Przejdź do głównej zawartości

WYSTARCZY CHCIEĆ - recenzja przedpremierowa

 

„… Spojrzałam na niego i z bijącym sercem czekałam na jego reakcję. Mój oddech przyśpieszył. Atmosfera między nami zagęściła się do tego stopnia, że poczułam falę gorąca, która przeszła po moim ciele…”

Zazwyczaj książka, którą czytamy powinna być lekka w odbiorze, napisana prostym językiem i z fabułą przyciągającą uwagę czytelnika. Nie ważne czy towarzyszy Nam w domu, w tramwaju w drodze do pracy, czy podczas wakacyjnego wyjazdu. Zawsze chcemy by umiliła czas. Jeden z moich wykładowców mawiał – „Nie oceniaj książki po okładce, możesz zrobić komuś krzywdę …”. Mogę śmiało powiedzieć, że jest tak i w tym przypadku.

Zapewne pomyślicie o brawurze, czymś wyuzdanym. Jesteście w błędzie. Autorka książki J. B. Grajda mieszka w Mińsku Mazowieckim. Napisanie powieści było zawsze jej marzeniem. Zadebiutowała w 2019 roku książką pt. „Karuzela życia”, która szybko zyskała wielu odbiorców. Prywatnie ceni przyjaźń i bezinteresowność drugiego człowieka. Moim zdaniem doskonale przemyślała fabułę swojej nowej powieści. Motto, które otwiera książkę skupia się na przesłaniu, że „Mimo wszystko warto wierzyć, że to, co najpiękniejsze, dopiero przed nami …”.

Jak bardzo można zmienić się dla miłości? I ile jesteśmy w stanie dla niej poświęcić? Patrycja Wysocka była ekskluzywną escort girl. Jej życie było skrupulatnie zaplanowane. Skupiała się wyłącznie na sobie i na kolejnych zleceniach. Mężczyźni uzależniali się od jej ciała. Była dla nich narkotykiem, ale nigdy nie traktowała ich jak partnerów. Zawsze pozostawali tylko klientami. Do czasu.

Patrycja była wręcz pewna, że ma wszystko perfekcyjnie ułożone. Życie zaplanowane minuta po minucie. Jest samowystarczalna pod każdym względem. Nie potrzebuje mężczyzn, bo praca, którą wykonuje zaspokaja jej kobiece wymagania. Uważa, że bezinteresowna przyjaźń nie istnieje. Nie ma ochoty też słuchać o cudzych problemach np. chorobie dziecka, zrzędliwych teściowych czy wiecznie zmęczonych mężach. Ma rodzinę, ale nie utrzymuje z nią kontaktu. Jej rodzice odeszli jakiś czas temu. Czasami topi swoje smutki w ulubionym czerwonym winie. Faktem jest, że należy do pięknych kobiet. Takich, za którymi mężczyźni oglądają się na ulicy, nawet wtedy, kiedy idą z własną partnerką.

Wszystko zmienia się, kiedy u progu drzwi Patrycji stają policjanci z małą dziewczynką. Okazuje się, że to Natalia Białkowska, jej siostrzenica. Los był okrutny, ponieważ w wypadku samochodowych zginęli siostra i szwagier naszej bohaterki. Czy kobieta nadaje się na opiekuna prawnego? Pracuje w weekendy, wieczory, a nawet w święta. Nie jest w żaden sposób dyspozycyjna ani tym bardziej odpowiedzialna. I jak pogodzić jej pracę z życiem małej, siedmioletniej dziewczynki?

Na oczach odbiorcy następuje jednak swoista przemiana kobiety, ponieważ dziecko zaczyna okazywać czułość Patrycji. Ta pamięta jedynie to, że jej matka przez całe życie przytuliła ją jeden jedyny raz. Patrycja nigdy nie wspominała swojego dzieciństwa, rodziców ani siostry.

Zdawała sobie sprawę z tego, że rodzice kochali tylko jedną córkę, tylko jedna zasługiwała na uwagę. Niestety nie była to Patrycja, a jej młodsza o pięć lat siostra. Nasza główna postać nie wie, jak to jest dzielić z kimś życie, spędzać każdy dzień, budzić się przy kimś i wspierać w trudnych chwilach.

Ta zmysłowa książka o świecie pełnym namiętności, intryg, kłamstwa i samotności opowiada o tym, że wystarczy tylko chcieć, aby pozbyć się duchów przeszłości i rozpocząć nowe, lepsze życie. Patrycja spełnia zachcianki mężczyzn, ma swoje utarte zasady gry, ale wielu jej klientów czuło się zaniedbywanych przez partnerki lub żony.

Bardzo podoba mi się to, że każdemu rozdziałowi przyświeca jakiś cytat. To świadomie ukierunkowuje czytelnika na odpowiednie spostrzeżenia. Musi być też interesująco – na drodze Patrycji pojawi się też przystojny i bardzo szarmancki lekarz rodzinny Artur Kaczmarski. Więcej już Wam nie zdradzę – bo popsuje cały efekt 😉 Przecież momentami jest tak, jak mawia Paulo Coelho, że „Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości …”

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: AKURAT – MUZA SA

Premiera: 24.02.2021 r.

Wydanie I

Redakcja: Beata Kostrzewska

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 352

(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...