiedzialność za swój los. Nie ma już odwrotu od niektórych rzeczy, kredytu, pracy, męża czy dzieci. Do tej swoistej podróży dochodzą i rozterki duchowe. Smutek, mizerność i niełatwe zadania. Tak mało jest w życiu pięknych dni.

" … Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi." Tak mawiał ks. Józef Tischner. Ludzie go kochali, szanowali i liczyli się z jego zdaniem. Jako kapłan uczył dojrzałej wiary. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował nawet pomóc rodakom przejść, przez kolejne zakręty historii.

Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim duchowym przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować. Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne. Przekonuje, dlaczego należy dbać o wolność i jak z niej mądrze korzystać. Ksiądz Tischner był filozofem i publicystą, ciągle mierzył się z problemem relacji chrześcijaństwa i współczesnego świata. Człowiek według niego dojrzewa w miarę, jak dojrzała staje się jego nadzieja.

Teksty związane są z nadzieją, wolnością, etyką, myśleniem religijnym, kryzysem, etyką solidarności, wiarą i miłością. Trzeba się uczyć czytać i pisać. Warto jest znać elementy fizyki, chemii i ekonomii. Tylko dzięki takiej wiedzy człowiek może żyć w świecie, jak u siebie w domu. Duch techniki nie jest wolny od pierwiastka etycznego. Człowiek nie może wejść w starą formę choćby chciał. Nie chodzi też o to, kto rządzi, ale o to, kim się rządzi. To bardzo ważne, by człowiek umiał zmieniać od czasu do czasu punkty swego widzenia świata. Wolność przypina człowiekowi skrzydła.

Ksiądz Tischner był bardzo barwną postacią. Urodził się 1931 roku w Starym Sączu, zm. 2000 roku w Krakowie) - ksiądz katolicki z powołania i filozof, autor wielu książek, m.in. „Filozofii dramatu”, „Etyki Solidarności”, „Sporu o istnienie człowieka” oraz „Historii filozofii po góralsku”. Od lat 70. był znaną postacią w polskim życiu intelektualnym. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST. Autor oryginalnej refleksji filozoficznej, zwłaszcza koncepcji filozofii dramatu. Piewca góralszczyzny, od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan, oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak. 

Wojciech Bonowicz dokonał wyboru najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Nie ważne czy masz 70 lat czy 20, teksty Tischnera świetnie się czyta, z humorem i dużą dawką zdrowego rozsądku.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 

Premiera: 10.03.2021 r.

Oprawa: twarda

Wydanie I

Projekt okładki: Katarzyna Ewa Legendź

Liczba stron: 368

(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...