Przejdź do głównej zawartości

CIEŃ JUDASZA – recenzja przedpremierowa

 

„… Zaraz ciepło rozlało się po żołądku i rozeszło się na resztę ciała, wyganiając nieprzyjemne uczucie zimna i złe wspomnienia. Przez chwilę delektowała się tą poranną kawą. Ciepłe szkło grzało jej ręce i duszę. Dopiero gdy stało się nie do wytrzymania, odstawiła na moment szklankę na szafkę …”


Każdy mówi, że w zasadzie czegoś potrzebuje. Wiele osób oczekuje od życia prawdy, spokoju, ale i zdrowego rozsądku. Ja mówię – że czekam, że ktoś ma dobrze umeblowane w głowie 😉 Biblijny Judasz kojarzy Nam się ze zdradą, ale i nieszczęściem. Bo jak się nagrzeszy, to konsekwencje mogą być bardzo opłakane. A i z rozgrzeszeniem nie jest łatwo … Zatem, co to jest prawda? Z kim ją kojarzyć?  I ile czasu Drogi Czytelniku poświęcisz, by ją poznać?

Autorką książki jest Anna Kusiak. (ur. 1988) – pochodzi z Gorlic, przez wiele lat mieszkała na Podkarpaciu. Wyuczony zawód: plastyk ze specjalizacją snycerstwo, lecz ostatnimi czasy częściej rzeźbi w słowach niż w drewnie. Związana z Beskidem Niskim i Pogórzem Jasielskim, miłośniczka regionalnej kultury ludowej. Razem z mężem Krzysztofem Kusiakiem współtworzy Regionalny Serwis Historyczny Z Pogranicza.

Jej powieść jest napisana w świetnym stylu. Ma takie literackie zacięcie. Nie męczy. Jest tylko jeden mankament. Wszelka zbieżność nazwisk, wydarzeń i okoliczności jest przypadkowa, a przedstawiona historia rozgrywa się jedynie w wyobraźni naszej pisarki.

KIEDYŚ nie było wcale prosto. Odbiorca przenosi się w dwie płaszczyzny. To lipcowa noc, wiejski festyn. Osiemnastoletnie kuzynki Klaudia i Aneta świetnie się bawią, tańczą i flirtują. W trakcie zabawy dochodzi między nimi do kłótni. Następnego dnia okazuje się, że do domu wróciła tylko jedna – Klaudia.

Ruszają poszukiwania. Wszystkim towarzyszą nerwy i niepewność. Po kilku dniach przypadkowi grzybiarze znajdują w lesie zwłoki dziewczyny. Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Nieudolnie prowadzone śledztwo nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi. Miejscowa ludność snuje domysły. Rodzą się też plotki. I co na to policja i prokuratura?

Z daleka Klaudię i Anetę można było ze sobą pomylić, co i nieraz się zdarzało. Obydwie szczupłe, z długimi, zgrabnymi nogami. Jasnowłose, młode i piękne. Niestety nieszczęścia też chodzą parami. Czy to także lekkomyślne postępowanie? Klaudia wyraźnie odczuwa narastający ból, zmęczenie i nerwy. Miejscowości Brzózków i Stukoty zawierają kilka wskazówek charakterystycznych dla pewnych wsi południowej Polski.

TERAŹNIEJSZOŚĆ opiera się na pewnej zagadce. Klaudia wraca do rodzinnej miejscowości, by uporządkować dom po zmarłej niedawno matce. Na każdym kroku natyka się na ślady dawnej tragedii. Kobiecie towarzyszy ból, ale i niepewność. Choć od tamtych wydarzeń minęło już dziesięć lat, wciąż ścigają ją wrogie spojrzenia. W pierwszym odruchu chce jak najszybciej zamknąć stare sprawy i wyjechać, ale uświadamia sobie, że jeżeli nie spróbuje rozwiązać tajemnicy śmierci Anety, nigdy się od niej nie uwolni. Musi poznać prawdę, nawet najbardziej okrutną.

Czytelnik staje się takim bacznym obserwatorem, ale w pewnym momencie łapie się na ocenianiu pewnych postaci.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 16.03.2021 r.

Projekt okładki i stron tytułowych: Mariusz Banachowicz

Liczba stron: 368

Wydanie I

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...